Dalhousie универзитет

Dalhousie универзитет. Студија во Канада.

Dalhousie универзитет Детали

Се запишат во Dalhousie универзитет

Преглед


Dalhousie универзитет (од) е јавна истражувачки универзитет во Нова Шкотска, Канада, со три кампуси во Halifax, а четвртиот во Библијата Хил. Dalhousie нуди повеќе од 4,000 курсеви и 180 програми за образование во дванаесет додипломски, дипломира, и стручни факултети. Универзитетот е член на U15, група на истражувања интензивна универзитети во Канада.

Dalhousie е основан како колеџ во nonsectarian 1818 од страна на истоимената заменик гувернерот на Нова Шкотска, Џорџ Ремзи, 9та Ерл од Dalhousie. На колеџ, не ја одржи својата прва класа до 1838, до тогаш работат повремено поради финансиски потешкотии. Тоа повторно отворен за по трет пат во 1863 по реорганизација која донесе промена на името на “Гувернерите на Dalhousie колеџ и универзитет”. На универзитетот официјално го промени своето име “Dalhousie универзитет” во 1997 преку провинциските закони, истиот закон со кој се спои институцијата со Техничкиот универзитет во Нова Шкотска.

значајни алумни на универзитетот вклучува добитник на Нобеловата награда, две канадски премиер, две Herzberg награда, на NASAastronaut кој беше првиот американски жена да оди во вселената, 89 Родос Научниците, и голем број на други високи владини претставници, академици, и бизнис лидери. Универзитетот е рангирана на 235. во 2014 QS Светскиот универзитет рангови,[4] 226-250ти во 2014-2015 Тајмс високото образование Светскиот универзитет рангови, и 201-300th во 2014 Академски Пласман на светски универзитети.[6]Dalhousie е центар за морски истражувања, и е домаќин на седиштето на мрежата за следење на океанот.

Системот за Dalhousie библиотека работи најголемата библиотека во Атлантска Канада, и поседува најголемата колекција на земјоделски материјалните ресурси во регионот. На Универзитетот функционира вкупно четиринаесет резиденции. Во моментов постојат две студентски сојузи, кои ги претставуваат интересите на студентите на универзитетот: Dalhousie на Студентската унија со Dalhousie асоцијација за дипломирани студенти. универзитетски тимови Dalhousie е, Тигрите, се натпреваруваат на конференцијата на Канадските Интеруниверзитетски спортови Атлантик универзитетот Спорт. Факултет за земјоделски науки, универзитетски тимови Dalhousie се нарекува Dalhousie Овни, и се натпреваруваат во ACAA и CCAA. Dalhousie е coeducational универзитет со повеќе од 18,000 студенти и 110,000 алумни.

училишта / колеџи / оддели / курсеви / факултети


 • земјоделството
 • Архитектура и планирање
 • Уметност и општествени науки
 • Компјутерски науки
 • стоматологија
 • инженеринг
 • Додипломски студии
 • здравствени професии
 • Законот
 • управување со
 • медицина
 • наука

историја


Ние сме горди на нашето минато и сигурни во нашата иднина. основана во 1818, Dalhousie е доставување исклучителни образование за речиси 200 години. Со додавање на нашите земјоделски кампус во 2012, нашиот дофат продолжува да се прошири надвор од Халифакс и во други делови на провинцијата.

потекло

Во почетокот на 19-от век, Џорџ Ремзи, деветтиот Ерл од Dalhousie и Нова Шкотска генерал-гувернерот во тоа време, сакаше да се воспостави Халифакс колеџ отворено за сите, без разлика на класа или кредо.

Пленот од војната помогна исполни својот сон. За време на војната 1812, Castine, мала порта во Мејн, е да се користат како основа од страна на американски приватници кои малтретирани бродови по должината на источниот брег. Велика Британија испрати сили Кралската морнарица од Халифакс Castine да го фати и да ја претвори во царинска пристаништето на влез. Кога заврши војната, морнарицата се врати во Халифакс со пари собрала царина. Господ Dalhousie инвестирано 7,000 фунти на ова богатство, како донација за на колеџ и се стават настрана 3,000 фунти за нејзината изградба. Ерл моделирани младите колеџ по Универзитетот во Единбург, во близина на шкотскиот неговиот дом.

