Австралиските католички универзитет

Австралиските католички универзитет (ACU)

Australian Catholic University Details

  • земја : Австралија
  • Сити : North Sydney
  • Акроним : ACU
  • основана : 1991
  • студентите (прибл.) : 32 000
  • Не заборавајте да го discuss Australian Catholic University
Enroll at Australian Catholic University

Преглед


Австралиските католички универзитет (ACU) е јавно не-за-профит универзитети финансирани од страна на Владата на Австралија.

Таа е отворена за студентите и вработените на сите верувања.

Австралиските католички универзитет (ACU) се ангажира на Католичката интелектуална традиција да се донесе посебна перспектива на повисоки education.We истражуваат културното, социјална, етички и верски прашања низ објективот на традицијата Католичката интелектуална во нашето учење, истражувањето и услуга.

Со негување и унапредување на знаењето во областа на образованието, здравје, трговија, хуманистичките науки, на науки и технологии, закон, и креативните уметности, ACU придонесува за локалните, националните и меѓународните заедници.

Нашите дипломци ќе бидат вешти во одбраната на нивните полиња, етички во нивното однесување, со развиена критична навика на умот, разбирање на светите во животот и посветеност да им служи на општото добро.

Друштвото на австралиските католички универзитет (ACU) одобри Мисија (“Мисијата на ACU”) кај 23 мај 2014 Годишен генерален состанок.

ACU е одлично место за да се судирам со луѓе и да имаат нови искуства.

Секој студент асоцијација кампусот е домаќин на настани како што скари, топки и концерти. Исто така постојат и клубови, друштва и спортски настани како што ACU Игри и универзитет Игри.

училишта / колеџи / оддели / курсеви / факултети


  • Education and Arts – areas include education, уметноста и хуманитарните науки, global studies and international development studies, media communications, општествени науки, youth work, and creative arts, visual arts and design.
  • Health Sciences – areas include counselling, наука за околината, exercise physiology, exercise science, ментално здравје, акушерство, нега, работна терапија, paramedicine, физиотерапија, public health, психологија, social work and speech pathology.
  • Law and Business – areas include accounting and finance, business administration, трговија, human resource management, информациска технологија, закон, за управување со, marketing and occupational health, safety and environmental management.
  • Theology and Philosophy – both these disciplines encourage students to search for wisdom, knowledge and truth.


Дали сакаш discuss Australian Catholic University ? Секое прашање, коментари или критика


Australian Catholic University on Map


Фото


слики: Австралиските католички универзитет официјалната Фејсбук

Видео

Сподели ја оваа корисни информации со вашите пријатели

Australian Catholic University reviews

Join to discuss of Australian Catholic University.
ТЕ МОЛАМ ЗАБЕЛЕЖИ: EducationBro списание ви дава можност да го прочитате информации за универзитети 96 јазици, но бараме од вас да ги почитуваат другите членови и да ја напушти коментари на англиски јазик.