Swinburne University of Technology

Дата на започнување Технологија Австралија

Дата на започнување технологија Детали

Се запишат на Телекомот универзитет за технологија

Преглед


Swinburne University of Technology (нарекува едноставно Телекомот) се базира на австралиската јавност универзитет во Мелбурн, Викторија. Нејзината главна кампусот е лоциран во Глог, предградие на Мелбурн кој се наоѓа 7.5 км од централната бизнис-област во Мелбурн.

Телекомот ќе трае пет кампуси; во целост, Телекомот има 60,000 студентите.

Во прилог на својата главна кампусот глог, Телекомот има кампуси во градското подрачје на Мелбурн на Wantirna и Croydon. Телекомот, исто така, има кампус во Sarawak, Малезија.

во 2016, Телекомот беше рангирана за прв пат во ранг-листа QS за нашиот свет-класа дипломирани за вработување. QS дипломиран вработување рангови се базирани на дипломиран стапка на вработеност и партнерства помеѓу универзитетите и работодавачите. Ова рангирање зајакнува Телекомот како универзитетски која обезбедува практични резултати за кариера за дипломирани студенти.

Телекомот позиција како светска класа универзитет е признат во 2016 Топ Тајмс високото образование е 100 Повеќето меѓународни универзитети ВТА. Заедно со вториот последователен настап Телекомот во 2015 QS Топ 100 под 50, овие рангови зајакне Телекомот како универзитетски со длабочина на експертиза во наставата и истражувањето,, и во Австралија и на меѓународно ниво.

Телекомот, исто така, беше рангирана еден од најдобрите во светот 400 универзитети од страна на престижниот 2015 Академски Пласман на светски универзитети (ARWU). Телекомот исто така, постигна врвот 75 пласман во ARWU во областа на градежништвото.

Телекомот беше именуван за еден од најдобрите во светот 400 универзитети од страна на Тајмс високото образование Светскиот универзитет рангови 2014-2015. во 2016, Телекомот повторно беше рангирана во Тајмс високото образование Топ 100 под 50 рангови, индекс на врвни универзитети во светот на возраст под 50.

Телекомот, исто така, е призната како што имаат една од најдобрите дизајн училишта во светот од страна на 2016 QS светската ранг-листа на универзитети од Тема. Универзитетот е еден од само три институции во Мелбурн да бидат наведени во првите 50 за предметната област на уметноста и дизајн.

Телекомот е светски рангирана и меѓународно признат универзитет во Мелбурн. Ние им овозможат на нашите студенти со знаења и способности кои им се потребни за да се воспостави успешна кариера преку висок квалитет на наставата и индустрија ангажман.

Мелбурн е одлична дестинација за живеење и студирање. Градот беше прогласен за повеќето liveable град во светот од страна на Глобалниот индекс на liveability за разузнавање единицата Економист (2011-14).

1. А светот-рангиран универзитет

Телекомот е рангирана во топ 400 универзитети во светот и во првите 75 универзитети во светот во областа на градежништвото од страна на Академскиот Пласман на светски универзитети 2015/2016. Ние произведуваме извонредни истражување и продолжи да инвестира во истражување инфраструктура.

Телекомот повторно беше рангирана како една врвни универзитети во светот на возраст под 50 од страна на 2016 Тајмс високото образование 100 под 50 ВТА и 2015 QS Топ 100 под 50 рангови. Ова е поддржано од страна на нашите ВТА како светот-рангиран Универзитетот за дипломирани вработување и една од повеќето меѓународни универзитети во светот.

Телекомот, исто така, е призната како што имаат една од најдобрите дизајн училишта во светот од страна на 2016 QS светската ранг-листа на универзитети од Тема. Универзитетот е еден од само три институции во Мелбурн да бидат наведени во првите 50 за предметната област на уметноста и дизајн.

2. Услуги за поддршка за меѓународни студенти

Во Телекомот ги нудиме голем број услуги за да ви помогне да постигнете вашите академски цели и за подобрување на вашиот живот, како студент.

Имаме агенти во целиот свет за да им помогне да го изберат вистинскиот пат. Ако се наоѓате во Мелбурн, ние нудиме состаноци еден-на-еден така што ќе може да се зборува со курс за советник да одговори на сите ваши прашања.

Ние се грижиме за вашата благосостојба на Телекомот. Имаме посветен Меѓународен студентски советници кои може да обезбеди совети за академски и лични потреби. Тие можат да ви помогне да учат пристап поддршка, здравствените услуги и советување.

3. квалитетот на наставата

Во Телекомот ќе учат од искусен персонал. Нашите курсеви се обезбеди пристап до можностите кои ќе ви овозможи да учат во иновативни начини.

Нашите блиски врски со индустријата значи дека нашите курсеви се релевантни и до датумот. Многу од нашите курсеви се признати од страна на професионални организации и тие ви нудиме непроценливи искуства во сите нивоа на студирање.

