Универзитетот во Нант

Универзитетот во Нант. Студија во Франција. Образование во Европа.

University of Nantes Details

 • земја : Франција
 • Сити : Нант
 • Акроним : UDN
 • основана : 1460
 • студентите (прибл.) : 35000
 • Не заборавајте да го discuss University of Nantes
Enroll at University of Nantes

Преглед


Универзитетот во Нант никогаш не престана да се движи напред. Во последните 50 години, Универзитетот во Нант има преземено обука и истражување на највисоко ниво. Соочувајќи се со брзо менување на светот, Универзитетот во Нант измислува нов модел на универзитет. Овој модел го става студентот во неговиот центар и, повеке од било кога, на човекот во срцето на своите амбиции. Вкоренети во Нант – град познат по својата виталност, култура, економски развој и квалитет на живот – Универзитетот во Нант зрачи, исто така, благодарение на својата 2 кампуси во Saint- Nazaire и Ла Рош-сур-Јон.

со 34,000 студентите (Вклучувајќи 3,750 странски студенти) и 4,250 вработените, 50% на кој е посветен на истражување, 1 надвор од 12 жителите НАНТ работи или студии на Универзитетот во Нант. вистински културни, спортски и соработник општество, нашите universtity исто така ја поттикнува ревитализација на своето подрачје со збогатување јавна дебата и преку стимулирање на креативноста : конференции, до датум за медиуми опрема, уметник во престој програми, високо ниво на спортот, посветеност на учениците преку 150 студентски организации.

Во рамките на своите кампуси, различни дисциплини исполнат за да се збогати еден на друг. Универзитетот во Нант е една од ретките француските универзитети за промовирање на интердисциплинарност. Во рамките на 21 факултети и училишта, 295 специјалитети се застапени и 63 лаборатории работат во сите полиња на знаење. 75% од нив се дури и А + отценети.

Универзитетот во Нант ужива големи средства се потребни за да ги охрабри локалните, националната и меѓународната соработка и да се направи интердисциплинарна фактор на иновациите и успехот. Тоа придонесува за иновации на социо-економски шминка благодарение на своите истражувачи, лаборатории, опрема и state-of-the-art технолошки платформи. Исто така, неодамна дипломираните студенти (8,000 секоја година) претставува огромен базен на вештини и талент. Од страна да се вклучени во локалните прашања, а меѓународна перспектива, Универзитетот во Нант покажува својот капацитет да работи со новата скали на територија. Ова е од суштинско значење за секој развој.

 • 33,534 студентите во почетната обука
 • 4,047 членови на персоналот професори и истражувачи, административно, технички и библиотечниот персонал.
 • 295 дипломи врз основа на европскиот модел (Диплома на Магистер-докторски)
  • 80 наставната програма со професионален договор
  • 31 наставни учење
  • 8 инженеринг дипломи
  • 111 универзитетски дипломи
 • 21 академските оддели
  • 11 факултети и обука и истражувачки единици (UFR)
  • 8 институти
  • 1 ГУЦ
  • 1 Опсерваторијата за Земјата и планетарни науки
 • 1 докторски колеџ со 8 докторски училишта
 • 63 истражување структури

училишта / колеџи / оддели / курсеви / факултети


факултети

 • Медицински факултет
 • Фармацевтски факултет
 • Факултет за стоматологија
 • Факултет за психологија
 • Факултетот за наука и технологија
 • Факултет за правни и политички науки

оддели

 • Одделот за историја, Art History and Achaeology
 • Department of Humanties and Languages
 • Department of Foreign languages and cultures
 • Катедрата за социологија
 • Department of Science and Technology of Physical Activities and Sports (ЧЕКОР)

институти

 • Institute of Geography and Regional Planning of Université de Nantes (IGARUN)
 • Institute of Economics and ManagementInstitute of Business Administration (IEMN-IAE)
 • Institute for Research and Education in French as a Foreigh Language (IRFFLE)
 • Teacher training school (ESPE)
 • Институт за подготовка за генералниот управа (IPAG)
 • Институт за технологија (IUT) of Nantes
 • Институт за технологија (IUT) of Saint-Nazaire
 • Институт за технологија (IUT) of La Roche-sur-Yon

Факултетот за инженерство – Polytech Nantes

историја


The current University was founded in 1970 under the terms of the 1968 law which reformed French higher education. This newly established institution replaced the former University of Nantes which had been founded in the early 1960s. This itself was a re-establishment of the original University of Nantes which was established by papal bull in 1460 but was abolished during the French Revolution.

The university of Brittany is found by Bertrand Milon on April 4, 1460, at the initiative of the duke François II of Brittany under the form of a papal bull of the Pope Pie II given to Sienne. This embodies the wish of François II to affirm his independence towards the French king, while near the duchy in Angers in 1432, Poitier in 1432 and Bordeaux in 1441, some universities are created. Found under the structure of a studium generale, this university can teach all traditional disciplines: уметност, теологија, Law and Medecin. The number of students between the end of the 15th century and during the two following centuries reach a thousand or 1500, according to the highest estimates.

The first attempt to move the university of Nantes to Rennes takes place at the end of the 16th century. French king, Henry IV wants to punish Nantes, a ligueuse ville pour its support of the duke of Mercoeur. The university receives an order from the king by a letter of August 8, 1589 to mouve to Rennes, a city remains loyal to the monarchy. The institution is however not moved because of financial issue. A new letter of September 5, 1591 from the king reiterate the order of transfer, but again without application. на април 1598, a last king’s letter stabilise the situation by confirming the establishment of the university in Nantes.


Дали сакаш discuss University of Nantes ? Секое прашање, коментари или критика


University of Nantes on Map


Фото


слики: Универзитетот во Нант официјалната Фејсбук

Видео

Сподели ја оваа корисни информации со вашите пријатели

University of Nantes reviews

Join to discuss of University of Nantes.
ТЕ МОЛАМ ЗАБЕЛЕЖИ: EducationBro списание ви дава можност да го прочитате информации за универзитети 96 јазици, но бараме од вас да ги почитуваат другите членови и да ја напушти коментари на англиски јазик.