На универзитетот во Нотр Дам Австралија

На универзитетот во Нотр Дам Австралија

The University of Notre Dame Australia Details

 • земја : Австралија
 • Сити : Fremantle
 • Акроним : UNDA
 • основана : 1989
 • студентите (прибл.) : 11000
 • Не заборавајте да го discuss The University of Notre Dame Australia
Enroll at The University of Notre Dame Australia

Преглед


На универзитетот во Нотр Дам Австралија (е. 1989) е национален католички универзитет со повеќе од 11,000 студентите во својата кампуси во Fremantle и Broome, Западна Австралија, и Сиднеј во Нов Јужен Велс.

Нотр Дам е една од највисоко рангираните универзитети во земја со една од највисоките стапки на постдипломски вработување (79%).

На Универзитетот има добиено 5-ѕвезда рејтинг од дипломираните студенти во изминатите девет години, во "квалитетот на наставата", "Генерички вештини" и "Генерално постдипломски задоволство во Универзитети Водич Добриот. За последните две години, Нотр Дам, исто така, доби 5-ѕвезда рејтинг во категориите "Додипломски почетна плата" и "Прв редовна работа".

На универзитетот во Нотр Дам Австралија е особен национален католички универзитет со повеќе од 11,000 студентите во својата кампуси во Fremantle, Брум и Сиднеј.

Студентите се срцето на Нотр Дам и се поддржани да се откријат и да се развие своите дарови и таленти.

уникатен приемните процес Нотр Дам смета на целото лице и оди надвор од ниту еден единствен гол преземање на една лични квалитети и служба на заедницата во предвид.

Како што е наведено во објекти на Универзитетот, Нотр Дам обезбедува одличен стандард ofpastoral грижи за студентите и обука за професии и е една од највисоко рангираните универзитети во Австралија со водечки дипломиран стапка на вработеност 79% (далеку над националниот просек 69%).

 

А спектар на курсеви за обука за стручно образование и (стручно образование и обука) се исто така понудени на глобално ниво Брум во образованието, Здравје и медицински сестри.

Централно место во искуство на студирање во Нотр Дам е јадро на наставната програма, која ги охрабрува студентите да истражуваат подлабоко прашања во животот и да се мисли преку нивните сопствени убедувања и избори, и сега и во иднина.

училишта / колеџи / оддели / курсеви / факултети


 • уметност & науки – archaeology, Aboriginal studies, behavioural science, counselling, историја, новинарство, политика, social justice and theatre studies
 • бизнис – accounting, Економија, финансии, маркетинг, односи со јавноста, sport and recreation management
 • образование – early childhood, primary and secondary
 • здравствени науки (Fremantle Campus only) – outdoor recreation, health promotion, exercise and sport science, health and physical education and biomedical science
 • Законот
 • медицина (graduate entry only)
 • медицински сестри & акушерство
 • Филозофија & теологија
 • Physiotherapy (Fremantle Campus only) – including a new postgraduate course in burn and trauma rehabilitation (available online)
 • Pathways – alternative entry and academic enabling programs are also available
 • стручно образование и обука (Broome Campus only) – education, health and community services and nursing

историја


Универзитетот е основан во 1989 by president and vice-chancellor, the Reverend David T. Link, who continued serving as dean of the university’s law school during the two years it took to establish Notre Dame Australia. Peter Tannock succeeded Link and served as vice-chancellor, expanding the university’s operations to Sydney and northwest Western Australia, and broadening the university’s schools. Celia Hammond, a lawyer, was appointed as the university’s third vice-chancellor in 2008. Hammond was previously the head of the university’s law school in Fremantle and stated in her inauguration speech that knowledge and learning must be within a framework of humanity in order to ensure that students have love and respect for the world, not just wisdom.


Дали сакаш discuss The University of Notre Dame Australia ? Секое прашање, коментари или критика


The University of Notre Dame Australia on Map


Фото


слики: На универзитетот во Нотр Дам Австралија официјалната Фејсбук

Видео

Сподели ја оваа корисни информации со вашите пријатели

The University of Notre Dame Australia reviews

Join to discuss of The University of Notre Dame Australia.
ТЕ МОЛАМ ЗАБЕЛЕЖИ: EducationBro списание ви дава можност да го прочитате информации за универзитети 96 јазици, но бараме од вас да ги почитуваат другите членови и да ја напушти коментари на англиски јазик.