рано борби

По на колеџ е основана во 1818, Господ Dalhousie беше назначен за генерален гувернер на Канада и остави Халифакс. Без неговото влијание, институцијата пелтечеше. Првиот настава не беше понудено до 1838. својата работа беше само повремени и степени не беа доделени за некое време.

Близу 50 години по неговиот почеток, на колеџ беше реорганизирана. во 1863, Dalhousie отвори , со шест професори и еден учител. Првиот дипломи се доделуваат во 1866. Студентот тело таа година се состои од 28 студентите работи за степени и 28 повремено студенти.

Пари продолжува да биде проблем за нова институција. во 1879, изгледаше како универзитетот може да не успее до Џорџ Munro, богат Њујорк издавач со корени Нова Шкотска, започна донирање на универзитетот. Преку годините, тој има постигнато пет обдарени professorships и за $83,000 во стипендии и изложби. во 1999, на вредноста на овие дарови е во вредност од повеќе од $8 милиони. За заштеда на универзитетот од затворање, посебен универзитет одмор, Џорџ Munro ден, е забележан во првиот петок во февруари,. Од неговата дарба, традиција на великодушност, од донатори големи и мали, го создал просперитетна универзитет за денес.

прави потези

Оригиналниот сајт на колеџот беше на големата парада, во центарот на градот Халифакс каде Градското собрание стои. во 1886, на Универзитетот се пресели на Forrest зграда на денешната Карлтон кампусот и се шири постепено да го окупира Studley кампус.

Во 20-от век, Dalhousie постојано се зголемуваше. на април 1, 1997, Dalhousie соединета со Техничкиот универзитет во Нова Шкотска (tuns), друг Халифакс-базирани универзитет, зајакнување на способноста на универзитетот за да истражуваат нови применетата технологија. Ова вклучува новоформираниот Факултет за информатички науки. Името на претопувачко институцијата продолжи како Dalhousie универзитет.

Модерната ера

Dalhousie продолжува да расте. Градежните екипи се честа глетка во Studley кампус. Нови објекти во последниве години се на Марион Мекејн уметност и општествени науки зграда, opened in 2001, на Кенет C. Роу за управување со објекти, и официјално претставен во 2005, наМона Кемпбел зграда, отвори во есента 2010, и иновативните Океан науки зграда, отворен во јуни 2013. Најновите прилог е LeMarchant место, дом на повеќе од 300 студентите и различни услуги на студентите, кој беше отворен во септември 2014.

На покана церемонии во октомври 2006, Dalhousie надмина 100,000 дипломирани студенти. Пресвртница дојде 140 години по Dalhousie додели своите првите две Диплома за уметности степени на Џозеф Хенри Чејс и Роберт Шо во 1866. Маргарет Фиренца Њукомб беше првата жена да дипломираат, со диплома по 1885, и првиот црн дипломиран правник, Џејмс Робинсон Џонстон, дипломирал во 1896.

во септември 1, 2012, Dalhousie влезе во уште еден возбудлив ера. На универзитетот, соединета со Нова Шкотска Земјоделски колеџ (NSAC) во Труро-сега на Факултетот за земјоделство, добредојде на факултет, вработените и речиси 1,000 нови студенти во семејството Dalhousie.


Дали сакаш разговараат Dalhousie универзитет ? Секое прашање, коментари или критика


Dalhousie универзитет на сајтот


Фото


слики: Dalhousie универзитет официјалната Фејсбук

Видео

Сподели ја оваа корисни информации со вашите пријатели

осврти Dalhousie универзитет

Зачлени се за да разговараат за Dalhousie универзитет.
ТЕ МОЛАМ ЗАБЕЛЕЖИ: EducationBro списание ви дава можност да го прочитате информации за универзитети 96 јазици, но бараме од вас да ги почитуваат другите членови и да ја напушти коментари на англиски јазик.