Универзитетот во Guelph

Универзитетот во Guelph. Студија во Канада.

University of Guelph Details

 • земја : Канада
 • Сити : Guelph
 • Акроним : U of G
 • основана : 1964
 • студентите (прибл.) : 28000
 • Не заборавајте да го discuss University of Guelph
Enroll at University of Guelph

Преглед


На Универзитетот во Guelph е како ниеден друг универзитет во Канада. Истражувања интензивна и ученик-центрирани, нашите кампуси span урбани центри и руралните заедници. Ние сме познати за квалитет во науките и уметностите, и за нашата определба за развој исклучителни мислители и ангажирани граѓани.

U на G има речиси 28,000 додипломски и постдипломски студенти на нашите кампуси во Guelph, Торонто и Ridgetown, Вклучувајќи 1,200 меѓународни студенти од повеќе од 100 земји.

Повеќе од 150 години по лансирањето на нашиот основачки колеџи, и повеќе од 50 години од основањето на Универзитетот во Guelph, сега имаме 122,000 алумни живеат во 150 земји.

нашите студенти, факултет и кадар продолжи активно истражување и вежба креативност во различни дисциплини — физичко и природните науки, уметноста и хуманитарните науки, општествени науки, бизнис, земјоделските и ветеринарните науки.

Познат по своите убави, безбедни кампуси и добредојде, поддршка култура, У Г мешавини историски и модерна архитектура со најсовремената технологија.

Нашето живеење и учење поттикне истражување и интердисциплинарен размена на нови идеи, од суштинско значење за состанок предизвици поставени од страна на нашите повеќе комплексни и меѓусебно поврзани свет.

Нашиот факултет научници и истражувачи им обезбеди на студентите со ваков можности за истражување, во лаборатории, ликовни студија, библиотеки и во областа.

Студентски ангажман е од фундаментално значење за учење и истражување на U на Г. Со фокусирање на "целата студент,"Ние им даде на Универзитетот во Guelph дипломирани алатки и вештини за да се направи разлика во нашата постојано менување на светот.

на Guelph, ние се сврти знаењето во акција.

училишта / колеџи / оддели / курсеви / факултети


he University of Guelph consists of seven faculties (or colleges, as they’re known at Guelph):

 • Академијата на науките
 • College of Biological Science
 • Колеџот за бизнис и економија
 • College of Physical and Engineering Science
 • College of Social & Applied Human Sciences
 • Ontario Agricultural College
 • Ontario Veterinary College

Other areas of academic specialization include the:

 • Факултетот за компјутерски науки
 • Факултетот за инженерство
 • School of English and Theatre Studies
 • School of Environmental Design and Rural Development
 • Факултетот за животна средина науки
 • School of Fine Art and Music
 • School of Languages and Literatures
 • School of Hospitality and Tourism Management
 • Open Learning and Educational Support
 • University of Guelph-Humber

историја


The University of Guelph traces its origins back to when the Ontario government bought 500 акри (200 тој има) of farmland from Frederick William Stone and opened the Ontario School of Agriculture on May 1, 1874, which was renamed the Ontario Agricultural College (OAC) во 1880. Its first building was Moreton Lodge, located where Johnston Hall now stands, which included classrooms, residences, библиотека, and a dining room.

The Macdonald Institute was established in 1903 to house women’s home economics programs, nature studies, and some domestic art and science. It was named after its financier, Sir William Macdonald, who worked to promote domestic sciences in rural Canada, and founded Macdonald College and McGill University College. The Ontario Veterinary College (OVC), originally founded in Toronto in 1862, was moved to Guelph in 1922. Famous economist John Kenneth Galbraith was an undergraduate at the college (graduating in 1931).

These three adjacent colleges would be amalgamated into the single body of the University of Guelph by the Ontario Legislature on May 8, 1964. The University of Guelph Actalso brought about the Board of Governors to oversee administrative operations and financial management, and the Senate to address academic concerns. The non-denominational graduate and undergraduate institution was, and remains known especially for the agricultural and veterinary programs that shaped it.

Wellington College was established shortly after the University of Guelph Act, and five years later, was split three ways into the College of Arts (COA), which exists in the present day, the College of Physical Science and the College of Social Science. The Macdonald Institute would also be renamed the College of Family and Consumer Studies during the split. After this split, the University of Guelph started reorganizing into its present-day form, starting from the establishment of the College of Biological Sciences (CBS) во 1971. The College of Physical Science would be married to the OAC’s School of Engineering in 1989, creating the College of Physical and Engineering Sciences (CPES). The College of Social Science and the College of Family and Consumer Studies were joined to create the College of Social and Applied Human Sciences (CSAHS) во 1998. На крајот, the College of Management and Economics (CME) would be established from the segregation of offered business, management and economic degrees and courses in 2006.

 


Дали сакаш discuss University of Guelph ? Секое прашање, коментари или критика


University of Guelph on Map


Фото


слики: Универзитетот во Guelph официјалната Фејсбук

Видео

Сподели ја оваа корисни информации со вашите пријатели

University of Guelph reviews

Join to discuss of University of Guelph.
ТЕ МОЛАМ ЗАБЕЛЕЖИ: EducationBro списание ви дава можност да го прочитате информации за универзитети 96 јазици, но бараме од вас да ги почитуваат другите членови и да ја напушти коментари на англиски јазик.