Универзитетот во Гетинген

Универзитетот во Гетинген

Универзитетот во Гетинген Детали

Се запишат на Универзитетот во Гетинген

Преглед


на Универзитетот во Гетинген , неформално позната како Грузија Аугуста, е јавна сеопфатна истражувачки универзитет во градот во Гетинген, Германија. основана во 1734 од страна на Џорџ II, Крал на Велика Британија и електорот на Хановер, и почнувајќи класи во 1737, Универзитетот е едно од најстарите во државата Долна Саксонија и најголемите во упис на студенти, која изнесува околу 26,000. Дом на многу забележа личности, претставува еден од германскиот историски и традиционални институции. Гетинген е наречен “градот на науката”.

Гетинген е еден од најпрестижните универзитети во Германија, претходно поддржан од страна на извонредност иницијатива германските универзитети. Со членување во група Coimbra и околу 45 добитници на Нобеловата награда, Универзитетот ужива голема меѓународна слава. На универзитетот одржува силни врски со голем истражувачки институти со седиште во Гетинген, како и, особено оние од Макс Планк општество за унапредување на науката и Готфрид Вилхелм Лајбниц научната заедница на. со околу 4.5 милиони книги, Држава и универзитетска библиотека Гетинген се вбројува меѓу најголемите библиотеки во Германија.

Врз основа на своите достигнувања во истражување и настава, Георг-август-Universität Гетинген има за цел да се зголеми својата меѓународна репутација концентрирајќи се на неговиот посебен предности:

  • интернационалноста – подобрување на нејзината способност да се привлечат научници, научници и студенти од странство; експанзија на меѓународните мрежи и партнерства за поттикнување на истражувањето и младите научници
  • Истражувања базирани на наставата и учењето – развој на истражувања поврзани со студиски програми и професионално ориентирани кон обука и понатамошно образование курсеви, дипломиран училишта, и помлади истражувачки групи во кои младите научници и научниците се спроведе независно истражување
  • Интердисциплинарност и разновидност – интензивирање на соработката меѓу хуманистичките и општествените, природните и науката на животот, и зачувување на разновидноста предмет во интерес на решавање на проблеми да ја обликуваат иднината
  • автономија – зајакнување на авто-одговорност на Универзитетот Фондацијата на Законот за јавни, вклучувајќи ја и онаа на табли, факултети и институции
  • Соработка со невладини високообразовни установи – проширување и институционализирање на соработка со соодветни истражувачки институции во областа на науката, трговија и заедницата

училишта / колеџи / оддели / курсеви / факултети


историја


во 1734, Кралот Џорџ II од Велика Британија, кој исто така беше електорот на Хановер, даде својот премиер во Хановер, Герлах Адолф фон Мунчхаузен, со цел да се воспостави Универзитетот во Гетинген да се пропагира идеите на академската слобода и просветлување во времето на европското просветителство. првично, само нови згради изградени за отворање на универзитет беа јава сала и fencinghouse, додека курсеви се изучува на манастирот Paulinerkirche и придружните Доминиканската, или во домовите на професори. Без универзитетска сала е изградена, додека и во 19-от век.

Во текот на остатокот од 18-ти век, на Универзитетот во Гетинген беше во врвот ранг на германските универзитети, со слободен дух и атмосфера на научно истражување и истражување. Познати се до нашите денови е Георг Кристоф Лихтенберг, првиот да се одржи професор (1769-99) експлицитно посветен на експериментални физика во Германија. Со 1812, Гетинген стана меѓународно признати модерен универзитет со библиотека на повеќе од 250,000 тома.

Во првите години на Универзитетот во Гетинген се дозна за неговата Правниот факултет. Во 18 век Јохан Стефан туткам, најпрестижните научник на јавното право во тоа време, предава jus Публикум тука за половина век. Предмет го привлече студенти: како што Клеменс фон Метерних, подоцна дипломат и премиер на Австрија, и Вилхелм фон Хумболт, кој подоцна основана на Универзитетот во Берлин. во 1809 Артур Шопенхауер, германскиот филозоф најдобро познат по неговата работа Светот како волја и, стана студент на универзитет, каде што студирал метафизиката и психологија под Готлоб Ернст Шулце, кој го советуваше да се концентрира на Платон и Кант.

По повод стогодишнината на универзитетот во 1837, тоа беше познат како “Универзитетот на Законот”, како студентите запишани од страна на Правниот факултет често се направи повеќе од половина од студентите на универзитетот. Гетинген стана Мека за проучување на јавното право во Германија. Хајнрих Хајне, познатиот германски поет, Студирал право и беше доделена на степенот на Dr.iur..

Сепак, политички немири, во кој беа вмешани и професори и студенти, намали присуството на 860 во 1834. Протерување во 1837 од седум професори - Во Гетинген Седум - на Germanist, Вилхелм Едуард Албрехт (1800-1876); историчар Кристоф Фридрих Dahlmann (1785-1860); на ориенталист Георг август Евалд Хајнрих (1803-1875); историчарот Георг Готфрид Gervinus (1805-1875); на physicistWilhelm Едуард Вебер (1804-1891); и филолози, браќата Јакоб (1785-1863) и Вилхелм Грим (1786-1859), за знак на протест против одземање од страна на кралот Ернест Август I од Хановер на либерален устав на 1833, дополнително се намалува за просперитетот на универзитетот. Пред тоа, на браќата Грим се предава тука и составил првата Германски Речник.

