Спомен Универзитетот на Њуфаундленд

Спомен Универзитетот на Њуфаундленд. Студија во Канада. образование во странство.

Memorial University of Newfoundland Details

 • земја : Канада
 • Сити : St. Јован
 • Акроним : MUN
 • основана : 1925
 • студентите (прибл.) : 19000
 • Не заборавајте да го discuss Memorial University of Newfoundland
Enroll at Memorial University of Newfoundland

Преглед


Како единствен универзитет Њуфаундленд и Лабрадор е, Memorial has a special obligation to the people of this province. Established as a memorial to the Newfoundlanders who lost their lives on active service during the First and Second World Wars, Спомен Универзитетот црпи инспирација од овие кршејќи жртви од минатото, како ние да ви помогне да се изгради подобра иднина за нашата паланка, нашата земја и нашиот свет.

Ние сме мулти-кампусот, мулти-дисциплинарен, јавниот, настава / истражувачки универзитет посветена на совршеност во сè што правиме. Ние се стремиме да имаат национално и глобално влијание, а ги исполнуваат нашите социјални мандат за да се обезбеди пристап до високо образование за жителите на покраината и да придонесе за социјални, културни, научни и економски развој на Њуфаундленд и Лабрадор и пошироко.

Спомен има повеќе од 18,500 студентите се шири низ четири кампуси и речиси 85,000 алумни активна во целиот свет. Од локалните напори за истражување на проекти од национален интерес, влијание меморијалот се чувствува далеку и широко.

Визија:
Спомен Универзитетот ќе биде еден од најистакнатите јавни универзитети во Канада и пошироко, и ќе ја исполни својата посебна обврска на луѓето од Њуфаундленд и Лабрадор.

мисија:
Спомен Универзитетот е инклузивен заедница посветена на иновација и квалитет во наставата и учењето, истражување, стипендија, креативна активност, сервис и јавен ангажман.

Спомен поздравува и поддржува студентите и научниците од целиот свет и придонесува знаење и експертиза на локално ниво, национално и меѓународно ниво.

вредности:
извонредност: Поттикнување и развивање на вештини преку иновации и креативност, строгост и прагматизам.

интегритет: Да се ​​биде искрен и етички во сите интеракции, одржување на највисоките етички стандарди во наставата, истражување, јавен ангажман и услуги.

колегијалност: Ангажирање на другите со почит, отвореност и доверба во извршување на една заедничка цел, имајќи го предвид поединци, идеали и институцијата во целина.

Инклузивност и разновидност: Прифаќање и делува на одговорност да се обезбеди разновидност и еднаквост.

реакција: Да се ​​биде приемчив на поединци и заедници.

одговорност: Прифаќањето на одговорноста за постигнување на заедничките цели и задачи.

Слобода и Дискавери: Поддршка на слобода да ги извршуваат знаење кој се базира на индивидуална и колективна интелигенција, љубопитност, оригиналност и креативност.

признавање: признавајќи, опипливо, сите аспекти на универзитетот претпријатие вклучувајќи настава и учење, истражување, стипендија, креативна активност и јавен ангажман.

Одговорност на место: Вреднување и исполнување на посебни обврски за луѓето од Њуфаундленд и Лабрадор од страна на поддршка и јакнење на капацитетите за квалитет што:

 • се однесува на потребите и можностите за Њуфаундленд и Лабрадор;
 • се ангажира на универзитетската заедница за прашања од национално и меѓународно значење;
 • произведува и испорачува академски програми на националните и меѓународните калибар; и,
 • препознава динамиката можностите презентирани од страна на мулти-кампусот институција.

Одговорност за учениците: Препознавајќи учениците како прв приоритет и обезбедување на животната средина и поддршка за да се обезбеди нивните академски и личен успех.

интердисциплинарна соработка: Поддршка на нивни теми во сите определба која поминува низ академските единици и решавање на значајни можности и предизвици за кои Спомен е особено добро позиционирани да изгради национално и меѓународно признати капацитет.

одржливост: Дејствува на начин кој е еколошки, економски и социјално одржлив во администрацијата, академски и истражувачки програми.

Спомен Универзитетот има четири кампуси, секој со свој вкус и шарм. главниот град на покраината, St. Јован, е дом на ул. кампусот на Јован, кој нуди широк спектар на академски програми во модерен, урбана средина. Исто така се наоѓа во St. Јован е theMarine институт, водечки центар на рибарството и обука морски Канада и една од најголемите морски образовните установи во светот. Grenfell кампус, наоѓа во аголот Брук за сценско западниот брег на островот, е либерални уметности и наука кампус во областа на животната средина програми и ликовната уметност.

можности за учење и предавање меморијалот се прошири надвор од провинција Њуфаундленд и Лабрадор. Во Обединетото Кралство, кампус Харлоу, сместена во чуден град на Стариот Харлоу, Есекс, е уникатна гледна точка од која да учат, истражување, и да се истражуваат во Европската унија.

