Ова е нашиот универзитет

Ова е нашиот универзитет во Австралија

Curtin University Details

 • земја : Австралија
 • Сити : Перт
 • Акроним : CU
 • основана : 1966
 • студентите (прибл.) : 49000
 • Не заборавајте да го discuss Curtin University
Enroll at Curtin University

Преглед


Ова е нашиот универзитет (заштитен знак на Ова е нашиот универзитет за технологија) се базира на австралиската јавност истражувачки универзитет во Бентли,Перт, Западна Австралија. Универзитетот е именуван по 14-ти премиер на Австралија, Џон Curtin, и е најголемиот универзитет во Западна Австралија, со повеќе 50,000 студентите (од 2014) на локации, вклучувајќи Перт, Маргарет реката, Kalgoorlie, Малезија и Сингапур.

Curtin беше доделена универзитет статус по закон беше донесен од страна на Собранието на Западна Австралија 1986. Од тогаш, Универзитетот е проширување на своето присуство и има кампуси во Сингапур и Sarawak. Таа има врски со 90 размена на универзитетите во 20 земји. The University comprises five main faculties with over 95 специјалисти центри. The University formerly had a Sydney campus between 2005 & 2016. На 17 септември 2015, Ова е нашиот универзитет Советот донесе одлука да го затвори својот Сиднеј кампусот на почетокот 2017.

Ова е нашиот универзитет е член на австралиските технологија мрежа (ATN), и е активна во истражување во широк спектар на академски и практични области, including Resources and Energy (на пример,, нафтен гас), Информации и комуникации, здравје, Стареењето и благосостојба (Јавното здравство), Заедници и менување на средини, Раст и благосостојба и креативно пишување.

Тоа е единствената западна австралиски универзитет за да се произведе р AINSE добитник на златен медал, која е највисоко признание за истражување на д-р ниво на квалитет во Австралија и Нов Зеланд.

Ова е нашиот стана активни во истражување и партнерства во странство, особено во Кина. Тој е вклучен во голем број на бизнис, за управување со, и истражувачки проекти, особено во супер, каде што на универзитетот учествува во три-континентална низа со јазли во Перт, Пекинг, and Edinburgh. Western Australia has become an important exporter of minerals, petroleum and natural gas. The Chinese Premier Wen Jiabao visited the Woodside-funded hydrocarbon research facility during his visit to Australia in 2005.

училишта / колеџи / оддели / курсеви / факултети


Centre for Aboriginal Studies

Curtin Business School

 • Школата за сметководство
 • School of Business Law and Taxation
 • Школа за економија и финансии
 • Факултетот за информатички системи
 • Факултетот за менаџмент
 • School of Marketing
 • Curtin Law School
 • Факултетот за бизнис

Факултет за здравствени науки

 • Факултетот за медицински сестри, Midwifery and Paramedicine
 • School of Biomedical Science
 • School of Occupational Therapy and Social Work
 • School of Pharmacy
 • School of Physiotherapy and Exercise Science
 • School of Psychology and Speech Pathology
 • Школата за јавно здравство

Факултетот за општествени науки

 • Факултетот за Вграден на животна средина
 • School of Design and Art
 • Факултетот за медиуми, Culture and Creative Arts
 • Факултетот за образование

Факултетот за наука и инженерство

 • Факултетот за наука
 • School of Chemical and Petroleum Engineering
 • School of Civil and Mechanical Engineering
 • School of Electrical Engineering and Computing
 • Western Australian School of Mines

историја


Curtin University was founded in 1966 како Western Australian Institute of Technology (WAIT). Its nucleus comprised the tertiary programs of the Perth Technical College, кој беше отворен во 1900.

Curtin University’s current site in Bentley was selected in 1962, and officially opened in 1966. The first students enrolled the following year.

во 1969, three more institutions were merged with WAIT: the Western Australian School of Mines (отворена во 1902), the Muresk Agricultural College (отворена во 1926), and the Schools of Physiotherapy and Occupational Therapy (in operation since the 1950s at Shenton Park). меѓу 1966 и 1976 WAIT experienced an expansion from 2,000 до 10,000 студентите.

Во декември 1986 the Western Australian Institute of Technology (WAIT) was made a university, under provisions of the WA Institute of Technology Amendment Act 1986. Curtin University took its name from the former Prime Minister of Australia, Џон Curtin. Curtin accepted its first students as a university 1987.

во 2005, Curtin and Мардок Универзитетот were engaged in a feasibility study into the possibility of a merger. Сепак, на 7 ноември 2005, both institutions issued a press release that such a merger would not be undertaken.

во 2009, Curtin became the first university in the Australian Technology Network to be listed on the Academic Ranking of World Universities of research universities.

во 2010, Curtin dropped theof Technologysuffix, from then operating as “Ова е нашиот универзитет”. The legal name remains Curtin University of Technology until the Act under which it operates is amended by the Western Australian government.


Дали сакаш discuss Curtin University ? Секое прашање, коментари или критика


Curtin University on Map


Фото


слики: Ова е нашиот универзитет официјалната Фејсбук

Видео

Сподели ја оваа корисни информации со вашите пријатели

Curtin University reviews

Join to discuss of Curtin University.
ТЕ МОЛАМ ЗАБЕЛЕЖИ: EducationBro списание ви дава можност да го прочитате информации за универзитети 96 јазици, но бараме од вас да ги почитуваат другите членови и да ја напушти коментари на англиски јазик.