Универзитетот во Осака

Универзитетот во Осака

Osaka University Details

 • земја : Јапонија
 • Сити : сопствена
 • Акроним : ИЛИ
 • основана : 1724
 • студентите (прибл.) : 26000
 • Не заборавајте да го discuss Osaka University
Enroll at Osaka University

Преглед


Осака универзитет е основана во 1931 како шести Кралскиот универзитет на Јапонија, преку силна побарувачка од бизнисот и владини сектори на Осака, како и луѓето од Осака град и префектурата. Корените на Универзитетот во Осака може да се најде во Kaitokudo и Tekijuku на периодот Едо. Академската култура и духот на овие две места на стипендија се наследени и денес, и духот на иновации и немирен дух на предизвик да послужи како основа за нашите напори во образованието и истражувањето. И по огромниот потфат спојување на Универзитетот во Осака со Осака Универзитетот за надворешни студии во 2007, Универзитетот покажа дека ќе продолжи да се развива како една од Јапонските водечки сеопфатна истражувачки универзитети.

Како што веќе знаете, на животната средина околу национални универзитети брзо се менува. Сегашниот бран на глобализацијата е зголемените со неверојатна брзина, и постои силна очекувањата и побарувачката на човечки ресурси и индустриски образование соработка од народот и општеството. Важна одговорност на универзитетот е да се одговори на мандатите на граѓаните и општеството заедно со промовирање на најдобрите во образованието и истражувањето.

Дури и во услови како што се овие, Универзитетот во Осака ја прифати различноста, прикажани флексибилност својата кон промени, и спортски особини кои го ценат поединецот. во прилог, Универзитетот во Осака поседува одличен "основа" и "сила" ткаени со едукација на високо ниво и истражувачки способности, силата на факултет хармонија, влијанието на традицијата и предност на земјата, која е Осака. Јас реши да се изгради цврста основа за Осака универзитет преку користење на овој одличен потенцијал и поврзување на вистинската вредност на секој поединец со еволуцијата на Универзитетот во Осака. во прилог, Јас имам намера да ги извршуваат во целост меѓусебната поврзаност на различни знаења опседнат од Универзитетот во Осака, како оркестрација на знаење, како и продолжување на создавање на оваа извонредна знаење од страна на студентите, факултет, и вработените, ко-создавање на сорти, и нејзиниот придонес за општеството. Едноставно кажано, Јас ќе им помогнам на овој "оркестрација и ко-создавање на знаење" на своите граници.

Унапредување на дијалогот и да се почитуваат автономија и двајцата се застапуваат во Универзитетот во Осака повелба, донесен во март 2003. Со други зборови, ова претставува взаемно почитување помеѓу факултетот, вработените, и студентите преку дијалог, без оглед на позицијата, како и вербата во сопствените решенија еден кон предизвиците што претстојат. Јас цел да го стави посебен фокус на овие фундаментални принципи а широко нивно спроведување кампус ширум.

хаику, постои принципот биде и течност и непроменлива, и во мисијата и улогата на национален универзитет, Верувам дека постојат работи кои не мора да се промени и работите кои мора да. Важно е да се флексибилно да одговори на повикот на општеството и граѓаните, а исто така одржување на позитивна традиција. Јас имам намера да се стави акцент на овој пристап при напрегање сите мои енергија за еволуцијата и проширување на Универзитетот во Осака.

Јас смирено побара вашата поддршка и соработка.

Shojiro Nishio
претседател, Универзитетот во Осака

училишта / колеџи / оддели / курсеви / факултети


 

додипломски училишта

 • стоматологија
 • Економија
 • инженеринг
 • инженеринг наука
 • Foreign Studies
 • хуманистичките науки
 • Законот
 • писма
 • медицина
 • фармацевтски науки
 • наука

Graduated Schools

 • стоматологија
 • Економија
 • инженеринг
 • инженеринг наука
 • Frontier Biosciences
 • хуманистичките науки
 • Информатички науки и технологии
 • Language and Culture
 • Законот (Правниот факултет)
 • Право и политика
 • писма
 • медицина
 • Osaka School of International Public Policy
 • Pharmaceutical Science
 • United Graduate School of Child Development, Универзитетот во Осака, Kanazawa University, Hamamatsu University School of Medicine, Chiba University and Fukui University

историја


Academic traditions of the university reach back to Kaitokudō , an Edo-period school for local citizens founded in 1724, и Tekijuku, a school of Rangaku for samurai founded by Ogata Kōan in 1838. The spirit of the university’s human sciences is believed to be intimately rooted in Kaitokudo, whereas that of the natural and applied sciences, вклучувајќи ги и медицина, is widely believed to be based on Tekijuku.

Osaka University traces its origin back to 1869 кога Osaka Prefectural Medical School was founded in downtown Osaka. The school was later transformed into the Osaka Prefectural Medical College with university status by the University Ordinance (Imperial Ordinance No. 388 на 1918) во 1919. The college merged with the newly founded College of Science to form Osaka Imperial University во 1931. Osaka Imperial University was inaugurated as the sixth imperial university in Japan. As part of the University, Osaka Technical College was later included to form the school of Engineering two years later. The university was eventually renamed Универзитетот во Осака во 1947.

Merging with Naniwa High School and Osaka High School as a result of the government’s education system reform in 1949, Osaka University started its postwar era with five faculties: наука, медицина, инженеринг, писма, и Законот. After that, факултети, дипломиран училишта, and research institutes have been successively established. Among these are the School of Engineering Science, the first of its kind among Japanese national universities, which draws upon the excellence of both sciences and engineering disciplines, and the School of Human Sciences, which covers its cross-disciplinary research interest as broadly as psychology, социологија, and education. Built on the then-existing faculties, 10 graduate schools were set up as part of the government’s education system reform program in 1953. Two graduate schools, the Graduate School of Language and Culture and the cross-disciplinary and cross-institutional Osaka School of International Public Policy, add to the list, making the number of graduate schools reach 12 во 1994.

во 1993, Osaka University Hospital was relocated from the Nakanoshima campus in downtown Osaka to the Suita campus, completing the implementation of the university’s plan to integrate the scattered facilities into the Suita and Toyonaka campuses. во октомври 2007, a merger between Osaka University and Osaka University of Foreign Studies was completed. The merger made Osaka University one of two national universities in the country with a School of Foreign Studies (with Tokyo University of Foreign Studies). во прилог, the merger made the university the largest national university in the country.

во 2009, Osaka University implemented a major revision of its website. The result is a website much more accessible and informative to persons not versed in the Japanese language — a site much more user-friendly to international exchange students, international researchers, and expatriates living in the Osaka area. во моментов, thanks to the work of theCreative Unit,” virtually all Osaka University’s web pages come in pairs — a Japanese page and the same page in English. These pairings include frequent updates on symposiums, семинари, and other events open to staff, студенти и, often, the general public.


Дали сакаш discuss Osaka University ? Секое прашање, коментари или критика


Osaka University on Map


Фото


слики: Универзитетот во Осака официјалната Фејсбук

Видео

Сподели ја оваа корисни информации со вашите пријатели

Osaka University reviews

Join to discuss of Osaka University.
ТЕ МОЛАМ ЗАБЕЛЕЖИ: EducationBro списание ви дава можност да го прочитате информации за универзитети 96 јазици, но бараме од вас да ги почитуваат другите членови и да ја напушти коментари на англиски јазик.