Универзитетот во Сиднеј

Универзитетот во Сиднеј

The University of Sydney Details

 • земја : Австралија
 • Сити : Сиднеј
 • Акроним : ќе
 • основана : 1850
 • студентите (прибл.) : 53000
 • Не заборавајте да го discuss The University of Sydney
Enroll at The University of Sydney

Преглед


Универзитетот во Сиднеј беа рангирани 45 во светот во 2015-16 престижната QS Светскиот универзитет рангови.

Тоа е сведоштво за широк спектар на предности прикажани во нашата 16 факултети, од кои многу се се импресивни ВТА.

Водечките резултати на Универзитетот беа уметност и општествени науки, кој постигна ранг на 14 еднакви на глобално ниво и второ место во Австралија.

Двете живот науки и медицина и општествени науки и менаџмент беа рангирани на 20 во светот, со живот науки и медицина, исто така, одржување на нивната положба како втор во Австралија веќе трета година по ред.

Мулти-дисциплинарен силата на истражување на Универзитетот беше потврдено во резултатите од QS, со инженерство и технологија, Природните науки и општествените науки и управување со сите во кругот на првите пет за своите дисциплини во Австралија, секој прима пласман на третото земјата. Инженерство и технологија, исто така, се зголеми 14 места на ранг-листата од заеднички 44. на заеднички 30. на глобално ниво.

QS Светскиот универзитет рангови од Предмет 2016

Универзитетот во Сиднеј беа рангирани меѓу светот елита институции, со 41 од 42 субјекти оценуваат постигнување на рејтинг во врвот 100 на глобално ниво во QS Светскиот универзитет рангови од Предмет.

Триесет и две од нашите предмети се во кругот на врвот 50 на глобално ниво, од кои девет се во кругот на врвот 20.

Ветеринарна наука беше рангиран деветти во светот и број еден во Австралија, а три други субјекти, исто така, заеднички број еден национален ранг - Архитектура / Вграден на животна средина (17 на глобално ниво), медицина (17), и медицински сестри (13).

Престижната ВТА се смета како повеќето сеопфатна глобална споредба на универзитети на индивидуално ниво тема.

Резултатите истакна предностите на Универзитетот во предмети во сите дисциплини рангиран, вклучувајќи закон (11), образование (16), Сметководство и финансии (18), географија (22), Англиски јазик и книжевност (20) и инженеринг – Граѓански и структурните (20). За прв пат, Филозофија влезе во топ 50 на глобално ниво со ранг на 37 во светот.

QS Светскиот универзитет рангови Додипломски 2016

The University of Sydney topped the list of Australian universities in the inaugural QS Graduate Employability Rankings 2016, и исто така беше оценет во топ 15 на глобално ниво со ранг на 14.

На ВТА одбележан повеќе од 30,000 луѓето да се идентификуваат на образование на повеќето употребим луѓе во светот.

Тајмс високото образование Светскиот универзитет рангови 2015

на 2015 Тајмс високото образование (НА) Светскиот универзитет рангови, која дава приоритет на истражување цитати, приход истражување, угледот и средина за учење, не рангираше на 56 надвор од повеќе од 1100 универзитети од целиот свет.

Светскиот универзитет рангови се единствена глобална маси универзитет перформанси за да им суди на универзитетите во сите од нивните основни мисии, вклучувајќи цитати, истражување, настава, интернационална перспектива и приходи индустрија. годишен рангирање мерка фактори, вклучувајќи академска репутација, статистика цитат, меѓународни мешавина, и истражување на доход и дипломи на вработените.

На Универзитетот во пораст во Сиднеј во 2015-16 ВТА, управувано од зголемување на сите показатели, со најголем крева во академска репутација, која скокна 24 проценти, и цитати кои покажаа 12 процентно зголемување. Истражувачки и индустријата приход, исто така и се искачи повеќе од 10 проценти.

The Times Higher Education University Rankings are published by the UK’s leading global provider of rankings and statistics on the world’s higher education sector.

Тајмс високото образование 2015 Глобалната вработување универзитет рангови

Универзитетот во Сиднеј беа рангирани 42 во светот и број еден во Нов Јужен Велс во 2015 Тајмс високото образование глобалната вработување универзитет рангови.

Рангирањето е создаден од комбинација на гласови од 2,200 работодавци и 2,400 извршни директори на меѓународни компании низ 21 земји.

Тајмс високото образование рангови светско реноме

Бевме рангирана меѓу првите 100 најпрестижните универзитети во светот во 2016 Тајмс високото образование рангови светско реноме.

Со светската листа на 61-70, ние задржа својата позиција како трет во Австралија, и еден од само три универзитети на национално ниво да се вклучени во листата. Универзитетот Харвард на врвот на ВТА, кои се доминирана од страна на САД-базирани институции.

Годишната ранг-листа се создадени од анкетирање на ставовите на повеќе од 10,300 испитаниците, во 133 земји, за тоа кои институции се најдобри во својата област за истражување и учење.

