Париз Dauphine Универзитетот

Универзитетот Париз Dauphine. Студија во Франција. Образование во Европа.

Париз Dauphine Универзитетот Детали за

Се запишат во Париз Dauphine Универзитетот

Преглед


Париз Dauphine Универзитетот , често се нарекува Париз Dauphine или Dauphine е јавно истражување и високообразовна институција во Париз, Франција. Дофине е основана како Факултетот за економија и менаџмент во 1968 во поранешниот седиштето на НАТО во Западен Париз, во париски арондисман на XVIth. Таа му припаѓа на конференција на колеџи.

Дофине е познат по својата настава во финансии, Економија, закон, финансии и математика и бизнис стратегија. Дофине е селективен универзитет со статус на "главен воспоставување’ (Големиот Etablissement): овој уникатен правен статус во рамките на францускиот систем на високо образование им овозможува на Дофине да се направи избор на влезот на својот students.On просек, 90 до 95% на прифатените студенти добиле или високо разлики или највисок разлики во нивните француски Висока школа за национален испит резултати (Националниот Диплома испитување).

“Одбравте Dauphine и Дофине те избра.
Сега тоа е до вас за да се направи поголемиот дел од вашето време тука, учи, да расте и да се подготват за вашата професионална иднина.
Во текот на вашите студии, може да смета на факултет и кадар Dauphine да ја придружува, насочува и да ви помогне .
Алал да му е на секој и teamhealth информации секој еден од вас - ние сме среќни да ви посакам добредојде на Дофине!”

Лоран Batsch, претседател, Париз Dauphine Универзитетот

со полно работно време степен

 • 6 Диплома 's и 22 специјализации мајстор. 88различни програми, Вклучувајќи 77 во организациски науки, 10 во математиката и за организација и решение науки и 1 во новинарството
 • 8,750 редовни студенти: 40% диплома, 55%Магистерски и 5% во докторски програми
 • 47 програми се отворени за стажирање на студентите (повеќе од 1,000 students)
 • 90% на 1ул година студентите примени и А + почести своите бакалауреат

Извршната и програмите за континуирана едукација

 • 40 диплома, програми господар и МБА диплома
 • 2,500 професионалци обучени на годишно ниво
 • € 10.6 милиони во приходите од извршната власт и продолжување на образованието во 2014
 • 30% меѓународни студенти

студентски живот

 • 34 Универзитетот поддржани клубови и здруженија ги собере 1000 студент волонтери посветена на хуманитарната, културни, спортски и проекти на заедницата
 • 54 студентски проекти добиваат универзитетот финансирање
 • 56 здруженија мајстор се промовира и да се информираат за нивната професионална област и купување amoxil онлајн информации одржи врските со Dauphine алумни
 • 78 студентите со ограничени ресурси се најде доделување на станови благодарение на Дофине Logement партнерства
 • 19 дебати високо ниво беа организирани од дебатниот клуб на Дофине Дискусија вклучувајќи конференција на Grands Entretiens со Б. прот (БНП Парибас)

ФАКУЛТЕТ, ВРАБОТЕНИТЕ & РЕСУРСИ

 • 520 професори, истражувачи и предавачи
 • повеќе 1,500 скратено работно време предавачи
 • 460 административни песок поддршка на персоналот,
 • € 110.5 милиони буџет за фискалната 2014
 • сопствени средства: 32% на оперативниот буџет

МЕЃУНАРОДНИ

 • 26 двојно степени на ниво на диплома 's и мајстор', и 15 на меѓународно ниво врз основа на програми во извршната и продолжување на образованието
 • 18% на Дофине дипломирани студенти работат во странство
 • 300 меѓународни партнерства со универзитетите од највисоко ниво: Бокони, Градскиот универзитет на Њујорк (CUNY), Laval, Лондонската школа за економија (ЛСЕ), Мекгил, Автономниот универзитет во Мадрид (КАКО)...
 • 18% на нашиот факултет е меѓународна
 • 30% на ниво на студентите мајстор доаѓаат од странство
 • 300 студентите во Тунис кампус

