Deakin универзитет

Deakin универзитет во Австралија

Deakin универзитет Детали

Се запишат на Универзитетот Deakin

Преглед


Deakin универзитет е јавен универзитет со околу 50,644 студентите во високото образование во 2014. основана е во 1974, Универзитетот беше прогласен откако лидерот на австралиската движење на федерацијата и втор премиер на нацијата, Alfred Deakin. Таа има кампуси во Џилонг, Warrnambool и Burwood, Мелбурн и образовни центри во Dandenong, Craigieburn и Werribee, сите во државата Викторија. Тоа беше официјално основана во 1974 со текот на Законот Deakin универзитет 1974. Продажбата ofStonnington замок предизвика незадоволство на јавноста како што се вклучени на зградата која е во опасност на обновувањето на имот програмери. Deakin е една од најбрзо растечките истражувачки универзитети во Австралија. комбинација својата финансирањето за истражувања се зголеми од $ 4.5 милиони во 1997 до A $ 43,4 милиони евра во 2014.

Преку својата агенда Ја живееме иднината, Deakin има за цел да се изгради на работни места на иднината, користејќи ги можностите на дигиталната ера да се прошири пристапот до образование и да направат разлика на заедниците што служи.

Deakin ужива репутација за да биде достапен, корисни и пријателски. Таа има долгогодишна рекорд за неговата употреба на врвни информатичката технологија, додека обезбедување на високо персонализирани искуства, дали во облак на медиумите богата кампуси Deakin или преку комбинација на облак и кампусот учење.

Deakin има над 53,000 студентите, со речиси една четвртина изборот да учат целосно во облакот (онлајн).

Deakin беше награден со 5-ѕвезда рејтинг од страна на организацијата на престижниот универзитет пласман Quacquarelli Сајмондс (QS); рејтинг покажува Deakin е од светска класа во широк спектар на области,, има врвни објекти и е меѓународно признати за неговото истражување и настава.

на 2015 Шангај Jiao Тонг Академски Пласман на светски универзитети(ARWU) поставени Deakin универзитет меѓу првите 400 универзитети во светот. Рангирањето споредува истражување на влијанието на илјадници академски институции во светот и има посебен фокус на науката. За млад универзитет како Deakin кој истражува низ целиот спектар на дисциплини и има јак фокус на настава совршеност, ранг одразува тековните посветеност Deakin да расте водечки светски истражувања.

Deakin редови 36 во ранг на QS светски универзитети под 50 години.

Deakin сега е во топ 3% на светските универзитети во секоја од трите големи меѓународни rankingsAcademic Пласман на светски универзитети (ARWU), Тајмс високото образование и QS Светскиот универзитет рангови.

Во 2015 Совршеност во истражување за Австралија (ЕРА) ранг, 89% на истражување Deakin беше оценет на или над светските стандарди. Пет од истражувачите Deakin беа вклучени во годишната листа Томсон Ројтерс на истражувачи те наведени во академските списанија, во кругот на најдобрите еден отсто од истражувачи во својата област. Наведениот истражувачите се: Alfred Deakin Професорите Дејвид Крафорд, Џо лосос, Кајли топка и вонреден професор Ана Timperio, сите од Центарот Deakin за физичка активност и исхрана истражување (C-PAN), и Алфред Deakin Професорот Мајкл Берг, Директорот на Центарот за иновации во менталното и физичкото здравје и клиничко лекување (ВЛИЈАНИЕ).

Deakin продолжува да биде лидер на секторот за постдипломски задоволство, прв во Викторија за шеста година по ред во Австралија постдипломски Анкетата за (2010-15).

 

училишта / колеџи / оддели / курсеви / факултети


Факултетот за уметност и образование

 • Факултетот за комуникации и креативните уметности
 • Факултетот за образование
 • Факултетот за хуманистички и општествени науки

Факултет за бизнис и право

 • Deakin бизнис школа
 • Правниот факултет Deakin

Факултет за здравствени

 • Факултетот за вежбање и исхрана науки
 • Факултетот за здравство и социјален развој
 • Факултетот за медицина
 • Факултетот за медицински сестри и акушерство
 • Факултетот за психологија

Факултетот за наука, Инженерство и Вграден на животна средина

 • Факултетот за Архитектура и Вграден на животна средина
 • Факултетот за инженерство
 • Факултетот за информатичка технологија
 • Училиште на животот и животната средина науки

институти

 • Институт за Koorie образование

историја


историја Deakin е


почетоците

Deakin универзитет беше официјално основана во 1974 со текот на Законот Deakin универзитет 1974.

Deakin беше четврти Универзитетот во Викторија и прв во внатрешноста на Викторија; тоа беше именуван откако лидерот на австралиската движење на федерацијата и втор премиер на Австралија, Alfred Deakin.

Од своите почетоци, Deakin е обликувана со двојни цели:

 • фокус на регионалната Викторија, создавање на универзитет за регионот Џилонг
 • заложба за проширување на пристапот до универзитетски студии, особено преку далечина програми за образование.

Првиот кампусот Deakin универзитет е основана во Waurn езера. Универзитетот беше резултат на спојување помеѓу Државниот колеџ на Викторија, Джилонг (порано Джилонг ​​колеџот за наставници) и Гордон Институтот за технологија (сега Гордон Институтот за TAFE).

Deakin запишани својот прв студенти во кампусот Джилонг ​​Waurn езера во 1977.

Deakin е зајакната со серија на успешни спојувања со силни партнери, секој од нив значително придонесе за ликот и пристап Deakin е.

високото образование систем на Австралија биле подложени на големи промени по 1988 Бела хартија Високо образование: на изјава, воведен од страна на тогашниот лабуристички министер за образование, Јован Докинс.

Како и повеќето австралиски универзитети во времето, Deakin тргна на серија на спојувања. Се спои со Warrnambool Институтот за напредни образование во 1990, зајакнување место Deakin во Западен област на Викторија со кампусот Warrnambool.

Спојување со повеќето од Викторија колеџ во декември 1991, со кампуси во Burwood, Rusden и Toorak, даде новиот Deakin силна Митрополитот присуство на кампусот Мелбурн Burwood.

Овие спојувања от Deakin универзитет за да се зголеми значително од претходно спојување студентска популација од околу 8,000 во 1990 на околу 25,000 студентите во високото образование во 1995.

n 1990, имаше многу дебата за судбината на историски, но трошни Dalgety е Woolstore Джилонг. Првично изграден како woolstores во 1893, објектите се опширно реновиран да се создаде модерна и импресивни Джилонг ​​Waterfront кампус Deakin е.

 


Дали сакаш разговараат Deakin универзитет ? Секое прашање, коментари или критика


Deakin универзитет на сајтот


Фото


слики: Deakin универзитет официјалната Фејсбук

Видео

Сподели ја оваа корисни информации со вашите пријатели

осврти Deakin универзитет

Зачлени се за да разговараат за Deakin универзитет.
ТЕ МОЛАМ ЗАБЕЛЕЖИ: EducationBro списание ви дава можност да го прочитате информации за универзитети 96 јазици, но бараме од вас да ги почитуваат другите членови и да ја напушти коментари на англиски јазик.