Универзитетот во Бајројт

Универзитетот во Бајројт

Универзитетот во Бајројт Детали

Се запишат на Универзитетот во Бајројт

Преглед


Добредојдовте на Универзитетот во Бајројт. Размислување и работат на меѓународно ниво бара повеќе отколку само да се биде еден од најатрактивните универзитети во Баварија и окупаторската врвни позиции во национални настава и истражување ВТА. Од оваа причина, ние се постави цели за развој за годинава 2020 со цел дополнително да ги насочат на Универзитетот во единствениот профил на Бајројт и натпреварувачки дух:

  • Благодарение на својата разновидна низа на дисциплини и стратешки избрани области, Универзитетот во Бајројт е меѓународно признати за неговото истражување придонеси и нуди одлична студија животната средина.
  • На Универзитетот во Бајројт е една од водечките дестинации во Германија во однос на својата студија на животната средина и на ниво на своите студенти.
  • На Универзитетот во Бајројт е средни кампусот на Универзитетот на која е посветена на највисоките академски стандарди и која го направи свесен напор да се издвојува од поголемите универзитети.

Како еден од најмладите универзитети во Германија, ние сме во состојба да работи на непристрасен, самоуверен духот на академската слобода, научниот напредок, и општествена одговорност. Во согласност со нашата визија, нашите врвни приоритети се одделни надзор, одржување на високи академски стандарди, и создавање на студиските програми кои се тековните истражувања во предвид. Нашите интердисциплинарна фокус и иновативна соработка помеѓу многу од нашите дисциплини се клучните карактеристики на истражување култура Бајројт.

Во ретроспектива, сега е јасно како разумно е назад во 1975 да се воспостави универзитет врз основа на комбинирање на силна области со интердисциплинарни истражувања и настава. Прашањата со кои се соочува нашиот глобализиран општество, се повеќе и повеќе станува комплекс. Право одговори може да се најде само преку тесна, интердисциплинарни соработка - еден од главните средства на Универзитетот. На Универзитетот во Бајројт се карактеризира со академската слобода, научниот напредок, и практична важност, од кои сите се сфати во контекст на социјален и културен одговорност.

Добредојдовте на нашиот еден-на-еден вид кампусот.

Тоа е и срцето на Универзитетот, како и извор на инспирација. Тоа е местото каде што се направени пријателства, соработка е започната, и идеи се зачнати, се осигура дека нашиот универзитет останува светилник на иновации. Научната размена профит неверојатно од широк спектар на дисциплини нашите комуникативни кампусот среќаваат. Тоа е причината зошто на Универзитетот во Бајројт е во можност да го прослават толку многу награди и признанија за своите научни достигнувања.

Светот е село

... И Бајројт е централно лоцирана. Со население од околу 73,000, Бајројт не е особено голем, но тоа е една од работите што го прави толку привлечен. Луѓето работат во еден на друг. Градот може да биде светски познат по својот годишен оперскиот фестивал, но тоа, исто така, нуди на студентите и истражувачите богатство на културни и уметнички атракции, Вагнер настрана. Таа треба да дојде како изненадување што партијата и паб сцени во градот се цврсто во рацете на учениците. Но, ќе бидете изненадени колку брзо ќе се во можност да се снајдете штом ќе забележите границите меѓу кампусот и центарот на градот на сè помалку и помалку видливи. Ова може да биде само затоа што по само кратко време таму е познато лице на секој агол.

Локација е сè.

Сценско Северна Баварија, право на прагот на Бајројт, е одлична за спортски активности: возење велосипед, планинарење, планинарење, кајакарство, рафтинг, и скијање се сите одлични начини да се збогати вашето слободно време. Сепак, ако не се случи да се жедни чувство на поголем град сега и тогаш, Nuremburg е само еден час возење со воз далеку и Минхен е само 2 Ѕ часа далеку. Можете да стигнете до Берлин 4 часа со автомобил, Лајпциг во половина од тоа време. И не заборавајте: се во срцето на Европа значи Прага исто така е само три часа возење далеку.

училишта / колеџи / оддели / курсеви / факултети


  • математика, Физика и компјутерски науки
  • биологија, Хемија, Земјата науки
  • Законот, Бизнис и економија
  • Јазици и литература
  • културни студии
  • инженеринг наука


Дали сакаш разговараат Универзитетот во Бајројт ? Секое прашање, коментари или критика


Универзитетот во Бајројт на сајтот


Фото


слики: Универзитетот во Бајројт официјалната Фејсбук

Видео

Сподели ја оваа корисни информации со вашите пријатели

Универзитетот на коментарите во Бајројт

Зачлени се за да разговараат на Универзитетот во Бајројт.
ТЕ МОЛАМ ЗАБЕЛЕЖИ: EducationBro списание ви дава можност да го прочитате информации за универзитети 96 јазици, но бараме од вас да ги почитуваат другите членови и да ја напушти коментари на англиски јазик.