Универзитети на глобално ниво

Универзитети на глобално ниво. Студија во Канада. образование во странство.

Универзитети на глобално ниво Детали

Се запишат на Конкордија Универзитетот

Преглед


Секоја година, нашите научници, објекти и градот инспирира 46,000 студентите да се вклучат со големите прашања со главата напред. Ние сме сеопфатна универзитет. Ние пребарување за иновативни решенија и да се направи позитивен придонес кон општеството. Нашата креативност овластувања Монтреал и нè поврзува со светот. Види како ние планираме да се редефинира на универзитетот 21-от век.

Универзитети на глобално ниво е јавна сеопфатна универзитет се наоѓа во Монтреал, Квебек,Канада. основана во 1974 како резултат на спојувањето на Лојола колеџ и Сер Џорџ Вилијамс Универзитетот, Конкордија е еден од двата универзитети во Монтреал, каде англискиот е главен јазик на настава. Како на 2014-2015 академска година, имаше 46,378 Студентите запишани на Конкордија, правење на универзитетот меѓу најголемите во Канада со запишување. Универзитетот има две кампуси, поставени околу 7 километри (4 милји) освен: Сер Џорџ Вилијамс кампусот е главниот кампус во центарот на јадрото ofMontreal, во областа позната како Quartier Конкордија, и Лојола кампус во станбена област на Notre-Dame-de-Грејс.[9] Со четири факултети, училиште на постдипломски студии и бројни колеџи, центри и институти, Конкордија нуди повеќе 300 додипломски и 100 постдипломски програми и курсеви.

Универзитетот е рангирана 16-ти во Канада и во светот со 411-420th QS Светскиот универзитет рангови и е рангирана во топ 150 универзитети 2016 Тајмс високото образование пласман на врвот 150 универзитети во светот според 50 години стар. Школата за Бизнис на Универзитетот е постојано рангирана во топ 10 Канадските бизнис училишта, и во рамките на првите 100 worldwide.Moreover, Конкордија беше рангирана 7-ми меѓу Канада и 229. меѓу светските универзитети во меѓународни професионални Класификација на високообразовните институции, светски ранг составена од страна на Ecole des Рудници де Париз дека го користи како единствен критериум на бројот на дипломирани да седат на ранг на Главниот извршен директор на Fortune 500 компании.

Конкордија е не-секташки и coeducational институција, со повеќе од 200,000 живеат најинтересните worldwide.The Универзитетот е член на Асоцијацијата на универзитети и колеџи на Канада, Меѓународната асоцијација на универзитети, Здружението на Комонвелт Универзитети, Канадската Асоцијација на истражувачки библиотеки, канадскиот универзитет Друштвото за Интеруниверзитетската дебата, како и Бирото Канада за меѓународно образование и Канада University Press. универзитетски тимови на универзитетот, познат како Stingers, се натпреваруваат во Квебек студентски федерација на Канадските Интеруниверзитетски спортови на.

училишта / колеџи / оддели / курсеви / факултети


Факултетот за уметност и наука

Факултетот за уметност и наука Конкордија Универзитетот содржи 21 одделенија и седум факултети, училишта и институти во економијата, науки и општествените науки на ниво на додипломски и постдипломски. Постојат повеќе 293 програми, кои нудат повеќе од 2,400 курсеви. Има 500 со полно работно време и 400 скратено работно време факултет членови. во текот на 2010-2011 академска година, имаше 15,767 додипломски и 2,103 дипломирани студенти запишани на факултет.

Покрај редовните академски програми, на Факултетот за уметност и наука, исто така, вклучува три факултети, две училишта и два института. Овие се уметности колеџ Либерално, Лојола колеџ за разновидност и одржливост, на Факултетот за Заедницата и јавни работи, на Факултетот за канадски ирски студии, наука колеџ, Симон де Бовоар институт и Институтот за канадската Конкордија еврејски студии.

Лојола колеџ за разновидност и одржливост (порано Лојола Меѓународната академија) е интердисциплинарна колеџ на Конкордија Универзитетот Лојола на глобално ниво, оригиналниот сајт Лојола колеџ. Тој нуди мали програми во разновидност и на современиот свет и студии за одржливост.

На ниво на додипломски, на Факултетот за уметности и науки нуди и диплома за уметности (БА) и диплома за наука (BSc) програми со специјалност се движат од економијата, политички науки и социологија на актуарска математика, биологија и екологија.

