Париз Декарт Универзитетот

Сорбона во Париз Cité - Универзитетот Париз Декарт

Париз Декарт Универзитетот Детали за

Се запишат во Париз Декарт Универзитетот

Преглед


Париз Декарт Универзитетот исто така познато како “Париз V“, е француски јавните истражувачки универзитет се наоѓа во Париз. Таа му припаѓа на водечките академски сојуз Сорбона во Париз Cité. Таа е основана со цел да успее themedicine оддел на втората најстара академска институција во светот, на Универзитетот во Париз (често се нарекува како Сорбона), непосредно пред таа официјално престана да постои во декември 31, 1970, како последица на француската културна револуција на 1968, често се нарекува “Француската мај”. Тој е еден од најдобрите и најпрестижниот француски универзитети, главно во областа на медицинските науки, биомедицински науки, закон, Компјутерски науки, економија и психологија.

Со седиште во историскиот Ecole de Chirurgie во 6. арондисман во Париз, Универзитетот силно се фокусира на медицински науки (медицина, стоматологијата, аптека, психологија), биомедицински науки (клеточна и молекуларна биологија, биохемија, хемија, биомедицински медицина), општествени науки (социологија, антропологија, лингвистика, демографијата, наука за образование,), математика, компјутерски науки и со закон (информатичката технологија закон, деловно право, законот за данок, законот за јавни, приватно право…).

Главен столб на истражување и учење, Париз Декарт – Cité Париз Сорбона е една од најпрестижните универзитети во Франција и најдобар во неговите главни домени. Врз основа на тоа, меѓу другите, тоа беше оценет од страна на 2013 QS Светскиот универзитет Пласман 51-100th по фармација и фармакологија (1st во Франција), 101-150ти во биолошки науки (1st во Франција), 100-ти по медицина (прв во Франција), 151-200ти во психологија (1st во Франција), 151-200та по лингвистика (2ри во Франција), и 151-200th во Законот (2ри во Франција). Исто така, беше оценет од страна на 2015/16 Субјектот рангови Тајмс високото образование, како и 73-та (2ри во Франција) најдобар универзитет во Клинички, Претклинички и здравје.

На Универзитетот Париз Декарт поддржува модерен пристап на општествените науки, врз основа на теренската работа, учесник набљудување и етнографијата (Магистрирал во културниот и социјалната антропологија, на Факултетот за хуманистички и општествени науки – Сорбона). На двојна господар 's степен (“Економија и психологија” и “Cogmaster”) во партнерство со други важни француски академски институции, како што Пантеон-Сорбона универзитет и на Ecole Normale Superieure нагласува можностите што ги нуди, колку што е загрижен за истражување.

Факултет членови се вклучени еминентни правници, лекари и политичари.

Со своите девет обука и истражување одделенијата (UFR) и Институтот за технологија (IUT), Париз Декарт Универзитетот ги опфаќа сите области на знаењето на човековите и здравствени науки. Тоа е единствениот универзитет во регионот Ile-de-France да им понуди на медицински, фармацевтски и odontological студии; одделот за здравство е познат во Европа и во целиот свет за висок квалитет на обука и совршеност на своите истражувања.

училишта / колеџи / оддели / курсеви / факултети


Со своите девет обука и истражување одделенијата (UFR) и Институтот за технологија (IUT), Париз Декарт Универзитетот ги опфаќа сите области на знаењето на човековите и здравствени науки. Тоа е единствениот универзитет во регионот Ile-de-France да им понуди на медицински, фармацевтски и odontological студии; одделот за здравство е познат во Европа и во целиот свет за висок квалитет на обука и совршеност на своите истражувања.