САД Вести & Светот Вести Извештај Најдобра Глобална универзитети рангови

Универзитетот во Сиднеј беа рангирани 51 во 2015-16 САД Вести & Светот Вести Извештај Најдобра Глобална универзитети рангови.

Ние, исто така, беа рангирани број еден во Австралија во клиничката медицина и физика, и уметност и општествени науки беа во кругот на врвот 20 на глобално ниво.

САД Вести користи база на податоци Томпсон-Ројтерс да се рангира на врвот 750 институции на глобално ниво. тоа вклучува 12 индикатори кои се движат од угледот и д-р истражување статистика до високо цитирани статистика документи и меѓународна соработка. Таа, исто така, вклучува и други bibliometric статистички податоци за публикации, цитати, книги и конференции.

Не само светла ... но убава

Ние не само да се рангира високо за академски достигнувања; нашите главни Camperdown / Дарлингтон кампусот редовно се смета за еден од најубавите во светот.

Дејли телеграф во Велика Британија не стави во број 10 во својата листа Убава универзитети, и ние сме број девет во врвот на Хафингтон пост 15 стигам.

во меѓувреме, Сиднеј се добива зелено светло. Во студентски градови на QS најдобар, која е базирана на достапноста, квалитет на живеење, активност на работодавачот и разновидноста на студенти, тоа е рангирана на прво место во Австралија и на четвртото место во светот.

и во 2014, глобалната консултантска фирма во Глобалниот индекс градови Kearney стави Сиднеј пред 83 градови најпопуларниот град во светот да учат во за меѓународни студенти.

Секоја година градот го поздравува 50,000 посета на студенти, со околу 35,000 студираат на кампуси во градот област Сиднеј.

училишта / колеџи / оддели / курсеви / факултети


Agriculture and Environment

 • Centre for Carbon Water and Food
 • Plant Breeding Institute
 • Precision Agricultural Laboratory
 • Pulsford Laboratory
 • Hydrology and Geo-Information Sciences Laboratory

архитектура, Design and Planning

Уметност и општествени науки

 • Школа за економија
 • School of Literature, уметност, and Media
 • School of Languages and Cultures
 • School of Philosophical and Historical Inquiry
 • Факултетот за општествени и политички науки

бизнис (The University of Sydney Business School)

 • Discipline of Accounting
 • Discipline of Business Analytics
 • Discipline of Business Information Systems
 • Discipline of Business Law
 • Discipline of Finance
 • Discipline of International Business
 • Discipline of Marketing
 • Discipline of Work and Organisational Studies
 • Business Education
 • Institute of Transport and Logistics Studies (ITLS)

стоматологија

Education and Social Work

Engineering and Information Technologies

 • School of Aerospace, Mechanical and Mechatronic Engineering
 • School of Chemical and Biomolecular Engineering
 • School of Civil Engineering
 • School of Electrical and Information Engineering
 • School of Information Technologies

здравствени науки

 • Discipline of Behavioural and Social Sciences in Health
 • Discipline of Exercise and Sport Science
 • Discipline of Medical Radiation Sciences
 • Discipline of Occupational Therapy
 • Discipline of Physiotherapy
 • Discipline of Rehabilitation Counselling
 • Discipline of Speech Pathology

Законот (The University of Sydney Law School)

медицина (The University of Sydney Medical School)

училишта

 • Central Clinical School
 • The Children’s Hospital at Westmead Clinical School
 • Concord Clinical School
 • Nepean Clinical School
 • Northern Clinical School
 • School of Medical Sciences
 • Школата за јавно здравство
 • School of Rural Health
 • Sydney Adventist Hospital Clinical School
 • Westmead Clinical School

Disciplines

 • Discipline of Addiction Medicine
 • Discipline of Anaesthesia
 • Discipline of Anatomy and Histology
 • Discipline of Biomedical Science
 • Discipline of Brain and Mind Sciences (Brain and Mind Centre)
 • Discipline of Clinical Ophthalmology and Eye Health
 • Discipline of Dermatology
 • Discipline of Ear, Nose and Throat
 • Discipline of Emergency Medicine
 • Discipline of General Practice
 • Discipline of Genetic Medicine
 • Discipline of Medical Imaging
 • Discipline of Intensive Care Medicine
 • School of Molecular Bioscience
 • Discipline of Medicine
 • Discipline of Obstetrics, Gynaecology and Neonatology
 • Discipline of Paediatrics and Child Health
 • Discipline of Pathology
 • Discipline of Pharmacology
 • Discipline of Physiology
 • Discipline of Psychiatry
 • Discipline of Sleep Medicine
 • Discipline of Surgery

Медицински сестри и акушерство (Sydney Nursing School)

аптека

наука

Disciplines

 • Историја и филозофија на науката
 • Факултетот за хемија
 • School of Geosciences
 • Училиште на животот и животната средина науки
  • Agriculture and Environment
  • биолошки науки
  • Molecular Bioscience
  • Veterinary Science
 • Факултетот за математика и статистика
 • Факултетот за физика
 • Факултетот за психологија

