Универзитетот во Кјото

Универзитетот во Кјото

Кјото Универзитетот Детали

Се запишат на Универзитетот во Кјото

Преглед


Од своето основање во 1897, Универзитетот во Кјото има работено да се посветам на академската слобода во духот на самодоверба и самопочит, и да се отворат нови хоризонти во креативни научен потфат. На универзитетот, исто така се обидува да придонесе за мирен соживот низ глобалната заедница.

Нашиот свет е во моментов се соочува голем број на брзите промени кои би биле незамисливи во 20 век. глобалната структура на конфликтот, кој се очекува да биде решен со крајот на Студената војна, е всушност расте и во комплексноста и интензитет како резултат на етнички и верски тензии. Во исто време, на темпото на глобалното деградацијата на животната средина забрзува, невиден големи катастрофи и смртоносни заразни болести изливам хаос низ светот, и финансиски кризи се тресат и националните економии и индивидуалните животи на многу основни. Универзитетите треба да се размислува сериозно за тоа што тие се поставени во овие турбулентни времиња. во меѓувреме, јапонската влада соработува со универзитетите и индустријата за промовирање на одгледување на глобалната човечкиот капитал, и повикувањето на универзитетите да ги спроведе реформите за да се подигне нивната конкурентност на меѓународно ниво. Универзитетот во Кјото треба да ги идентификува како најдобро да се одговори на барањата на владата и на поширокото општество, додека преостанатите верен на своето основање дух.

На три основни мисии на универзитетот, се образованието, истражување, и социјалните придонеси. Две од овие, истражување и социјални придонеси, се склони да се промени во одговор на глобалните трендови. образование, сепак, има суштинска природа кои верувам дека нема да се промени. Во согласност со својата определба за самостојно учење, Универзитетот во Кјото мора да ја задржи својата позиција како бастион на академската слобода, малку одвоен од целото општество и неограничено со Конвенцијата. Со цел да го стори тоа, Универзитетот треба да биде место каде академски потфат може да продолжи непречено, а исто така обезбедува прозорци во светот и општеството. Овие прозорци може да се отвори од страна на факултетот опремен со врвни знаења на светот и општеството што се наоѓа надвор од, но најважната улога во нашиот универзитет се игра од страна на студентите кои вложување надвор на прозорците. Ние мора да работат внимателно со партнери во индустријата и владата да обезбеди прозорци кои им овозможуваат на студентите да се направи најдобро практична употреба на способности, тие имаат развиено на универзитетот.

Многу промени се во тек во финансиското работење на универзитетите, вклучувајќи намалување на општите оперативни субвенции и поголем акцент на конкурентна финансирање. Таа стана од суштинско значење за нас да се обезбеди на нашите сопствени средства да се преземат за подобрување на образовната средина. Верувам дека ние мора да се направи случај за поширокото општество во однос на потребата за овие подобрувања, во надеж дека на добивање на великодушната поддршка од бизнисите кои очекуваат толку многу на Универзитетот во Кјото, и од нашите алумни. Јас, исто така со нетрпение очекуваме да градење на посилни партнерства со локалната заедница, максимизирање на придобивките на нашата локација во Кјото светски познатиот град на јапонската култура, и работа со другите универзитети за развој на самиот град во богата и разновидна кампусот академски. Исто така, Ако сакаме да успееме во привлекувањето извонредна факултет и студенти од универзитети од целиот свет, ние треба да се развие оригинални наставни програми и заеднички истражувачки проекти кои профитираат на атракции Кјото, и да ги направи познат на меѓународно ниво. Јас сум убеден дека овие напори ќе придонесе за развојот на нашиот регион, и за иднината на Јапонија и на светот како целина.

Како сеопфатна, истражување-ориентирана институција, Универзитетот во Кјото мора да ги интегрираат своите либерални уметности образование и Фондацијата, стручно образование додипломски студии, и постдипломски програми за образование во начини на кои им овозможат на студентите со креативност и практична способност. Да го стори тоа бара развој на образовни патеки кои нудат хиерархиска уредување на различни дисциплинска знаење и олеснување на широк спектар на можности за учење. Потребно е време за студентите да ги остварат своите способности во потполност степенот. Се надевам дека можеме да се обезбеди поддршка на животната средина во кои што студентите не се упатиле во донесување на одлуки во врска со нивната иднина, и наместо да се следи позитивен процес на обиди и грешки, кои ќе им се овозможи да бидат посигурни во иднина дека тие на крај да изберат.