Во 19-от век, Густав Хуго, претходникот[појаснување потребни] на историските училиште на правото, andRudolf на Jhering, правник кој ја создал теоријата на “culpa во договорниот” и пишува Битка за правото, предава тука и се одржува на угледот на Факултетот за правни науки. Ото фон Бизмарк, главен креатор и прв канцелар на втората германска империја, исто така студирал право во Гетинген во 1833: живеел во мала куќа на “ѕид”, сега познат како “Бизмарк Куќа”. Според усните преданија, живеел таму, бидејќи rowdiness му го предизвика да се забрани да живее во рамките на ѕидовите на градот.

Гетинген, исто така, имаше акцент на природните науки, особено математика. Карл Фридрих Гаус предава тука во 19 век. Бернхард Риман, Петар Густав Lejeune Dirichlet и голем број на значајни математичари направија своите придонеси во математиката тука. Со 1900, Давид Хилберт и

во 1903, наставниот кадар нумерирани 121 и на своите студенти 1529. Лудвиг Prandtl се приклучи на Универзитетот во 1904, и таа се разви во лидер во течност механика и во аеродинамиката во текот на следните две децении. во 1925, Prandtl беше назначен за директор на Кајзер Вилхелм Институтот за Механика на флуиди. Тој го претстави концептот на граничен слој и го основал математички аеродинамиката со пресметување на протокот на воздух во насока на одредување на ветерот. Многу од студентите Prandtl е таму да се направи фундаментални придонеси во аеродинамиката.

од 1921 до 1933, група теорија физика беше предводена од страна на Макс Борн, кои, во тоа време, стана една од трите откривачите на не-релативистичка теорија на квантната механика. Исто така, може да биде прв да предложи неговата веројатна врска со класичната физика. Тоа беше еден од главните центри на развојот на модерната физика.

до денес, 47 Лауреати на Нобеловата награда ги проучувале, предава или направени придонеси тука. Повеќето од овие награди беа доделени во првата половина на 20-от век, кој бил наречен “Гетинген Нобеловата награда чудо”.

Германскиот изумител на млазен мотор, Pabst фон Ohain, исто така студирал аеродинамиката во Гетинген под Лудвиг Prandtl.

Социјални студии и студии на хуманистичките продолжи да се развива. Едмунд Хусерл, филозофот и познат како ofphenomenology татко, предава тука. Макс Вебер, Социологот студирал тука за еден мандат.

За ова време, германскиот јазик стана меѓународен академски јазик. Голем број на тези во Велика Британија и САД ја имаа германските наслови. Еден може да се смета дека имале само целосна академска обука кога еден студирал во Германија. Така, многу американски студенти се горди на учила во Германија, и на Универзитетот во Гетинген имаше длабоки ефекти врз САД. Голем број американски политичари, адвокати, историчари и писатели го стекнале нивното образование и од Харвард и Гетинген. на пример,,Едвард Еверет, еднаш на државниот секретар и претседател на Универзитетот Харвард, остана во Гетинген за две години на студии. Џорџ Ticknor помина две години проучување класици во Гетинген. Џон Lothrop Шарен, дипломат и историчар, дури и имал лично пријателство со Ото фон Бизмарк во текот на две-годишна студија во Гетинген. GEORGE BANCROFT, политичар и историчар, дури и докторирал на Универзитетот во Гетинген во 1820.

По Втората светска војна, на Универзитетот во Гетинген беше првиот универзитет во западниот зони повторно да се отвори под британска контрола во 1945. Јирген Хабермас, германски филозоф и социолог, се изведува неговата студија тука во Гетинген. подоцна, Рихард фон Weizsäcker, поранешниот претседател на Германија, заработи Dr.Jur неговата. here.Gerhard Шредер, поранешниот канцелар на Германија, исто така, дипломирал на Правниот факултет тука во Гетинген, и тој стана адвокат потоа.

Феликс Клајн го привлече математичари од целиот свет да Гетинген, кои го направија Гетинген светски Мека по математика на почетокот на 20-от век.

Во овој период, на Универзитетот во Гетинген постигне академски својот врв.

 


Дали сакаш разговараат Универзитетот во Гетинген ? Секое прашање, коментари или критика


Универзитетот во Гетинген на сајтот


Фото


слики: Универзитетот во Гетинген официјалната Фејсбук

Видео

Сподели ја оваа корисни информации со вашите пријатели

Универзитетот на коментарите во Гетинген

Зачлени се за да разговараат на Универзитетот во Гетинген.
ТЕ МОЛАМ ЗАБЕЛЕЖИ: EducationBro списание ви дава можност да го прочитате информации за универзитети 96 јазици, но бараме од вас да ги почитуваат другите членови и да ја напушти коментари на англиски јазик.