Универзитетот на Регина

Универзитетот на Регина. Образование во Канада.

University of Regina Details

 • земја : Канада
 • Сити : Регина
 • Акроним : U of R
 • основана : 1911
 • студентите (прибл.) : 15000
 • Не заборавајте да го discuss University of Regina
Enroll at University of Regina

Преглед


на Универзитетот на Регина е јавен истражувачки универзитет се наоѓа во Regina, Саскачеван, Канада. основана во 1911 како приватна denominational средно училиште на Методистичката црква на Канада, it began an association with the University of Saskatchewan as a junior college in 1925, и беше disaffiliated од Црквата и целосно отстапен на Универзитетот во 1934; во 1961 го оствари статусот степен-доделување како Регина кампусот на Универзитетот во Саскачеван. It became an autonomous university in 1974. The University of Regina has an enrollment of over 12,000 full and part-time students. The university’s student newspaper, на Carillon, is a member of CUP.

The University of Regina is well-reputed for having a focus on experiential learning and offers internships, професионални пласмани и practicums во прилог на пласмани кооперативна едукација во 41 програми. This experiential learning and career-preparation focus was further highlighted when, во 2009 Универзитетот на Регина започна програмата гарантираат UR, уникатна програма гарантира учество на студентите на успешното лансирање кариера по дипломирањето со дополнување образование со искуство за да се постигне конкретни образовни, кариера и живот цели. договори за партнерство со провинциски врвна соработка, владини институции и приватни компании имаат помогна на Универзитетот на Регина и студентите место во работно искуство можности и помогне да се добие вработување пост-студија.

Главната придонеси и одговорностите на Канцеларијата за планирање на ресурси вклучуваат:

 • координирање и водење на статистичките податоци кои се користат на меѓународно ниво;
 • доставување одговори истражување за името на Универзитетот,;
 • обезбедување на значајни и мерливи информации на органите на управување на Универзитетот и неговата Федерални колеџи;
 • помагање во завршување на рамка за мерење на резултати;
 • се залага за конзистентноста на информациите низ кампусот;
 • разгледување на предложените истражувања преку Одборот за управување со истражување;
 • поврзување со провинциската влада за финансирање;
 • поврзување со локалните schoolboards за целите на транзиција успех; и,
 • застапување на Универзитетот во различни национални и меѓународни конференции.

училишта / колеџи / оддели / курсеви / факултети


 • уметност
 • Бизнис администрација
 • продолжување на образованието
 • образование
 • инженеринг & применета наука
 • Додипломски студии & истражувања
 • Johnson-Shoyama Graduate School of Public Policy
 • Kenneth Levene Graduate School of Business
 • кинезиологија & Health Studies
 • La Cité universitaire francophone
 • медиумите, уметност, and Performance
 • медицински сестри
 • Paul J. Hill School of Business
 • наука
 • Социјална работа

историја


The University of Regina is a non-denominational university, which grew out of Regina College, основана во 1911. In direct response to the award of the University of Saskatchewan to Saskatoon rather than Regina, the Methodist Church of Canada established Regina College in 1911 on College Avenue in Regina, Саскачеван, starting with an enrollment of 27 students; it was adjacent to the now long-defunct St Chad’s College (a theological seminary for the training of Anglican clergy) and Qu’Appelle Diocesan School, also on College Avenue. James Henry Puntin (архитект) designed several buildings on campus including: Regina Methodist College (1910); East & West Towers (1914); Ladies Residence (1914); гимназијата (1925); Power Plant (1927); музика & Arts Building (1928).”во 1928, Darke Hall was built on College Avenue, [d]escribed…како “an admirable theatre, one which few cities can rival.

во 1934 Regina College became part of the University of Saskatchewan. The University of Saskatchewan a single, public provincial university created in 1907 was modeled on the American state university, со акцент на продолжување работа и применети истражувања. The governance was modeled on the University of Toronto Act, 1906 со кој се воспостави дводомниот систем на универзитетски влада се состои од Сенатот (факултет), одговорен за академски политика, и одборот на гувернери (граѓани) остварување ексклузивна контрола врз фискалната политика и има формален авторитет во сите други работи. Претседателот, назначен од страна на одборот, беше да се обезбеди врска меѓу 2 тела и да се изврши институционално лидерство. In the early part of this century, професионално образование проширија и надвор од традиционалните области на теологијата, правото и медицината. беше воведен дипломиран обука врз основа на германско-инспириран американскиот модел на специјализирани разбира работа и завршување на истражувачки труд.

Regina College commenced a formal association with the University of Saskatchewan as a junior college offering accredited university courses in 1925 though continuing as a denominational college of the now-United Church of Canada, the successor to the Methodist Church. Regina College continued as a Junior College until 1959, when it received full degree-granting status as a second campus of the University of Saskatchewan.

Сепак, во 1934, the United Church was financially hard pressed by the Great Depression and in any case its history from the greatEgerton Ryerson of urgent advocacy of universal free public education made its involvement in private schools anomalous. It accordingly fully surrendered Regina College to the University of Saskatchewan. Regina College and its successor Regina Campus of the University of Saskatchewan and University of Regina have — possibly unawares — retained the Methodist mottoas one who serves” (Luke 22.27).

Политиката на високото образование инициран во 1960 одговори на притисокот на населението и на верувањето дека високото образование е клуч за социјална правда и економската продуктивност за поединците и за општеството. во 1961 the College was renamed the University of Saskatchewan, Regina Campus. во 1974 it became the independent University of Regina.

The original United Church affiliation is, сепак, symbolically commemorated in the convocation furniture, resumed by the university for ceremonial use from one of the last downtown United Churches, which closed in the 1990s.


Дали сакаш discuss University of Regina ? Секое прашање, коментари или критика


University of Regina on Map


Фото


слики: Универзитетот на Регина официјалната Фејсбук

Видео

Сподели ја оваа корисни информации со вашите пријатели

University of Regina reviews

Join to discuss of University of Regina.
ТЕ МОЛАМ ЗАБЕЛЕЖИ: EducationBro списание ви дава можност да го прочитате информации за универзитети 96 јазици, но бараме од вас да ги почитуваат другите членови и да ја напушти коментари на англиски јазик.