Универзитетот во Западен Онтарио

Западен Универзитетот во Канада. Студија во Канада. Образование во Америка,

Универзитетот во Западен Онтарио Детали

Се запишат на Универзитетот во Западен Онтарио

Преглед


The Универзитетот во Западен Онтарио (UWO), ребрендира како Западен Универзитетот, е јавен истражувачки универзитет се наоѓа во Лондон, Онтарио, Канада.

Универзитетот е основан на 7 март 1878 од страна на владиката Исак Hellmuth на Англиканската епархија Huron како “Западен Универзитетот во Лондон, Онтарио.” Во него се дадени Huron Универзитетскиот колеџ, која беше основана во 1863. Првите четири факултети беа уметности, Божество, Закон и медицина. Западен Универзитетот во Лондон на крајот беше не-denominational во 1908.

Во согласност со 2015 Академски Пласман на светски универзитети (ARWU) ВТА, Универзитетот е рангирана на 201-300 во светот и 7-16 во Канада. The 2011 QS Светскиот универзитет рангови рангиран Универзитетот 157. во светот, што го прави на седмото место во Канада. Неколку од програми за Западен беа, исто така, во кругот на индивидуален рејтинг. Општествените науки во Западна беше рангирана на 96-то место во светот во 2010 QS Светскиот универзитет рангови, и Ivey бизнис школа Западна беше рангирана 1 во светот во Глобална МБА Категорија на Блумберг БизнисВик.

Ко-образовен студент тело на над Западна е 24,000 претставува 107 земји од целиот свет и западните научници имаат воспоставено истражување и образование соработки и партнерства на сите континенти. Постојат повеќе од 306,000 најинтересните кои се активни на меѓународно, живее и работи во целиот свет. Значајни алумни вклучуваат владини претставници, академици, бизнис лидери,добитници на Нобелова награда, Родос Научниците, и истакнати соработници.

тимови, универзитетски Западен е, позната како Западна Mustangs, се натпреваруваат на конференцијата Онтарио Универзитетот Атлетика на Канадските Интеруниверзитетски спортови.

училишта / колеџи / оддели / курсеви / факултети


 • уметност & хуманистички
 • Дон Рајт Факултетот за музичка уметност
 • образование
 • инженеринг
 • Дипломира & постдокторски студии
 • здравствени науки
 • информации & медиумски студии
 • Законот
 • Ivey Business School
 • Schulich медицина & стоматологија
 • наука
 • Општествени науки

историја


Од првичниот аспирации на владиката Hellmuth на меѓународно познати истражување на нашите врвни научници денес, овие лидери на видот, храброста и имагинацијата секогаш гледаше кон иднината во обликувањето на Западен Универзитетот.

Основана е на март 7, 1878 од страна на владиката Исак Hellmuth (1817-1901) на Англиканската епархија Huron, "Западен Универзитетот во Лондон, Онтарио" ги отвори своите врати за студентите за прв пат во 1881 со четири факултети - уметност, Божество, Закон и медицина.

во 1916, тековната кампусот е купена од семејството Kingsmill, и во 1923 Универзитетот беше преименувана во Универзитетот во Западен Онтарио.

Од тоа од прва класа дипломираше во 1883, Универзитетот стана енергична центар на учењето. преку 12 факултети и три поврзани универзитетски колеџи, Западен денес нуди на своите 36.000-плус студенти повеќе од 400 специјализации, специјалност и малолетните лица.

Тоа беше во Западен каде Сер Фредерик Banting зголеми од немирен сон во 1920 и напиша 25 зборови, што доведе до откривање на инсулин.

Тоа беше во Западен каде првиот француски потопување програма во Канада е основана во Trois-pistoles, Квебек, во 1932 - Програма со која продолжува и денес.

Тоа беше во Западен каде истражувачи, предводени од Иван Смит разви првиот во светот "кобалт бомба" за лекување на рак во 1951, зголемување на стапката на лек за ракот на грлото на матката за да се 75 проценти од 25 проценти.

И додека нашата совршеност се вкоренува во историјата, Западен продолжува во очи откритија на следната генерација.

Западен, лидер во ветер инженеринг од 1965, тестирање на такви структури како Светскиот трговски центар, Sears Tower и Џакарта кула, ќе ја продолжи својата доминација со отворањето на истражување објект на WindEEE купола.

Западен, лидер во бизнис образование од нејзиното основање, продолжува да се доведе во земјата и странство, благодарение на изградбата на Ричард Ivey School of Business state-of-the-art во 2012 и отворањето на Северна Америка е првиот бизнис училиште кампусот во Хонг Конг 1998.

Западен, лидер на медицински напредок од нејзиното основање, продолжи да им помогнам на иновации неодамна кога вакцина против ХИВ развиен од страна на д-р. Детски-Јонг Канг доби одобрение од Американската администрација за храна и лекови да се започне човечки клинички испитувања, прв од ваков вид, во 2012.


Дали сакаш разговараат Универзитетот во Западен Онтарио ? Секое прашање, коментари или критика


Универзитетот во Западен Онтарио на сајтот


Фото


слики: Универзитетот во Западен Онтарио официјалната Фејсбук

Видео

Сподели ја оваа корисни информации со вашите пријатели

Универзитетот на коментарите во Западен Онтарио

Зачлени се за да разговараат на Универзитетот во Западен Онтарио.
ТЕ МОЛАМ ЗАБЕЛЕЖИ: EducationBro списание ви дава можност да го прочитате информации за универзитети 96 јазици, но бараме од вас да ги почитуваат другите членови и да ја напушти коментари на англиски јазик.