Осака Градскиот универзитет

Осака Градскиот универзитет

Osaka City University Details

 • земја : Јапонија
 • Сити : Осака
 • Акроним : OCU
 • основана : 1880
 • студентите (прибл.) : 9000
 • Не заборавајте да го discuss Osaka City University
Enroll at Osaka City University

Преглед


Осака Градскиот универзитет ја прослави својата 135-тата годишнина во 2015. Сега е најголемиот државен универзитет во Јапонија, со 8 факултети и 10 дипломиран училишта, нуди диплома, магистерски и докторски курсеви во широк спектар на дисциплини. Во времето на своето основање, градоначалникот на Осака, Hajime Секи, ни даде посебна мисија: "Новиот универзитет не треба да биде имитација на национални универзитети; тоа треба да им служи на потребите на граѓаните; се спроведе оригинално истражување на културата, економија, и општеството на градот Осака, и да се комуницира на резултатите на луѓето од градот ". Неговата визија е се уште се чуваат во чест од нас до денешен ден.

Проблемите со кои се соочува Осака се истите проблеми со кои се соочува градови низ целиот свет. Овде, во OCU, ќе имаат можност да добијат образование и спроведе истражување која ќе ви предизвик да се најдат решенија за проблемите како што се климатските промени, чиста енергија, урбани здравје, и природни катастрофи, проблеми кои може да се реши само со комбинирање глобални и локални перспективи.
Ова училиште идентитет има две Нобелови лауреати, Professor Emeritus Yoichiro Nambu in Physics and Professor Shinya Yamanaka in Medicine. In this enterprising spirit, OCU има за цел да ги негува луѓе кои можат да го преземе раководството на улоги во општеството, спроведе либерални и оригинални истражувања на меѓународно ниво и да стане гордост на градот.

OCU ви нуди разновидна и либерални интелектуална атмосфера во која ќе бидете во можност слободно да разговараат и да се развие вашите идеи, додека користењето на одлични интердисциплинарни студии и истражувачки капацитети и силна домашна и меѓународна академска мрежа. Ве покануваме сите да дојдат и да ни се придружат во решавање на проблемите на денешницата и на иднината.

д-р. Tetsuo Arakawa
Претседателот на Осака Градскиот универзитет

За да се постигне универзален мисија на универзитет негувањето на чувствувате талент и потрага по вистината.

За да биде универзитетски дека граѓаните можат да бидат горди на-

 • Да се ​​однесуваат на градот како тема за истражување и да се најде интелигентни решенија за конкретните проблеми.
 • Да му ја врати на плодовите на образование и истражувачки активности во градот и неговите граѓани и да придонесе за развојот на двете локалната заедница и меѓународното општество.

Да се ​​биде универзитет, кој е во близина на граѓани:

 • За извршување на традицијата и културата на градот Осака, како урбано-базирани универзитет.
 • Да се ​​промовира либерални и креативна едукација и истражување, и висок стандард на здравствена заштита.
 • За подобрување на различните функции на градот, како што се културата, економија, industry, и здравствена заштита, заедно со граѓаните, и да се обиде да се реализира ситуација на вистинско богатство.

училишта / колеџи / оддели / курсеви / Faculties


додипломски училишта

 • Факултет за бизнис
 • Факултет за економски науки
 • Правен факултет
 • Faculty of Literature and Human Sciences
 • Факултетот за наука
 • Факултетот за инженерство
 • Медицинско училиште
 • Факултетот за медицински сестри
 • Faculty of Human Life Science

дипломиран училишта

 • Факултетот за бизнис
 • Факултетот за економија
 • Факултетот за Законот
 • Graduate School of Literature and Human Sciences
 • Факултетот за наука
 • Факултетот за инженерство
 • Факултетот за медицина
 • Graduate School of Nursing
 • Graduate School of Human Life Science
 • Graduate School of Creative Cities

историја


Осака Градскиот универзитет (OCU) is composed of eight faculties and ten graduate schools. OCU traces its beginnings to the 1880 founding of Osaka Commercial Training Institute, the center of commercial and industrial study in Osaka. The Institute was renamed as it developed and grew, becoming Osaka City Commercial School (1889), Osaka City Commercial College (1901), Osaka University of Commerce (1928), and finally Osaka City University in 1949. во април 2006, Osaka City University was reconstituted as a public university corporation.

In establishing OCU as Japan’s first municipal university, д-р. Hajime Секи, mayor of Osaka, set forth a distinctive vision. The new university should not be an imitation of the national universities; тоа треба да им служи на потребите на граѓаните; it should conduct original research on the culture, економија, and society of the city of Osaka and communicate the results to the people of the city. Throughout its 70-year history, Osaka City University has faithfully adhered to this founding vision by making urban issues one of its central concerns.


Дали сакаш discuss Osaka City University ? Секое прашање, коментари или критика


Osaka City University on Map


Фото


слики: Осака Градскиот универзитет официјалната Фејсбук

Видео

Сподели ја оваа корисни информации со вашите пријатели

Osaka City University reviews

Join to discuss of Osaka City University.
ТЕ МОЛАМ ЗАБЕЛЕЖИ: EducationBro списание ви дава можност да го прочитате информации за универзитети 96 јазици, но бараме од вас да ги почитуваат другите членови и да ја напушти коментари на англиски јазик.