Универзитетот на Sunshine Coast

Универзитетот на Sunshine Coast

University of the Sunshine Coast Details

 • земја : Австралија
 • Сити : Sippy Даунс
 • Акроним : USC
 • основана : 1994
 • студентите (прибл.) : 12000
 • Не заборавајте да го discuss University of the Sunshine Coast
Enroll at University of the Sunshine Coast

Преглед


на Универзитетот на Sunshine Coast е јавен универзитет врз основа на Сонце брег во Квинсленд, Австралија. Ја отвори во 1996 како Sunshine Coast Универзитетскиот колеџ со 524 студентите, таа беше преименувана во Универзитетот на Sunshine Coast во 1999. Како во Семестар 1 2015 студентите на телото е 12,000. за 100 километри (60 mi) северно од Бризбејн, кампусот е 100 хектари (250-акр) резерва флора и фауна, се граничи со Националниот парк реката Mooloolah.

Додипломски и последипломски (предмети и повисок степен на истражување) програми се понудени во двете факултети (Уметност и бизнис; наука, здравје, Образование и инженерство), со мнозинство на истражување на универзитетот власта во две главни области, одржливост и регионален ангажман. На универзитетот, исто така, нуди двојна диплома програми во врска со Sunshine Coast Институтот за TAFE на. Студија области се поделени во седум дисциплини: Бизнисот и информатичката технологија, Комуникација и дизајн, образование, здравје, Уметност, хуманистички и општествени науки, Закон и наука и инженерство. област на Законот дисциплина е во фаза на развој, со првата доза да биде Семестар 1, 2014

Универзитетот на Комонвелтот регистерот на институции и курсеви за прекуморски Студентска е наведена.

Учениците се во центарот на нашето учење и наставни практики. As a result USC is the only public University in Queensland to earn five stars for teaching quality in the Good Universities Guide annually since 2007.*

Ние нудиме на нашите студенти со инклузивно, персоналните поддршка во врска со програми кои ќе им дозволи доволно можности да се вклучат со својата дисциплина, професија и заедницата, вклучувајќи работа Интегрирано учење, претприемништвото, and overseas study opportunities.

училишта / колеџи / оддели / курсеви / факултети


 • бизнис, IT and tourism
 • Creative industries, design and communication
 • образование
 • Engineering and science
 • здравје, nursing and sport sciences
 • хуманистички, psychology and social sciences
 • Law and criminology
 • Uni pathways and preparation

историја


The first discussions about a university for the Sunshine Coast region began in 1973. во 1989, the Australian federal government approved its establishment. На 1 јули 1994 the Queensland Parliament passed the Sunshine Coast University College Act 1994.

На Универзитетот е основан во 1994 and opened in 1996, како Sunshine Coast Универзитетскиот колеџ. The University of the Sunshine Coast Act 1998 was passed in Queensland Parliament on 19 November of that year, legislating the independent status of the university. The university changed to its current name of the Универзитетот на Sunshine Coast во 1999. It was created by the Australian government to serve the growing population of the Sunshine Coast region, северно од Бризбејн, in Queensland. The University of the Sunshine Coast is the first greenfields university established in Australia since 1971.[се бара извор]

The inaugural Vice-Chancellor was Professor Paul Thomas, AM, who took office with effect from 1 јануари 1996, having spent an earlier period as Planning President. Ian Kennedy,AO, a pastoralist, was an early Chancellor.

The student body has grown consistently since the university opened in 1996 with an intake of 524 студентите. Кај 2012 semester 1 census, Универзитетот има 8,139 студентите (зголемување на 4.8% на 2011).

The university introduced paid parking at its Sippy Downs campus from February 2013, a move that garnered a negative response from some students and staff. Of the university’s 2,400 parking spaces, околу 450 (located 1 kilometre (0.62 mi) from the centre of campus) remain as free parking.


Дали сакаш discuss University of the Sunshine Coast ? Секое прашање, коментари или критика


University of the Sunshine Coast on Map


Фото


слики: Универзитетот на Sunshine Coast официјалната Фејсбук

Видео

Сподели ја оваа корисни информации со вашите пријатели

University of the Sunshine Coast reviews

Join to discuss of University of the Sunshine Coast.
ТЕ МОЛАМ ЗАБЕЛЕЖИ: EducationBro списание ви дава можност да го прочитате информации за универзитети 96 јазици, но бараме од вас да ги почитуваат другите членови и да ја напушти коментари на англиски јазик.