Sydney College of the Arts

Sydney Conservatorium of Music

Veterinary Science

историја


во 2001, the University of Sydney chancellor, Dame Leonie Kramer, was forced to resign by the university’s governing body. во 2003, Nick Greiner, a former Premier of New South Wales, resigned from his position as chair of the university’s Graduate School of Management because of academic protests against his simultaneous chairmanship of British American Tobacco (Австралија). последователно, his wife, Kathryn Greiner, resigned in protest from the two positions she held at the university as chair of the Sydney Peace Foundation and a member of the executive council of the Research Institute for Asia and the Pacific. во 2005, the Public Service Association of New South Wales and the Community and Public Sector Union were in dispute with the university over a proposal to privatise security at the main campus (and the Cumberland campus).

во февруари 2007, the university agreed to acquire a portion of the land granted to St John’s College to develop the Sydney Institute of Health and Medical Research. As a Roman Catholic institution, in handing over the land St John’s placed limitations on the type of medical research which could be conducted on the premises, seeking to preserve the essence of the college’s mission. This caused concern among some groups, who argued that it would interfere with scientific medical research. Сепак, this was rejected by the university’s administration because the building was not intended for this purpose and there were many other facilities in close proximity where such research could take place.

At the start of 2010, the university controversially adopted a new logo. It retains the same university arms, however it takes on a more modern look. There have been stylistic changes, the main one being the coat of arm’s mantling, the shape of the escutcheon(shield), the removal of the motto scroll, and also others more subtle within the arms itself, such as the mane and fur of the lion, the number of lines in the open book and the colouration. The original Coat of Arms from 1857 continues to be used for ceremonial and other formal purposes, such as on testamurs.

Action initiated by Spence to improve the financial sustainability of the university has alienated some students and staff. во 2012, Spence led efforts to cut the university’s expenditure to address the financial impact of a slowdown in international student enrolments across Australia. This included redundancies of a number of university staff and faculty, though some at the university argued that the institution should cut back on building programs instead. Critics argue the push for savings has been driven by managerial incompetence and indifference, fuelling industrial action during a round of enterprise bargaining in 2013 that also reflected widespread concerns about public funding for higher education.

An internal staff survey in 2012/13, which found widespread dissatisfaction with how the university is being managed. Asked to rate their level of agreement with a series of statements about the university, 19 per cent of those surveyed believedchange and innovationwere handled well by the university. In the survey, 75 per cent of university staff indicated senior executives were not listening to them, while only 22 per cent said change was handled well and 33 per cent said senior executives were good role models.

In the first week of semester, some staff passed a motion of no confidence in Spence because of concerns he was pushing staff to improve the budget while he received a performance bonus of $155,000 that took his total pay to $1 милиони, in the top 0.1 per cent of income earners in Australia. Fairfax media reports Spence and other Uni bosses have salary packages worth ten times more than staff salaries and double that of the Prime Minister.

Concerns about public funding for higher education were reflected again in 2014 following the federal government’s proposal to deregulate student fees. The university held a wide-ranging consultation process, which included atown hall meetingat the university’s Great Hall 25 август 2014, where an audience of students, staff and alumni expressed deep concern about the government’s plans and called on university leadership to lobby against the proposals.] Spence took a leading position among Australian vice-chancellors in repeatedly calling throughout 2014 for any change to funding to not undermine equitable access to university while arguing for fee deregulation to raise course costs for the majority of higher education students.

During Spence’s term, the university has attracted scorn for allowing students from an elite private school, Scots College, to enter university via apathway of privilegeby means of enrolling in a Diploma of Tertiary Preparation rather than meeting HSC entry requirements. The university charged students $12,000 to take the course and have since admitted a number of students to degree courses. Exposed by Fairfax media, the scheme has been criticised by Phillip Heath, the national chairman of the Association of Heads of independent schools of Australia.

An investigation by Fairfax Media in 2015 revealed widespread cheating at universities across NSW, including the University of Sydney. The university established a taskforce on academic misconduct in April 2015 to maintain its leadership position in preventing incidences of cheating and academic misconduct.

An recent investigation by the Australian Broadcasting Corporation (ABC) exposed corporate deals between the Veterinary Faculty and large pet food companies had resulted in the withholding of harmful cat food product tested to protect corporate sponsors.


Дали сакаш discuss The University of Sydney ? Секое прашање, коментари или критика


The University of Sydney on Map


Видео

Сподели ја оваа корисни информации со вашите пријатели

The University of Sydney reviews

Join to discuss of The University of Sydney.
ТЕ МОЛАМ ЗАБЕЛЕЖИ: EducationBro списание ви дава можност да го прочитате информации за универзитети 96 јазици, но бараме од вас да ги почитуваат другите членови и да ја напушти коментари на англиски јазик.