Кралицата на Универзитетот

Кралицата на Универзитетот. Студија во Канада.

Универзитетот Квин Детали

Се запишат на Универзитетот Квин

Преглед


Кралицата на Универзитетот им помогнам на границите на она што може да се постигне и да се развие идеи што може да се направи разлика во светот.

За повеќе од 170 години, нашата заедница е повеќе од збир на светли умови - Кралицата го привлече луѓето со амбициозен дух. Ние замислете што може да биде иднината, и да работат заедно за да го реализира.

Кралицата се наоѓа во градот Кингстон, Онтарио, Канада, на половина пат помеѓу Монтреал и Торонто, две од најголемите градови во Канада. Kingston се наоѓа на брегот на езерото Онтарио, во близина на влезот на Св. Lawrence Seaway, Илјада острови и Rideau канал.

Најдобар начин да се запознаат кралицата е со кои доаѓаат во посета. Разгледајте ја нашата историски градби, присуствуваат на културни настани, и поминете некое време во нашите истакнати музеи, Архива, и галерии.

Кралицата на Универзитетот е заедница, 170+ годишна традиција, академски совршеност, истражување, и убави водата кампус направена од варовник згради и модерни објекти. Но, повеќе од било што на кралицата е луѓе.

Ние сме истражувачи, научници, уметници, професори и студенти со амбициозен дух кои сакаат да развијат идеи што може да се направи разлика во светот. Луѓето кои заедно се замисли што би можело да биде во иднина и да работат заедно за да го реализира.

Кралицата е еден од Канада најстарата степен-доделување институции, и има влијание врз канадски високо образование од 1841 кога беше основана од страна на Кралската повелба на кралицата Викторија.

Се наоѓа во Кингстон, Онтарио, Канада, тоа е со средна големина универзитет со повеќе факултети, колеџи и професионални училишта, како и Меѓународниот студиски центар на Бадер наоѓа во Herstmonceux, Источен Сасекс, Обединето Кралство.

Кралицата салда квалитет на додипломски студии со добро воспоставена и иновативни програми за постдипломски студии, сите во рамките на динамична средина за учење.

Кралицата е целосна спектар, истражувања интензивна универзитет, кој врши врвни истражувања во различни области, Вклучувајќи:

 • компјутерската наука и инженерство
 • студии глобализацијата
 • ментално здравје
 • основните и клинички биомедицински науки
 • здрава животна средина и одржлив енергетски системи
 • социјалните прашања како надзор, сиромаштијата и малтретирање

Во кампусот има целосно интегрирана мрежа од шест библиотеки и е дом на неколку извонредни музеи и уметнички објекти, вклучувајќи Етерингтон Арт Центар Агнес и Бадер центар Изабел за изведувачки уметности.

Заедницата кампусот на животната средина

 • 95% од студентска популација доаѓа од надвор Кингстон
 • 85% на студентите живеат во рамките на 15-минутната прошетка на кампусот
 • повеќе од 90% на студенти од прва година живеат во резиденцијата (живеење е guaranteedfor прва години; две нови резиденции ќе се отвори Есен 2015!)
 • Кралицата е дом на ученици од повеќе од 109 различни земји
 • Меѓународните студенти / виза сочинуваат околу 8.3% на студентска популација со полно работно време.

училишта / колеџи / оддели / курсеви / факултети


Факултетот за уметност и наука

Во Факултетот за уметност и наука, исклучителни студентите учат да се анализираат и да размислуваат критички, комуникација и дебата, се интерпретираат и оценуваат независно – вештини кои се барани од страна на постдипломски програми, стручни училишта, и работодавачите!

 • Историја на уметност и конзервација
 • биологија
 • хемија
 • класици
 • компјутери
 • Ден на Факултетот за драма и музика
 • Економија
 • Англиски јазик и книжевност
 • студии на животната средина
 • Филм и медиуми
 • ликовна уметност (Визуелна уметност)
 • Француски студии
 • родови студии
 • Географија и планирање
 • Геолошки науки и геолошки факултет
 • Глобална студии за развој
 • историја
 • индустриски односи
 • Кинезиологија и здравствени студии
 • јазици, Книжевностите и на културите
 • Животот науки и биохемија: животот науки | биохемија
 • Математика и статистика
 • Филозофија
 • физика, Инженерство физика и астрономија
 • политички студии
 • психологија
 • религија
 • социологија

Факултет за образование

На Факултетот за образование развива прогресивна, етичките, надлежните, и внимателен лидери во образованието преку учење, истражување, и професионална соработка.

Факултетот за инженерство и применета наука

инженери кралицата се гордееме со траен традиција на успех, двете академски и во воннаставните определба, кои имаат влијание врз светот околу нив. Во атмосфера на соработка, нема конкуренција, оваа двојна фокус помогна да се направи Факултетот за инженерство и применета наука кралицата меѓународен лидер во областа на инженерството образование. Сите влегуваат инженеринг студентите се заедничка прва година, кој ги изложува на целиот спектар на инженерски дисциплини.