згора на тоа, Спомен Универзитетот 450 образование на далечина курсеви го прават тоа можно да се прошири вашата училница и надвор од границите, овозможувајќи ви да преземе академски истражувања насекаде во светот.

училишта / колеџи / оддели / курсеви / факултети


бизнис

 • Bachelor of business administration
 • Bachelor of commerce (Co-op)
 • International bachelor of business administration
 • Joint bachelor or arts and bachelor of commerce (Co-op)

образование

 • Bachelor of education (primary/elementary) as a first degree
 • Bachelor of education (primary/elementary) as a second degree
 • Bachelor of education (intermediate/secondary)
 • Bachelor of education (intermediate/secondary) conjoint with diploma in technology education
 • Bachelor of music conjoint with bachelor of music education
 • Bachelor of music education (as a second degree)
 • Bachelor of special education

инженеринг

 • Bachelor of engineering

Human Kinetics and Recreation

 • Bachelor of kinesiology (co-op available)
 • Bachelor of recreation (co-op available)
 • Bachelor of physical education (co-op available)

Уметност, хуманистички и општествени науки

 • Bachelor of arts
 • Joint bachelor of arts and bachelor of commerce (Co-op)
 • Certificates
 • Diplomas

медицина

 • Doctor of Medicine

музика

 • Bachelor of music
 • Bachelor of music conjoint with bachelor of music education

медицински сестри

 • Bachelor of nursing

аптека

 • Bachelor of science (аптека)

наука

 • Bachelor of science

Социјална работа

 • Bachelor of social work

историја


Memorial University of Newfoundland is a non-denominational university in St John’s, Newfoundland. Memorial University began as Memorial University College (MUC), кој беше отворен во септември 1925 at a campus on Parade Street in St. Јован.

The first president was J. L. Paton. It offered the first two years of university studies. MUC’s initial enrollment was 57 студентите, rising to a peak of over 400 in the 1940s. во 1933 it merged with the adjacent Normal School and took responsibility for teacher training. During the College’s early years it received considerable support from the Carnegie Corporation of New York.

The college was established as a memorial to the Newfoundlanders who had lost their lives on active service during the First World War. It was later rededicated to also encompass the province’s war dead of the Second World War. Alan Beddoe designed the coats of arms for the Memorial University of Newfoundland. The post-Confederation government elevated the status of Memorial University College to full university status in August 1949, renaming the institution to Memorial University of Newfoundland. Memorial University was established by the Memorial University Act.

The enrollment in MUN’s first year was 307 студентите. во 1961, enrollment having increased to 1400, MUN moved from Parade Street to its present location on Elizabeth Avenue (Main Campus).

На 8 март 1965, the government of Newfoundland announced free tuition for first year students enrolled at Memorial University in St. Јован. The Faculty of Medicine of Memorial University of Newfoundland was established in 1967, and the first students were admitted in 1969. It admits approximately 80 students into the M.D. program each year, and also offers M.Sc. и д-р. програми.

MUN maintains a campus in Harlow, England which opened to students in 1969. This campus has been a popular location for internships in Education, and now offers credit courses, work terms, and internships in a number of areas. The campus accommodates approximately 50 студентите.

Memorial established the Institut Frecker in St. Pierre in 1973, to offer one-semester French immersion programs. It was housed in a building provided by the archdiocese of St. Pierre until 2000. Now known as the Programme Frecker, it is currently run from the FrancoForum, a language teaching facility owned by the government of St. Пјер. The program is partly supported by the governments of Canada and Newfoundland and Labrador.

Во септември 1975 a campus was opened in Corner Brook; it was first renamed Sir Wilfred Grenfell College in 1979 and renamed again in 2010 as Grenfell Campus, Спомен Универзитетот на Њуфаундленд. во моментов 1300 students attend Grenfell, which offers full degree programs in several disciplines, including Fine Arts, and partial programs, which can be completed at the main campus, in many other subjects.

во 1977, the Memorial University of Newfoundland Educational Television Centre implemented the Telemedicine project.

во 1992, the Institute of Fisheries and Marine Technology in St. John’s became affiliated with MUN as the Fisheries and Marine Institute of Memorial University of Newfoundland. Today it is named the Marine Institute of Memorial University of Newfoundland. It offers both degree and non-degree programs.

во 2008, the university’s hiring process for incoming presidents came under scrutiny for political interference by the province’s education minister, Joan Shea.


Дали сакаш discuss Memorial University of Newfoundland ? Секое прашање, коментари или критика


Memorial University of Newfoundland on Map


Фото


слики: Спомен Универзитетот на Њуфаундленд официјалната Фејсбук

Видео

Сподели ја оваа корисни информации со вашите пријатели

Memorial University of Newfoundland reviews

Join to discuss of Memorial University of Newfoundland.
ТЕ МОЛАМ ЗАБЕЛЕЖИ: EducationBro списание ви дава можност да го прочитате информации за универзитети 96 јазици, но бараме од вас да ги почитуваат другите членови и да ја напушти коментари на англиски јазик.