Keio универзитет

Keio универзитет

Keio University Details

 • земја : Јапонија
 • Сити : Minato-ku
 • Акроним : KU
 • основана : 1858
 • студентите (прибл.) : 34000
 • Не заборавајте да го discuss Keio University
Enroll at Keio University

Преглед


Keio се наоѓа во Токио и Канагава, еден од најголемите во главните области на метрополите во светот. Живеење во Токио е шанса да се доживее Јапонија, преку својот главен град со многу контрастни лица: единствена царинска, природна убавина, и футуристички технологија. Со сите модерни украси и гости на модерен град, Токио неодамна беше рангирана најдобар град во светот за живеење во, и е исто така еден од најбезбедните и најчистите. Токио е, исто така, на пригоден портал за сите на Јапонија и на остатокот од Азија.

Ајде да Keio и да започнете свој патување низ центарот на градот, со спротивставени глетки и звуци од академици Keio и воннаставни активности.

Каде што се живее толку важна како и каде да учат. Keio овозможува на учениците удобно, безбедна животна средина со кои се поттикнува интеракција уште им овозможи на приватност, за да можете да уживате во друштво на своите врсници, но, исто така, има некои простор да учат за тоа следниот испит. И сите по многу пониски трошоци од споредливи универзитети на друго место во Јапонија и во странство. Меѓународните студенти се подобни за цела низа на стипендии, и на Канцеларијата на Студентски сервис е достапен да им помогне на студентите со проблемите со кои се соочуваат во секојдневниот живот.

Надвор од училницата (и вашиот dorm соба), живот исполнет кампусот чека. Постојат повеќе 450 клубови и друштва работат доброволно од страна на студентите за различни начини на спортски и интереси. Присуствуваат на еден од најпопуларните спортски настани се стави на страна атлетска асоцијација на Keio универзитет, која во моментов има 40 Официјални клубови и тимови. Не заборавајте да се приклучат на еден од студентски кампус фестивали Keio е, кои се клучни моменти на учебната година и се одржува секоја година на секој од кампуси Keio како некои од најголемите студентски настани насекаде во Јапонија.

Сега живееме во време на големи промени. Овие промени, како што се глобалното затоплување, стареењето на населението, интензивирање на конкуренцијата на глобалниот пазар, и постојано проширување на сајбер-просторот се фундаментално трансформира целата структура на општеството во кое живееме. Во такво време на големи промени, станува се повеќе и повеќе е тешко за нас да се разгледа работите и решавање на проблеми како ако тие се само продолжение на минатото.

Она што е потребно тука е способноста да се разбере новата ситуација и да преземат соодветни мерки врз основа на ова разбирање. Со други зборови, способност да размислуваат за себе ќе биде во поголема побарувачка. Поконкретно, способност да размислуваат за себе е процес на идентификување на проблемот, објаснување на ова прашање, проверка на објаснување, за да утврди дали тој ги поседува, и ако објаснувањето е навистина одржи, ставање во акција за формирање решенија. Ова е методологијата на учење за идентификување на нерешениот проблем, изградба на хипотезата дека логично објаснува проблемот, и за тестирање на хипотезата преку разни научни методи да се дојде до заклучок.

Така, способност да размислуваат за себе е, всушност, добиени од учење, и тоа е причината зошто нашиот основач Yukichi Fukuzawa, кој исто така живеел во време на голема трансформација од феудалниот Едо на модерната периодот Меиџи, ја истакна важноста на учењето. Во време на голема транзиција, спроведување на прогресивни, водечките истражувачки станува сè повеќе важно. на пример,, ние треба да се следат и во-длабочината и интердисциплинарни истражувања кои можат да се решат ваквите проблеми што се глобалното затоплување и стареењето на населението, која се заканува на одржливост на нашето општество, и креативно истражување што може да произведе нова вредност да се направи нашето општество побогатите и покрај жестоката конкуренција на светскиот пазар и проширување на сајбер просторот,.

Со цел да ги промовираат овие типови на истражување, Keio универзитет прави максимални напори за да се обезбеди подобра средина во која нашите членови вредни факултет и студентите, кои се посветени на нивните истражувања во природните науки, општествени науки, и хуманистичките науки, се во можност целосно да ги реализираат своите способности. Основачот Yukichi Fukuzawa основана Keio универзитет да придонесат за општеството преку учење во време на големи промени, и ние сакаме да ги реализира своите принципот основање во современиот свет, преку негување на луѓе кои можат да размислуваат за себе и да се добијат нови мудри за доброто на општеството.

Atsushi Seike
претседател, Keio универзитет

училишта / колеџи / оддели / курсеви / факултети


 • Факултет на писма
 • Факултет за економски науки
 • Правен факултет
 • Faculty of Business and Commerce
 • Факултетот за медицина
 • Факултетот за наука и технологија
 • Faculty of Policy Management
 • Faculty of Environment and Information Studies
 • Faculty of Nursing and Medical Care
 • Фармацевтски факултет
 • Correspondence Courses
 • Факултетот за писма
 • Факултетот за економија
 • Факултетот за Законот
 • Graduate School of Human Relations
 • Graduate School of Business and Commerce
 • Факултетот за медицина
 • Graduate School of Science and Technology
 • Факултетот за бизнис администрација
 • Graduate School of Media and Governance
 • Graduate School of Health Management
 • Факултетот за фармацевтски науки
 • Правниот факултет
 • Graduate School of Media Design
 • Graduate School of System Design and Management

историја


Keio универзитет е основана во 1858 as a School of Western studies located in one of the mansion houses in Tsukiji by the founder Fukuzawa Yukichi. Its root is considered as the Han school for Kokugaku studies named Shinshu Kan established in 1796. Keio changed its name asKeio Gijuku” во 1868, which came from the era nameKeio” и “Gijukuas the translation of Public school. It moved to the current location in 1871, established the Medical school in 1873, and the official university department with Economics, Law and Literacy study in 1890.


Дали сакаш discuss Keio University ? Секое прашање, коментари или критика


Keio University on Map


Фото


слики: Keio универзитет официјалната Фејсбук

Видео

Сподели ја оваа корисни информации со вашите пријатели

Keio University reviews

Join to discuss of Keio University.
ТЕ МОЛАМ ЗАБЕЛЕЖИ: EducationBro списание ви дава можност да го прочитате информации за универзитети 96 јазици, но бараме од вас да ги почитуваат другите членови и да ја напушти коментари на англиски јазик.