Универзитетот на Јужна Австралија

Универзитетот на Јужна Австралија

University of South Australia Details

 • земја : Австралија
 • Сити : Аделаида
 • Акроним : UniSA
 • основана : 1991
 • студентите (прибл.) : 33000
 • Не заборавајте да го discuss University of South Australia
Enroll at University of South Australia

Преглед


UniSA е универзитет на претпријатието во Австралија и е глобално фокусирани на, локално ангажирани институција основана на двојна принципите на еднаквост и квалитет.

Со повеќе од 32,000 студентите, Универзитетот е Јужна Австралија е најголемиот и е рангирана 25та во QS Светскиот универзитет рангови за институциите кои се во 50 години во 2015.

UniSA нуди програми во широк спектар на теми, вклучувајќи бизнис, закон, образование, уметност и општествени науки, здравствени науки, информациска технологија, инженерството и животната средина. А вкупно 88 проценти од анкетираните во UniSA дипломирани 2014 се задоволни со квалитетот на својата програма.

Во просек, во текот на изминатите пет години, 90 per cent of UniSA graduates going on to full-time work are employed in a professional occupation within four months of completing their degree

Ние веруваме на угледот на Универзитетот е во голема мера определена од страна на квалитетот на своите дипломци, и се горди дека повеќе од 90 проценти од нашите дипломирани студенти во моментов во работа со полно работно време се вработени во професионални занимања во рок од четири месеци од завршувањето на нивниот степен.

Посветени на пристапност

UniSA останува силно посветена на обезбедување на можности понудени од страна на нашите програми се достапни за различни видови на студентите и идеи и дискусии генерирана за време на нашиот свет-првиот онлајн иницијатива консултации unijam беа од витално значење за производство на "Надминување на Хоризонт", нашите стратешки акционен план 2013-2018, која информирани нашите консолидација и раст.

Посветена на совршеност
Нашата посветеност кон совршеност се рефлектира и во калибар на нашите академици и истражувачи. Бројот на вработените UniSA со докторска квалификации расте неверојатно и 73 проценти од нашите академски кадар сега одржи д-р.

Визија

визија UniSA е, детална во Хоризонт 2020, е дека тоа ќе биде водечка придонесувач во Австралија има најдобар систем на високо образование во светот, поддршка на најдобрите светски образовани и најиновативните, смирување и одржливо општество.

Тоа е нашата цел дека во 2020, UniSA ќе биде дефинирана од страна на:

 • Најдобро резултатите од учењето и на квалитетот и богатството на студентот искуство
 • Дипломирани студенти’ подготвеност за работа, нивната адаптибилност, и нивниот придонес на глобално ниво способни професионалци
 • Посветеност на еднаквост и квалитет, зајакнување на едни со други во средина се карактеризира со безкомпромисна стандарди
 • Силна врската помеѓу наставата и истражувањето
 • истражувачки кластери од светска класа, и возбудлива, истражувања интензивна култура
 • Иновативни решенија за социјалните, економски, политички и технолошки предизвици
 • Значителни и креативен придонес за просперитетот и благосостојбата на нацијата
 • Флексибилност и адаптибилност во изградба и одржување на продуктивни партнерства со индустријата, бизнис и заедницата
 • Високо-вршење на вработените и престижни национални и меѓународни партнери
 • Траен и заемно корисни односи со својата глобална алумни
 • Силното чувство на колективна цел.

училишта / колеџи / оддели / курсеви / факултети


Division of Health Sciences

 • Училиште за здравствени науки
 • Факултетот за медицински сестри и акушерство
 • School of Pharmacy and Medical Sciences
 • School of Population Health

Division of Education, Уметност и општествени науки

 • School of Art, Architecture and Design
 • Факултетот за комуникации, International Studies and Languages
 • Факултетот за образование
 • Факултетот за психологија, Social Work and Social Policy

UniSA Business School

 • Факултетот за трговија
 • Факултетот за менаџмент
 • School of Marketing
 • На Правниот факултет

Division of Information Technology, Engineering and the Environment

 • Факултетот за инженерство
 • School of Information Technology and Mathematical Sciences
 • School of Natural and Built Environments

историја


The University of South Australia was formed in 1991 with the merger of the South Australian Institute of Technology (SAIT) with three of the campuses (Magill, Salisbury and Underdale) of the South Australian College of Advanced Education (SACAE). The two other SACAE campuses, City and Sturt, were merged with the University of Adelaide and Flinders University respectively. To the former SACAE campuses of Magill, Salisbury and Underdale, SAIT added to the merger its three campuses at City East, The Levels (now known as Mawson Lakes) and Whyalla.

Salisbury campus was vacated in 1996, but its sale was held up for many years by litigation. во 1997, a new campus was opened at City West. во 2005, the campus at Underdale was closed as part of the Blueprint 2005 проект, and its programmes were moved to other campuses. Some services still reside at Underdale such as Document Services. Blueprint 2005 also involved a number of new buildings, in particular at City West and Mawson Lakes.

The South Australian School of Arts can trace its history back to 1856 and the pioneering work of Charles Hill and H. P. Gill, through an unbroken succession of titles and changes in emphasis. It can claim to be one of the oldest art schools in Australia, and the oldest public art school. See South Australian School of Design for more detail.

The South Australian School of Arts, an established school within the Division of Education, Уметност и општествени науки, provides the most prestigious and valuable visual arts scholarship in Australia, the Gordon Samstag Scholarship.

he South Australian College of Advanced Education was formed in 1982 with the merger of five Colleges of Advanced Education. Adelaide CAE, Hartley CAE, Salisbury CAE, Sturt CAE and Torrens CAE respectively became the Adelaide (adjacent to Adelaide University), Magill, Salisbury, Sturt (actually in Bedford Park, adjacent to универзитет Флиндерс) and Underdale CAE.

Hartley CAE was in turn formed from the 1979 merger of Murray Park CAE and Kingston CAE.

The South Australian Institute of Technology was an educational institution with 3 campuses in Adelaide, SA. Under a government reform to education in 1991 it was given the option of merging with the newly formed TAFE SA or the South Australian College of Advanced Education to form the University of South Australia. It had a broad range of topics making it a clear fit with neither institution.


Дали сакаш discuss University of South Australia ? Секое прашање, коментари или критика


University of South Australia on Map


Фото


слики: Универзитетот на Јужна Австралија официјалната Фејсбук

Видео

Сподели ја оваа корисни информации со вашите пријатели

University of South Australia reviews

Join to discuss of University of South Australia.
ТЕ МОЛАМ ЗАБЕЛЕЖИ: EducationBro списание ви дава можност да го прочитате информации за универзитети 96 јазици, но бараме од вас да ги почитуваат другите членови и да ја напушти коментари на англиски јазик.