На Универзитетот во Квинсленд

На Универзитетот во Квинсленд

The University of Queensland Details

 • земја : Австралија
 • Сити : Сент Лусија
 • Акроним : Ова е нашиот
 • основана : 1909
 • студентите (прибл.) : 51000
 • Не заборавајте да го discuss The University of Queensland
Enroll at The University of Queensland

Преглед


На Универзитетот во Квинсленд (Ова е нашиот) е еден од водечките истражувачки и наставни институции во Австралија. Ние се стремиме кон совршеност преку создавање, зачувување, пренос и примена на знаењето. За повеќе од еден век, ние сме образовани и работел со извонредни луѓе за реализација лидерство знаење за подобар свет.

светската ранг-листа

Ова е нашиот е рангирана во топ 50 што се мери со QS Светскиот универзитет рангови и Пласман Спроведување на научни трудови за светски универзитети. На Универзитетот, исто така, се рангира 52 во САД ВестиНајдобра Глобална универзитети рангови, 60 во Тајмс високото образование Светскиот универзитет рангови и 77 во академската Пласман на светски универзитети.

The University’s global research positioning was highlighted by the election of five UQ scientiststo the Australian Academy of Science (ААС) во 2015 - Речиси една четвртина од 21 нови соработници и најмногу од која било институција во земјата.

Петте нови соработници се приклучи на постоечки група 29 Ова е нашиот научници примени на ААС, како соработници од 1988, со што вкупниот број на Прашалникот за академици, кои се членови на една од шест престижни академии научиле Австралија да 166.

Ова е нашиот е еден од само три австралиски членови на глобалната Universitas 21, еден од основачите на Групата осум (Go8) универзитети, и член на универзитети Австралија.

Настава и учење совршеност

Квалификувани и мотивирани наставници се составен дел на обезбедување на позитивна настава и учење резултати за студентите.

Прашалникот има јак фокус на настава совршеност, освојувајќи повеќе австралиски награди за настава на Универзитетот од било кој друг во земјата и привлекувањето на поголемиот дел од највисоките академски постигнувања во Квинсленд, како и врвни меѓудржавен и странски студенти.

Едукаторите на Прашалникот се посветени на квалитет во учење искуства и резултати за своите студенти.

edX

Кон крајот на 2013, Ова е нашиот приклучи edX - водечки светски конзорциум на Масив отворен онлајн курсеви (Mooca), заеднички основана од страна на Универзитетот Харвард и Масачусетс Институтот за технологија (сО).

Ова е нашиот е еден од само два австралиски универзитети членки на Повелбата се вклучени во edX претпријатие, не-за-профит, and UQx represents this organisation on behalf of the University. UQx работи со академскиот кадар на Универзитетот да се создаде и да ги презентираат голем број на MOOCs преку платформата edX.

UQx има десет MOOCs работи на edX. Уште четири се развиваат, покриваат теми вклучувајќи ги и научно истражување, здравствена грижа, и мета-вештини курсеви за вработување и работа во тим. Од ослободување на својот прв курс за edX во-ти март 2014, UQx има регистрирано повеќе од 640,000 учесници од 219 земји.

студентот искуство

Предноста е нашиот нуди на студентите можност, избор и поддршка кои ќе им овозможат да ги остварат своите индивидуални аспирации, да станат лидери во одбраната на нивните полиња и имаат позитивно влијание врз општеството во кое што живеат. Во прилог на флексибилност во програмата на избор, ученикот придобивките вклучуваат можност да уживаат во широк спектар на воннаставни активности во текот на студиите. Студентите можат да учат во странство, учествуваат на конференции и можности за истражување, пристап до повеќе од 190 клубови и здруженија, и користење на спортски и културни објекти.

во 2015, Универзитетот има 50,836 студентите, вклучувајќи 12,666 меѓународни студенти од 141 нации. Таа има една од најголемите р запишувања Австралија, со повеќе од 13,800 студенти на постдипломски студии, и го прослави својот 12000. р дипломирањето во 2015.

Ова е нашиот е постојано откривање и практикување на иновативни пристапи за поттикнување на задржувањето на студентот и вработување. На Универзитетот работи кон и ги оствари своите стратешки цели со развој на начини да се вклучат учениците - и од страна на извршување на најдобри практики индукција и студентски искуства.

значајни алумни

исклучително 225.000 плус алумни на Универзитетот вклучуваат добитник на Нобеловата награда, две Fortune 500 на компаниите, добитник на Оскар, и лидери во владата, закон, науката, јавниот сервис и вештини. Универзитетот го слави својот дипломци, како своја најголема актива. Нивните достигнувања направи Универзитетот голема - и, за возврат, Универзитетот ќе работиме напорно за да ја зајакне својата репутација.

 

училишта / колеџи / оддели / курсеви / факултети


 • Факултет за бизнис, Economics and Law
 • Факултетот за инженерство, Architecture and Information Technology
 • Faculty of Health and Behavioural Sciences
 • Факултетот за хуманистички и општествени науки
 • Faculty of Medicine and Biomedical Sciences
 • Факултетот за наука

историја


Proposals for a university in Queensland began in the 1870s. A Royal Commission in 1874, chaired by Sir Charles Lilley, recommended the immediate establishment of a university. Those against a university argued that technical rather than academic education was more important in an economy dominated by primary industry. Those in favour of the university, in the face of this opposition, distanced themselves from Универзитетот во Оксфорд и Cambridge University and proposed instead a model derived from the mid-western states of the USA. A second Royal Commission in 1891 recommended the inclusion of five faculties in a new university; уметност, Законот, медицина, Science and Applied Science. Education generally was given a low priority in Queensland’s budgets, and in a colony with a literacy rate of 57% во 1861, primary education was the first concern well ahead of secondary and technical education. The government, despite the findings of the Royal Commissions, was unwilling to commit funds to the establishment of a university.