Со цел да му се посветам на студентите со можностите изобилство инвентивни, сите факултет и административни членови на персоналот треба да бидат посветени на спроведувањето на иницијативи за истражување и социјални придонеси, кои привлекуваат вниманието на меѓународната јавност. Универзитетот во Кјото 10 факултети, 18 дипломиран училишта, 14 истражувачки институти (повеќе од било кој друг универзитет во Јапонија), и многу други образовни и истражувачки капацитети. Јас ќе се прави во моја моќ да се осигураме дека нашите цели се проширила низ сите овие различни гранки на универзитетската заедница.

Juichi Yamagiwa
претседател
Универзитетот во Кјото

училишта / колеџи / оддели / курсеви / факултети


факултети

 • Факултет за интегрирано човечки студии
 • Факултет на писма
 • Факултет за образование
 • Правен факултет
 • Факултет за економски науки
 • Факултетот за наука
 • Медицински факултет
 • Факултет за фармацевтски науки
 • Факултетот за инженерство
 • Земјоделски факултет

дипломиран училишта

 • Факултетот за писма
 • Факултетот за образование
 • Факултетот за Законот
 • Факултетот за економија
 • Факултетот за наука
 • Факултетот за медицина
 • Факултетот за фармацевтски науки
 • Факултетот за инженерство
 • Факултетот за земјоделство
 • Факултетот за човекови и животна средина и студии
 • Факултетот за наука енергија
 • Факултетот за азиските и африканските Површина студии
 • Факултетот за информатика
 • Факултетот за Biostudies
 • Факултетот за Глобална студии на животната средина
 • Школа на Владата
 • Факултетот за менаџмент
 • Кјото Правниот факултет на Универзитетот (Јапонски Само текст)
 • Кјото на Факултетот за јавно здравство

историја


Претходникот на Универзитетот Кјото беше училиште хемија основана во Осака во 1869, кои, и покрај своето име, предава физика, како и. подоцна, на Трето високото школа е основана во местото наSeimi-kyoku во 1886, потоа префрлен во моментов главниот кампус на универзитетот во истата година.

Кјото Кралскиот универзитет како дел од системот на Кралскиот универзитет е основана во јуни 18, 1897, користење на згради Третиот високото школа. На високото училиште се пресели во печ на земјиште само другата страна на улицата, каде Yoshida Јужна кампус стои и денес. Во истата година на основање на универзитетот, на Академијата за наука и технологија е основана. На Колеџот на Законот и на Колеџот за медицина беа основани во 1899, Колеџот на писма во 1906, проширување на активностите на универзитетот во областите надвор од природните науки.

По Втората светска војна, тековната Универзитетот Кјото беше формирана со спојување на Кралскиот универзитет и Трето високото школа, кој ја презеде должноста на наставата либерални уметности, како на Факултетот за либерални уметности. На овој факултет беше распуштен со основањето на Факултетот за Интегрирано студии во човековите 1992.

Универзитетот во Кјото оттогаш 2004 инкорпорирани како национален универзитет корпорација според новиот закон кој се однесува на сите национални универзитети.

И покрај вклучувањето што доведе до зголемување на финансиската независност и самостојност, Универзитетот во Кјото се уште делумно под контрола на јапонската Министерството за образование.

Одделот за геофизика на Универзитетот и нивната превенција од катастрофи на Институтот за истражување и двајцата се претставени на Националниот координативен комитет за предвидувањето на земјотресите.


Дали сакаш разговараат Универзитетот во Кјото ? Секое прашање, коментари или критика


Универзитетот во Кјото на сајтот


Видео

Сподели ја оваа корисни информации со вашите пријатели

осврти Универзитетот во Кјото

Зачлени се за да разговараат на Универзитетот во Кјото.
ТЕ МОЛАМ ЗАБЕЛЕЖИ: EducationBro списание ви дава можност да го прочитате информации за универзитети 96 јазици, но бараме од вас да ги почитуваат другите членови и да ја напушти коментари на англиски јазик.