  • Светци Перес Факултетот за биомедицински науки
  • Факултет за одонтологија
  • Правен факултет
  • Институт за технологија (Институт за технологија IUT =)
  • Факултетот за математика и компјутерски науки
  • Медицински факултет
  • Факултет за фармацевтски и биолошки науки во Париз
  • Институтот за психологија
  • Факултет за човекови и општествени науки
  • Факултет за спорт и физичка култура (STAPS = науки и техники за просторно и спортски активности)

историја


Историскиот Универзитетот во Париз прв пат се појави во втората половина на 12-от век, но беше реорганизирано 1970 како 13 автономните универзитети по студентските протести во францускиот мај. По месеци на конфликтот меѓу студентите и органите на Универзитетот во Париз во Нантер, администрацијата затвори дека универзитет на мај 2, 1968. Студентите на Сорбона протестираа против затворањето и се закани дека протерувањето на неколку студенти во Нантер мај 3, 1968. Повеќе од 20,000 студентите, наставниците и поддржувачи маршираа кон Сорбона, уште запечатена од страна на полицијата, кои наплаќале, користеше своите палки, штом демонстранти се приближуваше. Додека публиката распрскани, некои почнаа да се создаде барикади од она што беше на дофат на раката, додека други фрли поплочување камења, принудувајќи ја полицијата да се повлече на време. Тогаш полицијата одговори со солзавец и повторно обвинет толпата. Стотици повеќе студенти се уапсени.

Преговорите пропаднаа и учениците се вратија во нивните кампуси по лажен извештај дека владата се согласи да ги отвори, само за да открие полицијата се уште окупаторската училишта. Учениците сега имаше во близина на револуционерен жар. Уште еден протест беше организиран на Рив Гош страна на студентите на мај 10. Кога полицијата повторно ги блокиран од преминувањето на реката,, толпата повторно фрли барикади, кои потоа ја нападнаа полицијата во 2:15 во утринските часови по преговорите повторно пропадна. конфронтацијата, која го произведе стотици апсења и повреди, траеше до раните утрински часови од следниот ден.

И повеќе од милион луѓе маршираа низ улиците на Париз во понеделникот, мај 13; полицијата остана надвор од видното поле. Премиер Жорж Помпиду соопшти лично ослободување на затворениците и на повторното отворање на Сорбона. Сепак, бран на штрајкови не се повлекува. наместо, демонстрантите доби уште активни.

Кога Сорбона повторно отворен, студенти го окупираа и го прогласи за самостојна “Универзитетот на луѓето.” приближно 401 популарни комисии акција беа поставени во Париз, вклучувајќи го и Професија комитет на Сорбона, и на други места во неделите што следат за да се поплаки против владата и француското општество.

Со падот на Француската Република Четвртата по бурните настани во мај 1968, Француската Петта Република предложи различни драстични реформи на француски универзитет систем. во 1971, петте антички факултети на поранешниот Универзитетот во Париз беа поделени, а потоа повторно да се формираат во тринаесет интердисциплинарна универзитети со Законот за Форе.

Четири од овие нови универзитети сега ја делат просториите на историска зграда Сорбона, кои, До тоа време, бил главно наменет за факултетите за уметност и хуманистичките науки. Овие четири универзитети, исто така беа дадени други простории во различни локации низ Париз.

Три универзитети се чуваат името на Сорбона, како дел од официјалната титула: Универзитетот во Париз јас Пантеон-Сорбона, Универзитетот Париз III – Нова Сорбона и на Универзитетот во Париз IV-Сорбона во Париз. просториите на Сорбона, исто така, куќата дел од Декарт Универзитетот Париз (наследник на одделот за медицина) и канцеларија, образовниот авторитет на Париз.


Дали сакаш разговараат Париз Декарт Универзитетот ? Секое прашање, коментари или критика


Париз Декарт Универзитетот на сајтот


Фото


слики: Париз Декарт Универзитетот официјалната Фејсбук
Сподели ја оваа корисни информации со вашите пријатели

осврти Париз Декарт Универзитетот

Зачлени се за да разговараат на Париз Декарт Универзитетот.
ТЕ МОЛАМ ЗАБЕЛЕЖИ: EducationBro списание ви дава можност да го прочитате информации за универзитети 96 јазици, но бараме од вас да ги почитуваат другите членови и да ја напушти коментари на англиски јазик.