Корпоративните односи, ФОНДАЦИЈА, поранешните

 • 89% од 2013 дипломирањето класа е во моментов се вработени, 79% имаат постојани работни места (2014 Истражувањето Pluricité / Париз-Dauphine вработување) за просечна бруто годишна плата од € 42,873.
 • 1,500 корпоративните односи (финансиран столови, истражување договори, данок учење, договори за школување, практиканти ...)
 • 4 универзитет & Фондација Dauphine корпоративните глобалните партнери (БНП Парибас, Карфур, Mazars)
 • 40 Фондација Dauphine корпоративни партнери
 • € 19 милиони покренати од страна на Фондацијата Dauphine од 2010, од кои 1,6 € милиони евра од приватни лица
 • 19% зголемување на бројот на донатори Фондацијата Dauphine (517 донатори)
 • 80,000 Dauphine алумни низ целиот свет
 • Dauphine Алумни координира 30 професионални и рекреативни клубови, регионални и меѓународни Алумни поглавја и одржување на мрежата на 47,000 алумни преку социјалните мрежи

ИСТРАЖУВАЊЕ

 • 6 истражувачки центри, од кои 4 работи во соработка со CNRS и 1 со ИРД
 • 1 Институт за истражување: финансии (IFD)
 • 1 докторска школа за 5 академски дисциплини: управување со, Економија, општествените науки, ИТ и математика
 • 389 докторанти (од кои 76 се последните приемните), 74 тези брани 2014
 • 4,3 милиони € годишни истражувања буџет, исклучувајќи ги платите и даноци
 • 22 академски и истражувачки столови, истражувачки и академски кругови
 • 62 истражување договори потпишани во 2014 во вкупен износ од околу € 2.6 милиони

Дофине - Еден од основачите на PSL истражувачки универзитет

 • 18,500 ученици кои
 • 3,200 истражувачи и факултетот
 • 1 IDEX-уверение, 12 Labex сертификат и 8 Equipex-уверение истражувачки единици
 • 22 Нобелова награда: 10 за физика, 5 во хемија, 3 во Littérature, 2 физиологија & медицина, 2 по економија
 • 10 полињата медали
 • 25 член институции

историја


 • 1959

  • Портата Dauphine згради и основа инаугуриран на постојан штаб на НАТО
 • 1966

  • НАТО се движи седиштето купување доксициклин онлајн informationto Брисел откако Франција се повлече од интегрираната воена структура на НАТО
 • 1968

  • Dauphine колеџ, Универзитетот во Париз создадени со декрет според министерот за образование Едгар Фор
 • 1970
  • Dauphine колеџ станува IX Универзитетот Париз-Dauphine
 • 1994

  • ново крило на кампусот Портата Dauphine инаугуриран
 • 2004
  • L'Универзитетот Париз-Dauphine се стекнува со статус на “Големиот Etablissement”
 • 2009
  • Dauphine станува првиот EQUIS акредитирани француски универзитет
  • Дофине е одбрана кампусот Инаугуриран на сајтот на Пол Леонард де Винчи
 • 2011
  • Универзитетот Париз-Dauphine станува автономна институција врз основа на францускиот закон LRU
  • Институтот Jouralisme пракса (IJP) се приклучи на Дофине стане IPJ Париз-Dauphine
  • Универзитетот Париз-Dauphine избрани за да стане членка на иницијативата на PSL за извонредност


Дали сакаш разговараат Париз Dauphine Универзитетот ? Секое прашање, коментари или критика


Париз Dauphine Универзитетот на сајтот


Фото


слики: Париз Dauphine Универзитетот официјалната Фејсбук

Видео

Сподели ја оваа корисни информации со вашите пријатели

осврти Париз Dauphine Универзитетот

Зачлени се за да разговараат на Париз Dauphine Универзитетот.
ТЕ МОЛАМ ЗАБЕЛЕЖИ: EducationBro списание ви дава можност да го прочитате информации за универзитети 96 јазици, но бараме од вас да ги почитуваат другите членови и да ја напушти коментари на англиски јазик.