Универзитетот во Хајделберг

Универзитетот во Хајделберг

Универзитетот во Хајделберг Детали

Се запишат на Универзитетот во Хајделберг

Преглед


Универзитетот во Хајделберг, основана во 1386, е најстариот универзитет во Германија и еден од најсилните истражувачки универзитети во цела Европа. Успесите во двата круга на извонредност иницијатива и во меѓународно признати ВТА докаже дека одлична репутација Хајделберг е и водечка улога во научната заедница се добро заслужена. Во однос на едукација на студентите и промовирање ветувајќи почетокот на кариерата академици, Хајделберг се потпира на истражувања базирани на наставата и одличен, добро структурирана обука кандидатите за докторски студии.

Универзитетот во Хајделберг е сеопфатна универзитет, нуди целосна спектар на дисциплини во економијата, закон и општествени науки, заедно со природните и науката на животот, вклучувајќи ги и медицина. Како сеопфатна универзитет, Хајделберг има за цел да продолжи да се зајакне индивидуалните дисциплини и понатаму да интердисциплинарна соработка, како и да ги резултатите од истражувањата во текот во општеството и индустријата.

Со своите стремежи за поврзување на традиционалните вредности со ориентирани кон иднината научни концепти во истражување и настава, Универзитетот е градење на мостови на иднината - Zukunft. од 1386.

Универзитетот во Хајделберг е дванаесет факултети, вклучувајќи ги и двете медицински факултети во Хајделберг и Манхајм, се пофали со вкупниот број запишани студенти на повеќе од 30,000 студентите. со повеќе 160 студиски програми, Хајделберг нуди спектар на предметни комбинации речиси сигурен во Германија. Оваа уникатна спектар создава оптимална за поставување на индивидуализирани и интердисциплинарни студии.

Диплома за Академијата е поставување одлична рамка за индивидуални и структурирани докторските студии на Универзитетот во Хајделберг. Како централен координативно тело за сите услуги за поддршка се однесува на општите советување, професионални и академски развој и финансиска помош за докторски студии, таа продолжува да се обезбеди висок стандард и квалитет на докторските студии на универзитетот. Хајделберг има воспоставено три дипломиран училишта во природните науки, кои се финансирани од страна на Иницијативата за извонредност, како и училиштето во хуманистичките и општествените науки и разни DFG Истражувања Обука Групи и структурирани докторски програми.

Проучување и живеат во космополитски атмосфера

космополитски и студент-пријателска атмосфера Хајделберг е една од Карактеристиките на градот. Хајделберг е жив центар на метрополитенската област Рајна-Некар и се карактеризира со висока густина на истражување интензивна индустрија и конгломерат на научно-истражувачки институции. овие институции, работат заедно на универзитетот, формирање меѓународно конкурентна истражувачка мрежа, обезбедување на широк асортиман на контакт и соработка можности за Универзитетот во Хајделберг истражувачи и студенти.

Се наоѓа во еден од најубавите градови во Германија, Универзитетот нуди разновидна програма на настани заедно со работа и студии. И градот и на Универзитетот нудат спортски и рекреативни активности, како и бројни театри, познатиот филмски и музички фестивали и голем број на музеи, создавајќи еден софистициран и разновидна културна атмосфера. Популарни локални туристички дестинации вклучуваат светски познатиот Хајделберг замокот, историски улици и улички на стариот град и патот на мудроста, еден од најубавите планински патеки во Европа, како и многу фини ресторани.

училишта / колеџи / оддели / курсеви / факултети


 • Факултетот за однесување науки и емпириски културни науки
 • На Факултетот за
 • На Факултетот за хемија и Земјата науки
 • На Факултетот за економија и општествени науки
 • На Правниот факултет
 • На Факултетот за математика и информатика
 • Медицински факултет
 • На Медицинскиот факултет во Манхајм
 • На Факултетот за современи јазици
 • На Факултетот за филозофија и историја
 • На Факултетот за физика и астрономија
 • На Богословскиот факултет

историја


Во вековите од нејзиното основање, Универзитетот во Хајделберг доживеа многу подеми и падови во врска со својата научна репутација, својата интелектуална харизма, и неговата атрактивност за професорите и студентите. Во 16 век Хајделберг разви во центарот на хуманизмот. Одбраната на неговата деведесет и пет тези на Мартин Лутер во април 1518 има траен ефект. Во годините што следуваа, Универзитетот доби посебен углед како калвинисти упориште. Во Хајделберг катехизам е напишано во 1563 и до ден денес останува темелна мултиконфесионална за реформираната црква. По тешкиот span години обележани со револуции и финансиски малверзации, Првиот Големиот војвода Баден, Карл Фридрих реорганизирана на универзитетот. На универзитетот, додаде своето име на онаа на нејзиниот основач, потоа се нарекува себе си-Рупрехт Karls-Universität.

Во текот на 19-от век, Хајделберг е широко позната по високо ниво на истражување, својата либералност и посветеност на демократските идеали и нејзината отвореност за нови идеи. Оваа комбинација привлече голем број на странски студенти. Овој втор цветни беше обележан со извонредни истражувачки напори на сите факултети и беше нагласен со такви имиња како Роберт Bunsen, Херман Хелмхолц, Густав Kirchhoff и Макс Вебер.

Како и со својот прв цветни, Хајделберг забележа вториот голем крајот просперитетна со почетокот на војната во 1914. Двете светски војни во првата половина на 20-от век и ужасни околности поврзани со нив паднал на Универзитетот во Хајделберг во најниската точка од каде што полека се обнови.

Во средината на 1960-тите, Хајделберг, како и многу други универзитети, дегенериран во преполната степен фабрика. меѓу 1950 и 1960, студентска популација Хајделберг е двојно; повторно тројно помеѓу 1961 и 2010, што доведе до екстремни пренатрупаност и преоптоварување. И покрај ова, и покрај еднаков финансиски проблеми, Хајделберг обнови својата основа и нејзината извонредна репутација. Тој има дури и подобри за таа репутација, уште еднаш да стане исклучително привлечна за странски академици и студентите. Универзитетот во Хајделберг, исто така, беше успешна за двата круга на извонредност иницијатива на Германија - во 2006/07 и во 2012 - и ова, во комбинација со висока позиција во меѓународно смета универзитетски ранг е уште една индикација за водечката улога на универзитетот и одлична репутација во меѓународните академијата.


Дали сакаш разговараат на Универзитетот во Хајделберг ? Секое прашање, коментари или критика


Универзитетот во Хајделберг на сајтот


Фото


слики: Универзитетот во Хајделберг официјалната Фејсбук

Видео

Сподели ја оваа корисни информации со вашите пријатели

осврти на Универзитетот во Хајделберг

Зачлени се за да разговараат на Универзитетот во Хајделберг.
ТЕ МОЛАМ ЗАБЕЛЕЖИ: EducationBro списание ви дава можност да го прочитате информации за универзитети 96 јазици, но бараме од вас да ги почитуваат другите членови и да ја напушти коментари на англиски јазик.