 • Хемиски инженеринг
 • Градежништвото
 • Електротехника и компјутерско инженерство
 • Механички и Материјали факултет
 • рударството

Факултет за здравствени науки

На Факултетот за здравство науки (опфаќајќи ги училиштата на медицина, медицински сестри, терапија и рехабилитација) супериорна во сите од своите мандати за образование,, здравствена грижа, и истражување. Силна соработка во сите училишта, факултети, и нашите партнерски институции е белег на академски здравствени науки центар кралицата.

 • Алергија и имунологија
 • Анестезиологија и Периоперативната медицина
 • Биомедицински и молекуларна науки
 • Институтот за истражување на ракот
 • срцева, Циркулаторниот и респираторниот (CCR) Програмата
 • кардиохирургијата
 • кардиологија
 • Интензивна нега медицина програма
 • дијагностичката радиологија
 • Итна медицина
 • Ендокринологија и метаболизам
 • семејна медицина
 • Гастроентерологија
 • Генералниот интерна медицина
 • општа хирургија
 • геријатриска медицина
 • здравствени науки
 • хематологија, онкологија, палијативна нега, и биоетика
 • инфективни болести
 • Животот програма
 • медицина
 • медицина
 • нефрологија
 • неврологија
 • Програмата невронски мрежи Додипломски
 • Невролошки науки студии, центарот за
 • неврохирургија
 • медицински сестри
 • Акушерство и Гинекологија
 • Работна терапија
 • онкологија
 • Офталмологија
 • ортопедија
 • Otolaryngology
 • Програмата за палијативна нега медицина
 • Патологија и молекуларна медицина
 • педијатрија
 • Физикална медицина и рехабилитација
 • Физикална терапија Клиниката
 • Физикална терапија
 • Пластична операција
 • психијатрија
 • Јавните здравствени науки (порано Заедницата за здравство и епидемиологија)
 • Регионална програма Геријатрија
 • рехабилитација на терапија
 • Респираторни и интензивна нега медицина
 • ревматологија
 • хирургија
 • хируршка онкологија
 • торакална хирургија
 • урологија
 • васкуларна хирургија

Правен факултет

Со горда традиција на заедницата, колегијалност, и услуги, Правниот факултет кралицата развива извонредни правни професионалци со глобална перспектива и аванси на разбирање и развој на законот преку посветен, иновативна настава и учење.

Смит Школата за Бизнис

На Смит Школата за Бизнис на Универзитетот Квин, еден од светските премиерот на деловни школи, заработил нејзиното меѓународно признавање преку својата извонредна факултет и иновативен пристап кон бизнис образование. На Факултетот развива извонредни лидери со глобална перспектива и создава нови знаења дека напредокот на бизнисот и општеството.

 

Додипломски студии на училиште

На Факултетот за постдипломски студии понуди 120 постдипломски програми за образование во рамките на 50+ одделенија и центри за истражување да се разгледа. Преку Универзитетот Додипломски студии на училиште кралицата, студентите во собата на нивните идеи во движење и да се создаде влијание врз светот.

Факултетот за политички студии

На Факултетот за политички студии е водечки центар за повисоко образование, истражување, дебата и интеракција со неакадемски светот во областа на јавната политика и администрација.

историја


Кралицата е резултат на израсток на образовни иницијативи планирани од страна на Презвитеријанци во 1830 година. Нацрт-план за универзитетот беше претставен на состанокот синод во Кингстон во 1839, со модифицирана законот воведен преку 13 Собранието на Горна Канада за време на седницата во 1840. На 16 октомври 1841, кралска повелба е издадена преку кралицата Викторија. Кралицата е резултат на години на напор од страна на Презвитеријанци на Горна Канада да се најде колеџ за образование на министри во расте колонија и да се укаже на младите во различни гранки на науката и литературата. Тие се моделираат на универзитетот по Универзитетот во Единбург и Универзитетот во Глазгов. Класи започна на 7 март 1842, во една мала дрво рамка куќа на работ на градот со двајца професори и 15 студентите.

На колеџ, се пресели неколку пати во текот на првата единаесет години, пред да се пресели во неговата сегашна локација. Пред Канадската конфедерација, на колеџ беше финансиски поддржан од презвитерианец Црква во Шкотска, Канадската влада и приватни лица. По Конфедерација на колеџ со кои се соочуваат пропаст кога федералната влада се повлече нејзиното финансирање и комерцијална банка на Окружниот Мидленд пропадна, катастрофа која чини кралицата две третини од својата дарба. На колеџ, беше спасен откако директорот Вилијам Snodgrass и други официјални претставници создаде прибирање финансиски средства кампања во Канада.

Ризикот од финансиска пропаст продолжи да се грижите администрацијата до последната деценија на векот. Тие активно се смета напуштањето Кингстон и спојување со Универзитетот во Торонто, дури во 1880-тите. Со дополнителни средства остави од првиот голем добротвор на кралицата, Роберт Сатерленд, на колеџ пробие надвор финансиски неуспех и одржуваат својата независност. Кралицата доби статус на универзитет 17 мај 1881. во 1883, Медицинскиот колеџ на жените е основана на кралицата со класа на три. Богословскиот сала, завршен во 1880, првично беше главната зграда на кралицата во текот на крајот на 19 век.

