Универзитетот во Росток

Универзитетот во Росток

University of Rostock Details

 • земја : Германија
 • Сити : Росток
 • Акроним : UR
 • основана : 1419
 • студентите (прибл.) : 16000
 • Не заборавајте да го discuss University of Rostock
Enroll at University of Rostock

Преглед


со своите 200,000 жители, Росток се карактеризира научно, економски и културно од страна на 15,000 студентите и работна сила 5,000 на Универзитетот во Росток и универзитетска клиника. Надворешно финансирање зголемен за истражување се зголеми помеѓу 2005 и 2010 од 83% и во моментов изнесува над 47 милиони евра годишно. На Универзитетот во Росток е меѓу десет повеќето основач пријателски високообразовни институции во Германија. Регионалната економија има benefitted од над 800 start-up компании започна од универзитетот од 1991. Младите луѓе од западниот дел на Германија и зголемување на бројот на странски студенти се открива Росток како локација студија. студентите од 99 земји може да се најде во меѓувреме на четири кампусот локации во градот,. од 1991 повеќе 500 милиони евра се вложени во инфраструктурата на Универзитетот. Со 2015 тоа ќе изнесува 750 милиони.

Образование и истражување започна во Росток, дури и 73 години пред Колумбо ја открил Америка како и на универзитетот веќе е основана 1419. Многу работи се променија во меѓувреме. Како што се технички факултет основана во 1951 – првиот некогаш основана во класичен универзитет. Многу нови, модерни згради, како сосема нов кампус за природни науки во областа Suedstadt, претставува иновативна сила и модерноста на нашиот универзитет. во 2011 во врска со 15,000 Студентите учат на Универзитетот во Росток е.

Главните научни одделенија - бизнис науки, хуманистичките, инженерски науки, закон, медицина, природните науки и теологија - се застапени и во истражување и образование на Универзитетот во Росток.

radition и иновациите се трговски марки на нашата речиси 600-годишната историја. денес, со 2,200 вработени и 15,000 студентите, Универзитетот во Росток нуди фасцинантен перспективи во речиси сите научни области. Со животот на четири профилот линии, Светлина и материјата / поморски системи / Стареење науки и хуманистичките / Знаење - Култура - Трансформацијата, Универзитетот во Росток има на располагање одлични интердисциплинарна истражувачки области во областа на природните и технолошките науки, медицина, животот науки, Уметност, хуманистички и културни студии. Стандарден сет за сите наши активности: ние сакаме да импресионира со нашите перформанси.

Ханзеатски универзитетски град Росток е одличен место да учат, истражување и во живо. Економската и научен центар на Северо-исток е многу примамливата, со сите атмосфера на голем град во средината на една од најубавите туристички места во Германија. Дознајте повеќе за нашата корист за себе! Ние со нетрпение очекуваме да се видиме.

училишта / колеџи / оддели / курсеви / факултети


 • Факултет за земјоделски и животната средина науки
 • Faculty of Computer Science and Electrical Engineering
 • Правен факултет
 • Faculty of Mechanical Engineering and Marine Technology
 • Факултетот за математика и природни науки
 • Медицински факултет
 • Faculty of Humanities
 • Theological Faculty
 • Faculty of Economic and Social Sciences

историја


t was founded in 1419 by confirmation of Pope Martin V and thus is the oldest university in Northern Europe.

Во Германија, there are only five universities that were founded before, while only Heidelberg and Leipzig operated continuously since then: Хајделберг (1386), Cologne (1388), Erfurt (1392/1994), Вирцбург (1402/1582) and Leipzig (1409). That makes Rostock University the third oldest German university in continuous operation.

Throughout the 15th century, the University of Rostock had about 400 до 500 students each year, a large number at that time. Rostock was among the largest universities in Germany at the time and many of its students also came from the Low Countries, Scandinavia or other states bordering the Baltic Sea.

In the course of political struggles and pressure from the church, the university moved to Greifswald in 1437 and remained there until 1443. од 1487 до 1488 teaching took place in Lübeck.

A few years later the city of Rostock, its university also became Protestant in 1542. Humanism and Lutheranism were defining characteristics of the university. After the Thirty YearsWar (1618–1648), the University of Rostock played only a regional role. When theownershipof the university moved from the city to the state (Grand Duchy of Mecklenburg-Schwerin) во 1827, сепак, things changed for the better. The end of the 19th century saw generous building activity in Rostock’s alma mater and the university soon regained its old reputation amongst German universities.

On the occasion of the 500th anniversary of the university, Albert Einstein and Max Planck received honorary doctorates on 12 ноември 1919. This made the University of Rostock the world’s first institute of higher learning to award this honour to Einstein. Interestingly enough, the doctorate was not revoked during the Nazi rule in Germany (1933-1945), despite such orders by the Nazis. The reason for this remains unknown. David Katz, Hans Moral (на) (committed suicide) and others lost their posts in 1933.

The end of the Second World War in 1945 brought many changes. на универзитетот,, now finding itself in the Soviet Zone of Germany (the later German Democratic Republic), was re-opened on 24 февруари 1946. на Правен факултет was closed in 1951, на Земјоделски факултет was introduced in 1950 и во 1951 saw the opening of a Department of Shipbuilding (renamed Факултетот за технологијаво 1963). The University of Rostock was the first traditional university in Germany to open a technical faculty. во 1952, на Faculty ofAviation беше отворена, but eventually relocated to Dresden.

во 1976 the university was renamed Wilhelm-Pieck-Universität after Wilhelm Pieck, the first president of the German Democratic Republic. The renaming was annulled after the German reunification.

во 1978, the university engaged in a partnership with the Cochin University of Science and Technology (CUSAT), to help design the course structure and support the development of the Department of Ship Technology at CUSAT. исто така,, a group of Rostock faculty members were sent to Cochin University of Science and Technology to improving the university’s teaching facilities, remaining there until the late 1980s. The prominent place of Cochin University of Science and Technology’s Department of Ship Technology in the world maritime industry is thus largely credited to the extensive support of the University of Rostock.

The regional economy has improved as over 800 companies launched from the university since 1991. External funding for research increased between 2005 и 2010 од 83% and currently is above 47 милиони евра годишно. Во текот 500 million Euros has been invested in the university infrastructure since 1991, which will reach 750 million Euros by 2015. The number of young people from the West Germany and international students who choose University of Rostock as a study location, are increasing every year. International Students from 99 different countries have been studied at University of Rostock. во 2007, the University of Rostock gathered its research capacities into three profile lines: Life, Light & Matter (LLM), поморски системи, and Aging of Individuals and Society. во 2010 a fourth was added, called Knowledge-Culture-Transformation. Life, Light & Matter develops new concepts for future technologies based on atomic and molecular processes in connection with laser optics and life sciences. Maritime Systems unites oceanographers, инженери, humanities scholars, agricultural and social scientists, economists and lawyers. Aging of Individuals and Society has as its target a self-determined lifestyle in old age. Knowledge-Culture-Transformation deals with media and the representation of knowledge, transformation of knowledge, knowledge and interculturalism as well as knowledge and power.


Дали сакаш discuss University of Rostock ? Секое прашање, коментари или критика


University of Rostock on Map


Фото


слики: Универзитетот во Росток официјалната Фејсбук

Видео

Сподели ја оваа корисни информации со вашите пријатели

University of Rostock reviews

Join to discuss of University of Rostock.
ТЕ МОЛАМ ЗАБЕЛЕЖИ: EducationBro списание ви дава можност да го прочитате информации за универзитети 96 јазици, но бараме од вас да ги почитуваат другите членови и да ја напушти коментари на англиски јазик.