во 1893 the Queensland University Extension Movement was begun by a group of private individuals who organised public lecture courses in adult education, hoping to excite wider community support for a university in Queensland. во 1894, 245 students were enrolled in the extension classes and the lectures were described as practical and useful. во 1906 the University Extension Movement staged the University Congress, a forum for interested delegates to promote the idea of a university. Opinion was mobilised, a fund was started and a draft Bill for a Queensland University was prepared. Stress was laid on the practical aspects of university education and its importance for the commerce of Queensland. The proceedings of the Congress were forwarded to Queensland Premier William Kidston. во октомври 1906, sixty acres in Victoria Park were gazetted for university purposes.

во 1910 the first teaching faculties were created. These included Engineering, класици, Mathematics and Chemistry. Во декември истата година, the Senate appointed the first four professors;Bertram Dillon Steele in chemistry, John Lundie Michie in classics, Henry James Priestley in mathematics and Alexander James Gibson in engineering. во 1911 the first students enrolled. The University’s first classes in the Government house were held in 1911 со 83 commencing students and Sir William MacGregor is the first chancellor (with Reginald Heber Roe as vice-chancellor). The development of the University was delayed by World War I, but after the first world war the university enrollments for education and research took flight as demand for higher education increased in Australia. Така, in the early 1920s the growing University had to look for a more spacious campus as its original site at George Street, Brisbane has limited room for expansion.

во 1927, Dr James O’Neil Mayne and his sister Mary Emelia Mayne, provided a grant of approximately £50,000 to the Brisbane City Councilto acquire 274 акри (111 тој има) of land at St Lucia and provided it to the University of Queensland as its permanent home. Во истата година,, the pitch drop experiment was started by Professor Thomas Parnell. The experiment has been described as the world’s oldest and continues to this day. Lack of finance delayed development of the St Lucia campus. Оттука, the construction of the University’s first building in St Lucia only began in 1938. It was later named the Forgan Smith Building, after the Premier of the day and it was completed in 1939. DuringWorld War II, the Forgan Smith Building was used as a military base and it served first as advanced headquarters for the Allied Land Forces in the South West Pacific.

во 1990, Australia reorganised its higher education system by abolishing the binary system of universities and colleges of advanced education. Under this transition, the University merged with Queensland Agricultural College, to establish the new UQ Gatton campus. во 1999, UQ Ipswich began operation as one of the completely Web-enabled campuses in Australia.

The Ipswich campus was made up of nearly 20 buildings and more than 5001 students on nearly 25 хектари (62 акри). Courses offered included: уметност, бизнис, medicine and social sciences as well as Interaction design. It is located near central Ipswich, Квинсленд, just south of the CBD. Nearby landmarks include Limestone Park, Workshops Rail Museum and RAAF Base Amberley. The site dates back to 1878 with the opening of the Ipswich branch of the Woogaroo Lunatic Asylum. Operations continued until 1910 when it became the Ipswich Hospital for the Insane. во 1938 it was renamed the Ipswich Mental Hospital and in 1964 it was renamed again as the Ipswich Special Hospital. It was finally named the Challinor Centre in 1968 in honour of Dr. Henry Challinor, the ship’s surgeon on the Fortitude. од 1968 до 1997 the Challinor Centre served as an institution for people with intellectual disabilities. Кон крајот на 1997 the Challinor Centre began its first stage of transformation as the new UQ Ipswich campus. во 2014, UQ sold the Ipswich Campus to the Универзитетот на Јужна Австралија, believing that this regional teaching campus would be better utilised by USQ. Во Мај 2013, UQ joined edX, an international consortium of massive open online courses (Mooca). Due to start in May 2014, the initial four UQxcourses will cover hypersonics, tropical coastal ecosystems, biomedical imaging and the science of everyday thinking.

The University of Queensland was established by an Act of State Parliament on 10 декември 1909 to commemorate the 50th anniversary of Queensland’s separation from the colony of New South Wales. The Act allowed for the university to be governed by a senate of 20 men and Sir William MacGregor, the incoming Governor, was appointed the first chancellor with Reginald Heber Roe as the vice chancellor. Government House (now Old Government House) in George Street was set aside for the University following the departure of the Governor to the Bardon residence Fernberg, sparking the first debates about the best location for the university.


Дали сакаш discuss The University of Queensland ? Секое прашање, коментари или критика


The University of Queensland on Map


Фото


слики: На Универзитетот во Квинсленд официјалната Фејсбук

Видео

Сподели ја оваа корисни информации со вашите пријатели

The University of Queensland reviews

Join to discuss of The University of Queensland.
ТЕ МОЛАМ ЗАБЕЛЕЖИ: EducationBro списание ви дава можност да го прочитате информации за универзитети 96 јазици, но бараме од вас да ги почитуваат другите членови и да ја напушти коментари на англиски јазик.