Универзитетот Карлтон

Универзитетот Карлтон 3

Carleton University Details

 • земја : Канада
 • Сити : Отава
 • Акроним : CU
 • основана : 1942
 • Students (прибл.) : 29000
 • Не заборавајте да го discuss Carleton University
Enroll at Carleton University

Преглед


Наоѓа на убава кампусот граничи со пенливи реката и Rideau канал, Карлтон е само неколку минути од центарот на владата на нашиот народ и ужива лесен пристап до многу организации, здруженија и бизниси кои напредува во Отава. Многу од водечките високо технолошки компании Онтарио опкружуваат нашиот кампус каде што врвни истражувања се приклучи со високо иновативни настава за решавање на проблеми во реалниот живот. Членовите на динамички, истражувања интензивна универзитет, факултет и кадар Карлтон обезбеди чувствувате искуство за нашата парична казна студентите кои доаѓаат од секоја област и од повеќе 100 земји во светот.

Карлтон понуди 65 програми на студии во различни области како јавните работи, новинарство, студии филм, инженеринг, висока технологија и меѓународни студии. Повеќе од 2,000 брилијантен професори и членови на персоналот претставува разновидна и посветен тим на издржување 28,000 студентите. Карлтон креативни, интердисциплинарен и меѓународни пристап кон истражување доведе до многу значајни откритија и креативни дела во областа на науката и технологијата, бизнис, управување, јавната политика и уметност.

Студентите кои се навистина важни личности на кампусот Карлтон и да уживате во програми за престој и рекреација, како и широк спектар на културни и социјални активности. Обдарени предавања донесе звучници на светско реноме на нашиот кампус и близината на градот го прави возможно да уживаат светска класа настани во Националниот центар за уметности и многу музеи и галерии низ градот.

училишта / колеџи / Departments / курсеви / факултети


Факултетот за уметност и општествени науки

 • Faculty of Arts and Social Sciences Homepage
 • Carleton University Art Gallery
 • Centre for Initiatives in Education (includes the Enriched Support Program)
 • College of the Humanities (includes Bachelor of Humanities, Greek and Roman Studies (formerly Classics), религија)
 • Катедрата за англиски јазик и книжевност
 • Одделот на француски
 • Department of Geography and Environmental Studies
 • Одделот за историја
 • Катедрата за филозофија
 • Одделот за психологија
 • Department of Sociology and Anthropology
 • Institute for Comparative Studies in Literature, Art and Culture
 • Institute of African Studies
 • Institute of Cognitive Science
 • Institute of Interdisciplinary Studies (includes Child Studies, Directed Interdisciplinary Studies, Human Rights)
 • Pauline Jewett Institute of Women’s and Gender Studies
 • School for Studies in Art and Culture (includes Art History, филмски студии, музика)
 • School of Canadian Studies
 • School of Linguistics and Language Studies

 

Faculty of Engineering and Design

 

 • Faculty of Engineering and Design Homepage
 • Department of Civil and Environmental Engineering
 • Одделот за електроника
 • Department of Mechanical and Aerospace Engineering
 • Department of Systems and Computer Engineering
 • Azrieli School of Architecture and Urbanism
 • индустриски дизајн
 • Информациска технологија

Faculty of Graduate and Postdoctoral Affairs

Faculty of Public Affairs

 • Faculty of Public Affairs Homepage
 • Arthur Kroeger College of Public Affairs
 • Министерството за економија
 • Department of Law and Legal Studies
 • Одделот за политички науки
 • Institute of African Studies
 • Institute of Criminology and Criminal Justice
 • Institute of European, Russian and Eurasian Studies
 • Institute of Political Economy
 • Norman Paterson School of International Affairs
 • School of Journalism and Communication
 • School of Public Policy and Administration
 • Факултетот за социјална работа

Факултетот за наука

 • Faculty of Science Homepage
 • Одделот за биологија
 • Одделот за хемија
 • Одделот за Земјата науки
 • Одделот за здравствени науки
 • Department of Neuroscience
 • Катедрата за физика
 • Institute of Biochemistry
 • Institute of Environmental Science
 • Integrated Science Institute
 • Факултетот за компјутерски науки
 • Факултетот за математика и статистика
 • технологија, општество, Environment Studies
 • The Sprott School of Business

историја


Carleton University’s roots as a non-denominational college supported in part by charitable donations from the Ottawa community make it unique among Ontario universities. основана во 1942, Carleton was created in response to the need to help provide the young people in Ottawa, many of whom had taken on jobs to cope with the pressures of the Depression, with an opportunity to continue their formal education.

From its humble beginnings on Ottawa’s First Avenue, Carleton has grown into a dynamic research and teaching institution with a tradition of anticipating and leading change. денес, the university sits on more than 100 акри, on a site between the Rideau River and the Rideau Canal, just a short distance from downtown Ottawa.

The university provides an excellent education and experience to its more than 24,000 целосно- and part-time students at the undergraduate and graduate levels. Its more than 875 academic staff are recognized internationally for their scholarship and cutting-edge research in more than 50 дисциплини.

Carleton’s reputation is built on its strengths in the fields of journalism, public affairs, international affairs, architecture and high technology. Its students benefit from the interdisciplinary, active, hands-on approach to teaching and research practiced by its faculty members and from the numerous partnerships the university has with the federal government, other universities and private sector partners.


Дали сакаш discuss Carleton University ? Секое прашање, коментари или критика


Carleton University on Map


Фото


слики: Универзитетот Карлтон официјалната Фејсбук

Видео

Сподели ја оваа корисни информации со вашите пријатели

Carleton University reviews

Join to discuss of Carleton University.
ТЕ МОЛАМ ЗАБЕЛЕЖИ: EducationBro списание ви дава можност да го прочитате информации за универзитети 96 јазици, но бараме од вас да ги почитуваат другите членови и да ја напушти коментари на англиски јазик.