Универзитетот Монаш

Универзитетот Монаш во Австралија Клејтон

Monash University Details

 • земја : Австралија
 • Сити : Клејтон
 • Акроним : MU
 • основана : 1958
 • студентите (прибл.) : 68000
 • Не заборавајте да го discuss Monash University
Enroll at Monash University

Преглед


во Монаш, желба да се направи разлика информира сè што правиме.

Но, ние се оди подалеку од добри намери. Ние се направи влијание, и на локално и на меѓународно ниво. Ние сме глобална универзитет со присуство на четири континенти. И нашите планови за во иднина се амбициозни.

оптимизмот

Прави разлика зема енергија и идеализам, како и искуство и мудрост,. Како млад универзитет, нашиот став е прогресивно и оптимистички. Ние не се заглавени во цинизам, традиција или конвенција.

Ние се привлечат најдобрите научници, но ние не сме елитистичка. Ќе ги отвориме вратите за секој кој е подготвен да работиме напорно за да се направи разлика.

Ние видовме добри постигне со Монаш луѓе во областите како што се зелени хемија, одржливост, и несреќа и траума. Ние сме охрабрени од нивните успеси и улогата што ја имаат во нив.

култура

Имаме пет локални кампуси низ Викторија, две меѓународни локации во Малезија и во Јужна Африка, и центри на Кина Народна Република, Италија и Индија. Секоја нуди средина која ги идентификува и негува талент - и се претвора дека талентот на способноста.

Ние веруваме дека најдобар начин да им помогне на нашите луѓе се одговори на предизвиците со кои се соочуваат е да се обезбеди поддршка на животната средина. Ние шампион и поддршка на нашите студенти, така што тие имаат незаборавни Универзитетот искуство. Тоа е пријателски универзитет - без разлика на кој ќе присуствува на кампусот.

соработка

Од можности за колаборативно истражување, за градење на заедницата односи, нашиот фокус е секогаш за тоа како можеме да ги поттикне нашите луѓе да се направи позитивно влијание врз светот. Работи како на Bionic око и дрога Relenza на вакцини против новиот грип.

Заедничка амбициите ни да се движи напред, побрзо. Повеќе релевантни, корисни и моќни врски може да се направи, поголема нашето влијание ќе биде.

уште за учење

Нашето мото уште учам (“Јас сум уште за учење”) потсетува дека од пребарувањето за знаење никогаш не завршува. Ние се отпуштени со немирен амбиција која ни турка да се прават работите на подобро, да постави нови стандарди и да се скрши мразот.

Во цел за нашите ученици и вработени позитивно да влијаат на нивните заедници и светот, ние мора да ги опреми и да ги инспирира - така што тие можат да бидат агенти на промени.

училишта / колеџи / оддели / курсеви / факултети


 • Faculty of Art Design & архитектура (MADA)
 • Факултетот за уметности
 • Факултет за бизнис и економија
 • Факултет за образование
 • Факултетот за инженерство
 • Факултетот за информатичка технологија
 • Правен факултет
 • Медицински факултет, Медицински сестри и здравствени науки
 • Faculty of Pharmacy and Pharmaceutical Sciences
 • Факултетот за наука

историја


Monash University was created by an Act of the State Parliament of Victoria in 1958 as a result of the Murray Report, which was commissioned in 1957 by then Prime MinisterRobert Menzies to establish the second university in the state of Victoria. The university was named after the prominent Australian general Sir John Monash. This was the first university in Australia to be named after a person, rather than a city, region or state.

The original campus was in the south-eastern Melbourne suburb of Clayton (in what is now the City of Monash). The first University Council, led by Monash’s first Chancellor Sir Robert Blackwood, selected Sir Louis Matheson, to be the first Vice-Chancellor of Monash University, a position he held until 1976. The University was granted an expansive site of 100 hectares of open land in Clayton. на 100 hectares of land consists of the former Talbot Epileptic Colony.

From its first intake of 357 students at Clayton on 13 март 1961, the university grew rapidly in size and student numbers so that by 1967, it had enrolled more than 21,000 students since its establishment. In its early years, it offered undergraduate and postgraduate degrees in engineering, медицина, науката, уметност, Економија, политика, образование, и со закон. It was a major provider for international student places under the Colombo Plan, which saw the first Asian students enter the Australian education system.

In its early years of teaching, research and administration, Monash was not disadvantaged by entrenched traditional practices. Monash was able to adopt modern approaches without resistance from those who preferred the status quo. A modern administrative structure was set up; Australia’s first research centres and scholarships devoted to Indigenous Australians were established.

Во последниве години, the University has been prominent in medical research. A highlight of this came in 2000, when Professor Alan Trounson led the team of scientists which announced to the world that nerve stem cells could be derived from embryonic stem cells, a discovery which led to a dramatic increase in interest in the potential of stem cells. It has also led to Monash being ranked in the top 20 universities in the world for biomedicine.

На 21 октомври 2002 Huan YunAllenXiang, shot two people dead and injured five others on the Clayton campus.

The former Vice-Chancellor and President of Monash University was Professor Edward Byrne AC (од 6 јули 2009 to September 2014).The Vice-Chancellor and President of Monash University is Professor Margaret Gardner. Gardner was named as the next Vice-Chancellor and President of Monash University in December 2013. She is the first woman to hold the position and commenced in September 2014.


Дали сакаш discuss Monash University ? Секое прашање, коментари или критика


Monash University on Map


Фото


слики: Универзитетот Монаш официјалната Фејсбук

Видео

Сподели ја оваа корисни информации со вашите пријатели

Monash University reviews

Join to discuss of Monash University.
ТЕ МОЛАМ ЗАБЕЛЕЖИ: EducationBro списание ви дава можност да го прочитате информации за универзитети 96 јазици, но бараме од вас да ги почитуваат другите членови и да ја напушти коментари на англиски јазик.