во 1912, Кралицата е одвоена од презвитерианец Црква на Шкотска и го промени своето име во Универзитетот на кралицата во Кингстон. Теолошки колеџ кралицата остана во контролата на презвитерианец Црква во Канада, додека 1925, кога тој се приклучи на Обединетата црква на Канада, каде што останува и денес. На универзитетот се соочува уште една финансиска криза за време на Првата светска војна, од остар пад во бројот на запишани поради воениот запишувањето на учениците, вработените, и факултетот. А $1,000,000 прибирање финансиски средства диск и примирјето во 1918 зачувани на универзитетот. приближно 1,500 студенти учествуваа во војната и 187 почина. Месеци пред Канада се приклучи на Втората светска војна, Американски претседател Френклин. Рузвелт, дојде на кралицата да го прифати почесна диплома и, во емитува слушна целиот свет, изрази американската политика од заеднички сојуз и пријателство со Канада. Во текот на Втората светска војна, 2,917 дипломирани студенти од кралицата служат во вооружените сили, страдаат 164 фатални. Спомен соба во Спомен Дом на Џон Deutsch Универзитетскиот центар списоци на оние кралицата студентите кои загинаа за време на двете светски војни.

Кралицата се зголеми брзо по војната, поттикната од проширување на повоената економија и демографскиот бум што го достигна својот врв во 1960 година. од 1951 до 1961, упис се зголеми од само над 2,000 студенти на повеќе од 3,000. На универзитетот започна програма за градење, изградба на пет студентски домови во помалку од десет години.

По реорганизацијата на правно образование во Онтарио, во средината на 1950-тите, Правниот факултет кралицата отворена во 1957 во новоизградените Џон А. Мекдоналд сала. Други градежни проекти на кралицата во 1950 година, вклучува изградба на Ричардсон сала во куќата на административни канцеларии кралицата, и Данинг сала. До крајот на 1960-тите, како и многу други универзитети во Канада, Кралицата тројно ја запишување и во голема мера се прошири на неговиот факултет, вработените, и објекти, како резултат на бум на бебето и несебична поддршка од јавниот сектор. До средината на 1970-тите, бројот на ученици со полно работно време стигнал 10,000. Меѓу новите објекти беа уште три резиденции и посебни објекти за одделенијата за математика, физика, Биологија и психологија, Општествени науки и хуманистички.

Во овој период училишта за музика, јавната администрација (сега се дел од политички студии), рехабилитација на терапија, и урбано и регионално планирање беа воспоставени на кралицата. Со формирањето на Факултетот за образование во 1968 на земјиште на околу еден километар западно од универзитетот инаугуриран запад кампусот на универзитетот.

Кралицата го прослави својот јубилеј во sesquicentennial 1991, и беше посетена од страна на Чарлс, Принцот од Велс, и неговата тогашна сопруга, Дијана, по тој повод. Принцот од Велс претстави реплика на 1841 Кралската чартер доделена од страна на кралицата Викторија, која беше основана на Универзитетот; реплика се прикажува во Јован Deutsch Универзитетскиот центар. Прва жена канцелар на Универзитетот Квин, Агнес Ричардсон Benidickson, е инсталиран на 23 октомври 1980. во 1993, Кралицата доби Herstmonceux замокот како донација од економист Алфред Бадер. Замокот се користи од страна на универзитетот како Меѓународниот студиски центар на Бадер.

во 2001 Образовни Капитал комитет на Сенатот (SEEC) Студирал на искуствата на видливи малцинство и Абориџините членови на факултет на кралицата по црни женски професор лево, наведувајќи дека таа доживеа расизам. По ова истражување SEEC овластена студија која покажа дека многумина тврдеа, на "култура на Белина’ на Универзитетот. Во извештајот се заклучува дека "бели привилегија и моќ продолжува да се одрази во Eurocentriccurricula, традиционалните педагошки пристапи, вработување, практики промоција и мандат, и можности за истражување "на кралицата. одговор на универзитетот за извештајот е предмет на континуирана дебата. Администрацијата спроведува мерки за унапредување на разновидноста со почеток во 2006, како што се положбата на различноста советник и вработување на “монитори дијалог” дискусии да се олесни на социјална правда.

Во Мај 2010, Универзитетот Квин приклучи на Matariki мрежа на универзитети, меѓународна група на универзитетите создадени во 2010, кој се фокусира на силни врски помеѓу истражувањето и додипломски настава.


Дали сакаш разговараат Универзитетот Квин ? Секое прашање, коментари или критика


Универзитетот на кралицата на сајтот


Фото


слики: Кралицата на Универзитетот официјалната Фејсбук

Видео

Сподели ја оваа корисни информации со вашите пријатели

осврти Универзитетот Квин

Зачлени се за да разговараат на Универзитетот Квин.
ТЕ МОЛАМ ЗАБЕЛЕЖИ: EducationBro списание ви дава можност да го прочитате информации за универзитети 96 јазици, но бараме од вас да ги почитуваат другите членови и да ја напушти коментари на англиски јазик.