Факултетот за инженерство и Компјутерски науки

На Факултетот за инженерство и Компјутерски науки (АНЈК) понуди 86 додипломски и постдипломски-ниво на програми во следниве дисциплини: инжинерство Инжинерство, Градежништвото,компјутерско инженерство, Компјутерски науки, електротехника, Индустриски инженеринг, Информатички системи за безбедност, Механички инжинеринг, Системи за квалитет инженеринг andSoftware инженерство. сите програми за инженерство се акредитирани од страна на Канадската Одборот за акредитација за инженерство (CAEB). во текот на 2010-2011 академска година, имаше 3,501 додипломски и 2,438 дипломирани студенти запишани на факултет.

Мост зграда конкуренцијата

Конкуренција на Troitsky мост зграда среќаваат инженеринг студенти од цела Канада и делови на САД. Тимови на студентите кои ги застапуваат нивните универзитети мора да се изгради на 1-метри долг мост со користење само на редовните popsicle стапчиња, чепкалки за заби, забен конец, и бел лепак. А панел на судии оценки мостовите врз основа на оригиналност и презентација, а хидраулични вчитување уред се користи за да се утврди максималното оптоварување и перформанси.

Факултетот за ликовни уметности

На Факултетот за ликовни уметности понуди 60 програми на ниво на додипломски и постдипломски. Тоа вклучува девет сектори и четири истражувачки институти. во текот на 2010-2011 академска година, имаше 3,153 додипломски и 555 дипломирани студенти запишани на факултет. Меѓу оддели е на Мел Hoppenheim школа за кино. Се неформално идентификувани како MHSoC, и прифаќа 200 студенти годишно, за студии во областа на анимација, производство на филмови и филмски студии. Тоа е најголем, универзитет со седиште во центарот за проучување на филм анимација, производство на филмови и филмски студии во Канада.

Школата за Бизнис

На Школата за Бизнис (JMSB) (порано на Факултетот за трговија и администрација) понуди 48 различни програми на ниво на додипломски и постдипломски од шест различни одделенија. Одделенијата се Сметководство, финансии, маркетинг, Управување и управување со снабдувачки синџири & Бизнис технологија за управување. во текот на 2014-15 академска година имаше 7,768 студенти и 1,454 дипломски студентите запишани, и има JMSB 51,000 алумни. На JMSB е акредитирана од страна на Здружението за напредување колегиум училишта за бизнис (AACSB). На бизнис училиште се наоѓа во LEED сребрен-уверение зграда.

историја


Универзитети на глобално ниво е добредојде, верен, и посветени на иновации и квалитет во образованието, истражување, креативни активности и партнерства во заедницата. Тоа се осмелува да се биде различен и се базира на својата разновидност за да се трансформира на поединецот, зајакнување на општеството и збогатување на светот.

основни вредности Конкордија произлегуваат од оние кои долго ценети од страна на нејзиното основање институции, Лојола колеџ и Сер Џорџ Вилијамс Универзитетот. Конкордија усвои мотото на градот Монтреал, Конкордија Salus, во кој се зборува за благосостојба преку хармонија. Синдикатот на две многу различни институции на високото образование доведе до исклучително успешна синтеза на компатибилни и навремено вредности.

во 1974, две традиции дојде заедно:

Лојола колеџ

Лојола колеџ произлезе од Програмата на англиски јазик на колеџ Sainte-Marie, колеџ лицемер основана во 1848. Лојола колеџ стана посебна институција во 1896. Лојола беше првиот кој се наоѓа на Bleury и Ste-Catherine, а потоа на Драмонд јужно од Ste-Catherine, пред да биде изграден на земјиште го стекнале во 1900 во западниот крај. На Академијата се пресели во три оригинални згради на тековната Лојола кампус во 1916.

Сер Џорџ Вилијамс Универзитетот потекнува вечерните часови понудени од страна на Програмата на ИМКА Образовни која започна во 1851 а продолжи и во разни ИМКА објекти во центарот на Monteal. Програмата стана ко-образовен колеџ во 1926, воведување на универзитетско ниво курсеви во 1929. првиот универзитетски дипломи беа ставени во 1936 и универзитетска повелба под кои Конкордија во моментов дава степени се добиени во 1948.

Во двете струи учење, заеднички вредности вклучени посветеност да придонесе за подобрување на личноста и општеството.


Дали сакаш разговараат Универзитети на глобално ниво ? Секое прашање, коментари или критика


Конкордија Универзитетот на сајтот


Фото


слики: Универзитети на глобално ниво официјалната Фејсбук

Видео

Сподели ја оваа корисни информации со вашите пријатели

осврти Универзитети на глобално ниво

Зачлени се за да разговараат на Конкордија Универзитетот.
ТЕ МОЛАМ ЗАБЕЛЕЖИ: EducationBro списание ви дава можност да го прочитате информации за универзитети 96 јазици, но бараме од вас да ги почитуваат другите членови и да ја напушти коментари на англиски јазик.