4. Подгответе се за вашата кариера

Телекомот е признаен за производство на дипломци кои се подготвени за вработување. Ние нудиме широк спектар на програми кои се протегаат надвор од она што го учат во училницата за да ви подготвиме за вашата кариера. тие вклучуваат:

 • кариери и служби за вработување
 • проекти со индустријата
 • краткорочните меѓународни студиски програми
 • Студентскиот Лидерство и волонтерски програма.

5. фантастична објекти

Нашите глог кампусот има state-of-the-art лаборатории и наставни објекти во Центарот за напредни технологии и Напредно Производство и Дизајн Центар. Има на кампусот сместување и кампусот е лесно достапен со јавен превоз. А спектар на услуги е, исто така, достапни на кампусот, вклучувајќи кариера и здравствени услуги.

училишта / колеџи / оддели / курсеви / факултети


Факултет за бизнис и право:

 • Телекомот бизнис школа
  • Одделението за сметководство, Економија и финансии
  • Одделот за бизнис технологија и претприемништво
  • Одделот за Менаџмент и маркетинг
 • Правниот факултет Телекомот
 • Факултет за здравствени, Уметност и дизајн:
  • Школата за уметности, Општествени и хуманистички науки
   • Министерството за образование и општествени науки
   • Одделот за филм и анимација
   • Одделот за медиуми и комуникација
  • Факултетот за дизајн
   • Одделот за комуникации Дизајн и дигитален медиумски дизајн
   • Одделот за внатрешни работи Архитектура и индустриски дизајн
  • Училиште за здравствени науки
   • Министерството за здравство и медицински науки
   • Одделот за психолошки науки
   • Заводот за статистика, Податоци науката и епидемиологија
  • Националниот институт за циркус уметности во Австралија (Ника)
 • Faculty of Science, Инженерство и технологија:
  • Факултетот за наука
   • Одделот за хемија и биотехнологија
   • Одделението за математика
   • Катедрата за физика и астрономија
  • Факултетот за инженерство
   • Одделот за воздухопловство
   • Одделот за граѓански и Градежништво
   • Одделот за Машински факултет и дизајн на производи инженерство
  • Факултетот за Софтверско и електротехника
   • Одделот за компјутерски науки и софтверски инженеринг
   • Одделот за телекомуникации, електрични, Роботика и биомедицински инженеринг

историја


Дата на започнување технологија има свои корени во источните предградија Технички колеџ, која е основана во 1908 во предградието на Мелбурн Глог од страна на почитуваниот Џорџ Телекомот. во 1913, институцијата промени своето име во Телекомот технички колеџ. Институтот оствари универзитет статус на 1 јули 1992 по усвојувањето на Телекомот Универзитетот акт технологија на 1992.

Како последица на реформите Докинс на австралискиот високото образование во раните 1990-ти, Универзитетот започна испорака во предградие на Prahran преку спојување во 1992 со Викторија колеџ (претходно Prahran Институтот за TAFE), кој застана на местото на првата институти за обука на Викторија, Механика Prahran’ Институтот.

во 1997, Телекомот отвори кампус во Lilydale, Викторија. во 1998, се спои со источниот дел од Институтот за TAFE и започна со работа од кампуси во Croydon и Wantirna.

во 1999, Телекомот основан Националниот институт за циркус уметности (Ника).

во 2000, Универзитетот отвори кампус во Sarawak, Малезија, како партнерство меѓу Универзитетот и Државната влада на Sarawak.

во февруари 2011, Универзитетот отвори напредни технологии центар, на 22,000 квадратен метар изградба на современ архитектонски дизајн на својата глог кампусот, познати локално како “зградата на сирење ренде”.

По серија на намалување на финансирање објавен од страна на Владата на Викторија за стручно образование во мај 2012, Телекомот најави дека ќе ја затвори својата Lilydale и Prahran кампуси. Lilydale кампус официјално затворено за 1 јули 2013. Во август 2013 Универзитетот објави дека потпиша Меморандум за соработка со Северна Мелбурн институт за TAFE да го продаде својот Prahran кампусот на NMIT со сила од 2014.


Дали сакаш разговараат Дата на започнување технологија ? Секое прашање, коментари или критика


Дата на започнување технологија на сајтот


Фото


слики: Swinburne University of Technology официјалната Фејсбук

Видео

Сподели ја оваа корисни информации со вашите пријатели

Дата на започнување осврти технологија

Зачлени се за да разговараат на Телекомот универзитет за технологија.
ТЕ МОЛАМ ЗАБЕЛЕЖИ: EducationBro списание ви дава можност да го прочитате информации за универзитети 96 јазици, но бараме од вас да ги почитуваат другите членови и да ја напушти коментари на англиски јазик.