Универзитетот во Аделаида

Универзитетот во Аделаида

The University of Adelaide Details

 • земја : Австралија
 • Сити : Аделаида
 • Акроним : UoA
 • основана : 1874
 • студентите (прибл.) : 25000
 • Не заборавајте да го discuss The University of Adelaide
Enroll at The University of Adelaide

Преглед


На Универзитетот во Аделаид е од светска класа за високо образование и научно-истражувачка институција посветена на обезбедување на високо квалитетни и специфични учење, настава и истражувачки искуства.

На Универзитетот во Аделаид е центриран на:

 • откривање на нови знаења
 • извршуваат иновации
 • подготовка на образовани лидери на утрешнината кои се независни, креативни мислители со меѓународна перспектива.

Универзитетот во Аделаида црпи сила од нејзиното основање вредности како што ги исполнува своите идни истражувања и учење аспирации.

Универзитетот е меѓународна институција која изразито прифаќа идеалот на истражувачки универзитет, каде возбуда, виталност и страста на потрага по нови знаења е оној во кој учествуваат сите ученици; како просветлен и толерантна заедница, каде што студентите можат да се најдат поддршка, без оглед на нивното потекло или околности; и како место каде што луѓето Kaurna, оригиналниот чувари на земјиштето на кое сега се одморат на кампуси, се признаваат и нивната култура почитуваат.

Универзитетот во Аделаида посебни карактеристики

 • А студент тело на Демократска широчината
 • На персоналот на меѓународни разлика
 • Духот на слободата да се истражат нови области
 • Чувството на важноста на заедницата
 • А цел да се подготви образовани лидери.

Универзитетот во Аделаида обврзува да специфичен пристап кој recaptures идеалот на истражувачки универзитет, и се обидува меѓународно фокусирани на персоналот и толерантно, напредната студентска микс, кои ќе ги подготви студентите за глобалната државјанство во повеќе светот без граници. Тоа ќе биде универзитетски верен на своите историски корени, уште страсно посветена на својата улога во производство на дипломци со цел да се играат водечки улоги во азискиот век.

Учење и настава опфаќа широк спектар на додипломски и постдипломски степени понудени на Универзитетот.

Студентите се обезбедени со уникатен и холистички образование, искуство и дипломиран атрибути се во согласност со резултатите од кариера. Нашите степени се релевантни за менување на барањата на работодавците и на потребите на индустријата и заедницата.

училишта / колеџи / оддели / курсеви / факултети


 • Факултетот за уметности
  • Elder Conservatorium of Music
   • Centre for Aboriginal Studies in Music (CASM)
  • Факултетот за образование
  • Факултетот за општествени науки
   • класици
   • Англиски
   • европски студии
   • French Studies
   • German Studies
   • историја
   • лингвистика
   • медиумите
   • Филозофија
   • шпански
  • Факултетот за општествени науки
   • антропологија
   • азиски студии
   • Gender Studies and Social Analysis
   • географија, Environment and Population
   • Политика & меѓународни студии
 • Факултетот за инженерство, Компјутер & математички науки
  • Australian School of Petroleum (ASP)
  • Centre for Automotive Safety Research (CASR)
  • School of Chemical Engineering
  • Училиште за граѓански, животната средина & рударство и геологија
  • Факултетот за компјутерски науки
  • Факултетот за електротехника & електронски факултет
  • Факултетот за математички науки
   • применета математика
   • чиста математика
   • статистика
  • School of Mechanical Engineering
 • Факултет за здравствени науки
  • Yaitya Purruna
  • Факултетот за стоматологија
   • Dental Simulation Clinic
   • ARCPOH
   • Colgate
  • Факултетот за медицина
   • Acute Care Medicine
   • Anatomy and Pathology
   • општа пракса
   • медицина
   • Medicine Learning & Teaching Unit
   • акушерство & гинекологија
   • Офталмологија & Visual Sciences
   • ортопедија & Trauma
   • педијатрија
   • фармакологија
   • физиологија
   • психијатрија
   • Rural Health
   • хирургија
   • Ray Last Laboratories
   • Robin Warren Simulation Laboratory
   • Robinson Institute
   • Centre for Traumatic Stress Studies
  • Факултетот за медицински сестри
  • Школата за јавно здравство
   • Adelaide Health Technology Assessment
   • Data Management & Analysis Centre
   • Joanna Briggs Institute
  • Факултетот за психологија
 • Faculty of the Professions
  • Факултетот за Архитектура и Вграден на животна средина
  • бизнис школа
  • Претприемништво, Commercialisation & Innovation Centre (ECIC)
  • Executive Education Unit
  • Школа за економија
  • Правниот факултет
 • Факултетот за науки
  • Факултетот за земјоделство, храна & вино
  • School of Animal & Veterinary Sciences
  • Факултетот за биолошки науки
  • Факултетот за просторно науки

историја


The University of Adelaide was established on 6 ноември 1874 after a £20,000 donation by grazier and copper miner Walter Watson Hughes, along with support and donations from Thomas Elder.

The first Chancellor was Sir Richard Hanson and the first vice-chancellor was Dr Augustus Short. The first degree offered was the Bachelor of Arts and the university started teaching in March 1876. John Davidson was the first Hughes professor of English literature and mental and moral philosophy.

The University has a long history of championing the rights of women in higher education. It was the second University in the English-speaking world (after the University of London, 1878) to admit women on equal terms with men (1881), though women studied alongside men from the commencement of classes in 1876, and were equally eligible for all academic prizes and honours. Its first female graduate was Edith Emily Dornwell, who was also the first person in Australia to receive the degree of Bachelor of Science (BSc., 1885). The university also graduated Australia’s first female surgeon Laura Fowler (MB, 1891). Ruby Davy (B. Mus., 1907; D. Mus., 1918) was the first Australian woman to receive a doctorate in music. The University was also the first to elect a woman to a University Council in Australia, Helen Mayo (Nbrbsh, 1902).

The great hall of the University, Bonython Hall, е изградена во 1936 following a donation from the owner of The Advertiser newspaper, Sir John Langdon Bonython, who left £40,000 for a Great Hall for the University.

University graduates include prominent individuals who have made significant contributions to their fields nationally and internationally, and include Howard Florey, Lawrence Bragg,Mark Oliphant and Hugh Cairns.


Дали сакаш discuss The University of Adelaide ? Секое прашање, коментари или критика


The University of Adelaide on Map


Фото


слики: Универзитетот во Аделаида официјалната Фејсбук

Видео

Сподели ја оваа корисни информации со вашите пријатели

The University of Adelaide reviews

Join to discuss of The University of Adelaide.
ТЕ МОЛАМ ЗАБЕЛЕЖИ: EducationBro списание ви дава можност да го прочитате информации за универзитети 96 јазици, но бараме од вас да ги почитуваат другите членови и да ја напушти коментари на англиски јазик.