Универзитетот во Волонгонг

Универзитетот во Волонгонг, Австралија

Универзитетот во Волонгонг Детали

Се запишат на Универзитетот во Волонгонг

Преглед


Добредојдовте на Универзитетот во Волонгонг.

во само 40 UOW години стана репер за новата генерација на универзитетите во Австралија; динамичен, агилен, иновативни и истакнати во националните и меѓународните ранг-листа за квалитетот на нашата настава и истражување.

Универзитетот започна како институција за потоа Нов Јужен Велс универзитет за технологија, Сиднеј на една локација во Волонгонг. Од своето осамостојување во 1975, UOW прерасна во меѓународна мулти-кампусот на Универзитетот, проширување да го окупираат две Сиднеј кампуси и пет регионални кампуси, како и локации во Хонг Конг и Дубаи.

Сега со повеќе 36,000 студентите, повеќе од 2,400 вработените, и економско влијание од околу $2 милијарди долари во активности на годишно ниво, UOW е влијателен дел од своите заедници и катализатор за трансформација Волонгонг е во град универзитет.

Нашите ученици и вработени доаѓаат од различни средини, и ние го поздравуваме многу странски студенти во студенските секоја година. Тие го споделуваат една култура која ги почитува отвореност, инклузивност, колегијалност и разновидност.

Јас сум горд на нашите талентирани, мотивирани и енергични кадар од кои многумина се лидери во својата област на национално и на меѓународно ниво. Наша цел е да ги усогласат нашата академска заедница и дипломирани студенти со националните приоритети, и се фокусира на производство на извонредни истражувања кои се обраќа на сложените социјални, еколошки и економски предизвици со кои се соочуваме сега и во иднина.

Во пресрет на природата на појавни индустрии и работни места на иднината, имаме за цел да се развие дипломирани студенти кои се етички, мобилни, технолошки образовани и подготвени за мултикултурно работни места. Ние ги охрабруваме креативност и критичко размислување, и да ги поттикне нашите ученици и вработени да се предизвик и ги премине границите на традиционалните дисциплини и да се создаде навистина интердисциплинарна партнерства.

Се фокусиравме нашите напори да се осигура дека наставната програма на UOW е интелектуално предизвикувачки, модели критичко истражување и реалниот свет пракса, и е дадено во технологија богата и извонредно средини.

Ние сме млада и енергична универзитет со силно чувство за тоа кои сме ние, и каде што се случува.

Професор Пол Wellings, CBE
Вице-Канцелар & главен
Универзитетот во Волонгонг

 

Универзитетот во Волонгонг е истражување-интензивна универзитет со одличен репутација за нејзината средини за учење преку широк спектар на дисциплини,.

Нашата посветеност кон нашите студенти се гледа во нашите дипломирани студенти, кои се признати за нивната способност, квалитет и успех во глобалната работното место.

UOW е меѓународна мрежа на кампуси и регионалните центри за учење. Заедно со нашите партнери, ние се направи силен и поврзани присуство во нашите заедници.

Ние сме млада и енергична универзитет со намалени амбиции. Ние ги вреднуваме нашите истражувачки капацитет да работат на комплекс интердисциплинарна проблеми. Нашиот дух на истрага е двигател на нашите истражувања и учење и нашата цел за заработка место во топ 1% на универзитети во светот.

училишта / колеџи / оддели / курсеви / факултети


Факултет за бизнис

 • Школата за сметководство & финансии
 • Школа за економија
 • Факултетот за менаџмент & маркетинг
 • Сиднеј Business School

Факултет за електротехника и информациски науки

 • Училиште за граѓански, рударството & инженерство на животна средина
 • Факултетот за инженерство физика
 • Училиште Машински, материјали & мЕХАТРОННИ факултет
 • Факултетот за електротехника, Компјутер & телекомуникациски инженеринг (СЕКТА)
 • Факултетот за компјутерски науки & Софтверско инженерство (SCSSE)
 • Факултетот за информатички системи & технологија (MISAT)
 • Факултетот за математика & применета статистика (SMAS)
 • Објект SMART инфраструктура

Правен факултет, Хуманитарни науки и уметности

 • На Правниот факултет
 • Школата за уметности
 • Факултетот за креативните уметности
 • Факултетот за англиски јазик литература & Филозофија
 • Јазичниот центар
 • Факултетот за историја & Politics
 • Факултетот за општествени науки, медиумите & Порака
 • Домородните студии единица

Факултетот за наука, Медицина и здравје

 • Факултетот за медицина
 • Илавара здравство & Медицинскиот Институт за истражување
 • Факултетот за биологија
 • Факултетот за хемија
 • Факултетот за Земјата & науки за животна средина
 • Училиште за здравствени науки
 • Факултетот за медицински сестри, акушерство & домородните здравје

Факултетот за општествени науки

 • Факултетот за образование
 • Факултетот за психологија

историја


во 1951, основа на Универзитетот во Волонгонг е основана како поделба на Нов Јужен Велс Универзитетот за технологија во Волонгонг, Нов Јужен Велс. Една деценија подоцна, поделбата стана Волонгонг колеџ на Универзитетот на Нов Јужен Велс.

