Универзитетот на Рен 1

Универзитетот на Рен 1. Студија во Франција. Образование во Европа.

Универзитетот на Рен 1 детали за

 • земја : Франција
 • Сити : Рен
 • Акроним : UoR
 • основана : 1970
 • студентите (прибл.) : 27000
 • Не заборавајте да го discuss University of Rennes 1
Enroll at University of Rennes 1

Преглед


Универзитетот на Рен 1 е меѓу дванаесетте главни универзитети во Франција. Тоа е мултидисциплинарен универзитет, кој е познат по својата совршеност и динамична истражувањето. Се наоѓа во центарот на градот на човечката мерка, Универзитетот е само два часа од Париз, а еден час од престижниот сајтови како Мон Сен Мишел или Сен Мало. Градење на нашите средства и обврски за учество во 21ул-век иновации и знаење, еден од нашите врвни приоритети е да се создаде жив меѓународен универзитет.

Универзитетот на Рен 1 има четири главни истражувачки сектори, поврзани со четири дипломиран училишта:

 

 • Математиката и ИКТ (Информации и комуникациски науки & технологии)
 • Животот и здравјето на науките
 • материјал науки
 • Уметност, хуманистички и општествени науки

 

Тековниот развој на меѓународни курсеви и научни соработки ни овозможи да се постигне извонредни резултати: на ниво на наставата, ние нудиме степени предава исклучиво на англиски јазик (11 магистерски), двојно степени со меѓународните партнери и обуки надвор од кампусот, и нашите научни соработки вклучуваат околу дваесет меѓународни Асошиетед лаборатории (Lias) и меѓународни истражувачки групи (GDRIs) во соработка со Националниот центар за научни истражувања (CNRS) или францускиот Национален институт за здравје и медицински истражувања (INSERM). Голем број на дојдовни и појдовни студенти, предавачи и истражувачи од целиот свет, во прилог на нашата посветеност да се зголеми мобилноста за ненаставен кадар, карактеризираат глобалната мрежа на Универзитетот во Рен 1.

Ние во моментов се поздравува со текот 3,600 меѓународни студенти (13% на студентска популација на универзитетот) и секоја година, близу 1,000 од нашите студенти се обврзуваат на заминување студиска програма или работа поставеност. Како резултат на нашите блиски и долготрајни врски со голем број на странски универзитети и членство во меѓународни мрежи, интернационализација на наставата и истражувањата се зголемува и зајакнување на.

Универзитетот на Рен 1 претставува 28,000 студентите, 3,700 вработени, 32 истражувачки единици поврзани со националните истражувачки центри, на буџет од 292,4 милиони € и повеќе од 250 Докторски дипломи секоја година. Нашата Примарната цел е да им обезбеди на истражувачите и на студентите со единствена можност да комуницирате со широк и глобална мрежа.

училишта / колеџи / оддели / курсеви / факултети


The University of Rennes 1 се состои од 10 units of training and research (UFR).

 • Медицинско училиште
 • Фармацевтски факултет
 • Факултет за стоматологија
 • Факултет за правни и политички науки
 • Факултет за економски науки
 • Faculty of Philosophy
 • UFR Sciences and Properties of Matter
 • UFR Life Sciences and Environment
 • UFR Mathematics
 • UFR Informatique Electronique (ISTIC) институти

The University of Rennes 1 вклучува 6 институти (Вклучувајќи 4 university institutes of technology):

 • Rennes Management Institute (IGR-IAE)
 • Институт за подготовка за генералниот управа (IPAG)
 • IUT de Rennes
 • IUT de Lannion
 • IUT de Saint-Malo
 • IUT de Saint-Brieuc

историја


Asked by Francis II, Duke of Brittany, the Pope created the first university of Brittany in Nantes in 1460 . It taught arts, медицина, закон, and theology. во 1728, the mayor of Nantes, Gérard Mellier, asked that the university be moved to Rennes, Nantes being more trade orientated. The Law school was thus moved the Rennes in 1730. This city already had the Parliament of Brittany, it was thus more suited to have this School. во 1793 the French Revolution closed all universities. It is not before 1806 that the Law school reopened in Rennes.

во 1808, Napoleon I reorganized the universities in France, creating the University of France. Од 2 original cities housing the University of Brittany, only Rennes was included in this University. Nantes had to wait until 1970 to have again its university. во 1810 a faculty of letters opened, which gathered in 1835 пет училишта (French literature, foreign literature, antic literature, историја, и филозофија). The science faculty opened still in Rennes in 1840. Those 3 faculties remained without clear boundaries between them until 1885 with the creation of aConseil des facultéswhich took in 1896 the name of University of Rennes. In the middle of the 19th century, they were gathered in the Palais Universitaire, located currently in the Quai Émile Zola, but were then scattered downtown. The faculty of law and the faculty of letter were thus relocated in 1909 in the Séminaire, located currently in the Place Hoche.

во 1969, in order to enforce the growth of French universities, a law was passed, splitting the University of Rennes into two new entities. This new university took the name of ‘University of Rennes 1’.


Дали сакаш discuss University of Rennes 1 ? Секое прашање, коментари или критика


Универзитетот на Рен 1 на картата


Фото


слики: Универзитетот на Рен 1 официјалната Фејсбук

Видео

Сподели ја оваа корисни информации со вашите пријатели

Универзитетот на Рен 1 коментари

Join to discuss of University of Rennes 1.
ТЕ МОЛАМ ЗАБЕЛЕЖИ: EducationBro списание ви дава можност да го прочитате информации за универзитети 96 јазици, но бараме од вас да ги почитуваат другите членови и да ја напушти коментари на англиски јазик.