во 1975, Универзитетот во Волонгонг стекна својата автономија како независна институција за високо образование од Нов Јужен Велс парламент.

во 1977, на Факултетот за компјутерски науки (моментално позната како на Факултетот за електротехника и информациски науки) разви верзија на Unix за Interdata 7/32 наречен UNSW 01, ова е првиот не-ПДП Unix. Кон крајот на 70-тите години, Тим Бернерс-Ли извори на TCP / IP софтверот, составен елемент на World Wide Web,, од Универзитетот во Волонгонг.

во 1981, Кен McKinnon беше назначен за заменик-канцелар, надгледување на соединување на универзитетот со Волонгонг институт за образование (исто така познат како wie) во 1982. Волонгонг институт за образование потекнуваат во 1971 како колеџот за наставници (преименувана во Волонгонг Институтот за образование во 1973). Ова спојување биле основа на современ универзитет.

во 1983, на Факултетот за трговија е основана заедно со Факултетот за креативните уметности, проследено со создавање на Факултетот за образование во 1984. исто така, во 1984 започнувањето на новата програма за градење на Универзитетот во Волонгонг почна, што доведе до изградба и отворање на Технолошкиот центар во Илавара (1985), Kooloobong (1985, 1986, 1990), Weerona колеџ (1986), Администрација, Мол унија (сега познат како UniCentre), URAC (1987), катна Паркинг (1990) и загреан базен (1990).

во 1993, Универзитетот во Волонгонг, Дубаи кампус во Дубаи, Обединетите Арапски Емирати е основана.

во 2000, на Shoalhaven кампус беше отворена во Наура на јужниот брег на Нов Јужен Велс.

во 2008, Универзитетот отвори првата зграда на глобално ниво Волонгонг иновации (кратенка како IC) на самото место на 20 хектари во Брендон парк во Волонгонг. Во август, на Факултетот за наука декан, Роб Whelan, ја презеде новата улога како претседател на Универзитетот во Волонгонг во Дубаи.

во 2009, на канцеларот, Мајк Codd наизменична струја, најави своето пензионирање по три од четири години. Негова замена, сила 1 октомври, беше Џилијан Бродбент АО. Г-ѓа Џилијан Бродбент, кој има банкарски позадина, е член на одборот на Резервната Банка на Австралија; и е директор на Qantas ервејс Limited, Специјални сервис andAustralian за хартии од вредност. Таа стана третиот канцелар по правда Роберт Надеж и г-дин Мајкл Codd.

во 2010, Нов Јужен Велс, министерот за здравство,, Кармил Tebbutt, отвори $30 милиони Илавара здравство и Медицинскиот Институт за истражување во јули. Во август, на $20 милиони зграда за домување бизнис школа во Сиднеј и UOW / TAFE дигитални медиуми центар беше отворена во кампусот на иновации. Центарот беше прогласен за Мајк Codd зграда во чест на поранешниот канцелар, Мајкл Codd наизменична струја.

во 2012, Универзитетот во Волонгонг беше домаќин на независно организиран TEDx (технологија, забава, дизајн) настан за одредена група на 100 луѓе 29 мај. Настанот (исто така се нарекува TEDxUWollongong) видов некои од истражувачите дели работата на нивниот живот и страст за областа на сечење на работ на медицински bionics универзитетот; област која е во подготовка на следната генерација на Bionic уво, Bionic око и канали, кои се олесни поправка нерв за оштетување на 'рбетниот мозок.


Дали сакаш разговараат Универзитетот во Волонгонг ? Секое прашање, коментари или критика


Универзитетот во Волонгонг на сајтот


Фото


слики: Универзитетот во Волонгонг официјалната Фејсбук

Видео

Сподели ја оваа корисни информации со вашите пријатели

Универзитетот на коментарите во Волонгонг

Зачлени се за да разговараат на Универзитетот во Волонгонг.
ТЕ МОЛАМ ЗАБЕЛЕЖИ: EducationBro списание ви дава можност да го прочитате информации за универзитети 96 јазици, но бараме од вас да ги почитуваат другите членови и да ја напушти коментари на англиски јазик.