Универзитетот во Токио

Универзитетот во Токио. Најдобар универзитет во Јапонија.

University of Tokyo Details

 • земја : Јапонија
 • Сити : Токио
 • Акроним : OUT
 • основана : 1877
 • студентите (прибл.) : 29000
 • Не заборавајте да го discuss University of Tokyo
Enroll at University of Tokyo

Преглед


Во средината на брзиот глобализација, присуството на проблеми кои треба да бидат решени од страна на човештвото како целина, вклучувајќи го и осиромашување на природните ресурси, штета на животната средина, Светската финансиска несигурност и сиромаштија, станува сè поочигледна. Справување со такви прашања на светско ниво бара широк спектар на луѓе ги споделат своите знаења и последователно се користат заеднички своите знаења за да соработуваат и да се преземе акција. Зачувување на талентирани поединци кои ќе ја преземе водечката улога во оваа размена и користење на знаењето е најважниот должност на Универзитетот во Токио. Во таа смисла, ние никогаш не треба да престане да се соочи со предизвиците со храброст, мудрост и чувство на одговорност.

Движечка сила во развојот на овие професионалци знаење, Непотребно е да се каже, учење кој е меѓу најистакнатите во светот. Особено би сакал за студентите кои имаат срце поставени на учење, како и млади истражувачи, да се доживее возбуда и радост на знаење во првите редови на истражување. Сакам да го искористам тоа искуство како извор на интелектуална храна што ја засилува во нив подготвеноста да се развива значително. Верувам дека да се има на Универзитетот во Токио им послужат како место за овие искуства не само што ќе ги задоволи очекувањата на јавноста кои му се доверени на Универзитетот со нивната поддршка, но, исто така, придонесе за човечкото општество како целина.

Од своето основање, Универзитетот во Токио служеше како академска основа за спојување Западна со Источна култури, развој на академски дисциплини единствен во светот и пренесување на знаењето здобиено од нив на меѓународната заедница. Спроведување на оваа традиција, а во исто време на планирање за иднината, Јас ќе се создаде "глобална база за соработка знаење,"Кој ќе ги поврзува потрага по знаење со користење на знаење и да привлече разновидна низа на луѓе од целиот свет. Во оваа база, Јас би сакал да се развијат нови академски дисциплини кои одат надвор од националните, културни и генерациска граници и да го надмине постоечките области на студии познат како хуманистички и науки. Згора на тоа, Сакам да се промовира активности со кои ќе се олесни соработката помеѓу организациите во индустријата, Владата и академијата. Со цел да се остварат овие планови, Универзитетот за прв пат ќе се воспостави дипломиран училишта кои активно се вклучи во пионерски нови академски дисциплини кои се интердисциплинарна во природата и се комбинираат квалитет и меѓународни умувањето.

Ние ќе притиснете напред со академици, кои се придонесе за мирот и благосостојбата на целото општество и човештвото, како што е наведено во Универзитетот во Токио повелба. Да направам така, Во овие модерни времиња, кога на лицето на општество се менува во забрзана стапка, потребно е да се опреми со флексибилност за да одговорат на барањата на овие времиња. Додека да се почитуваат цврсто до она што треба да се зачува традицијата, реформи на целиот систем е императив. Како што цврсто да ги воспостави за напредокот на додипломски образовни реформи кои се досега се спроведени, Јас, исто така ќе работат кон основен преиспитување на нашата дипломиран училишта, кои играат главна улога во обука на стручни знаења и создавање на нова вредност. Во исто време, имплементација на систем за управување со персонал кој се одразува на родовата рамноправност, вработува повеќе млади луѓе, а го прави најдобро искористување на нивните способности,, и дека ги поддржува и двете подвижност и стабилност е задача од најголема важност за мене. Со цел да се направи напредок во овие реформи, ние мора да се подигне нивото на довербата на општеството во областа на науката и академијата. На основа на оваа доверба е изграден врз темелно спроведување на истражување етика и стандарди, како и зајакнување на функции кои ја олесни соработката помеѓу индустријата и академијата, од кои и двете се итни задачи кои ние сега се соочуваат со.

Како напредува со овие видови на реформите, Јас сум одлучен да се направи на Универзитетот во Токио универзитет, кој се смета за неопходна за јапонскиот народ и за целиот свет; на Универзитетот во Токио, кој е сакан од сите.

Макото GONOKAMI
претседател
На Универзитетот во Токио

училишта / колеџи / оддели / курсеви / факултети


факултети

 • Законот
 • медицина
 • инженеринг
 • писма
 • наука
 • земјоделството
 • Економија
 • Науките и уметностите
 • образование
 • фармацевтски науки

дипломиран училишта

 • Humanities and Sociology
 • образование
 • Право и политика
 • Економија
 • Науките и уметностите
 • наука
 • инженеринг
 • Agricultural and Life Sciences
 • медицина
 • фармацевтски науки
 • математички науки
 • Frontier Sciences
 • Информатички науки и технологии
 • Interdisciplinary Information Studies
 • јавна политика

историја


The university was chartered by the Meiji government in 1877 under its current name by amalgamating older government schools for medicine and Western learning. It was renamed “на Imperial University” во 1886, и потоа Tokyo Imperial University во 1897 when the Imperial University system was created. Во септември 1923, an earthquake and the following fires destroyed about 700,000 volumes of the Imperial University Library. The books lost included the Hoshino Library , a collection of about 10,000 books. The books were the former possessions of Hoshino Hisashi before becoming part of the library of the university and were mainly about Chinese philosophy and history.

во 1947, after Japan’s defeat in World War II, it re-assumed its original name. With the start of the new university system in 1949, Todai swallowed up the former First Higher School (today’s Komaba campus) and the former Tokyo Higher School, which thenceforth assumed the duty of teaching first- and second-year undergraduates, while the faculties on Hongo main campus took care of third- and fourth-year students.

Although the university was founded during the Meiji period, it has earlier roots in the Astronomy Agency , Shoheizaka Study Office , and the Western Books Translation Agency. These institutions were government offices established by the 徳川幕府 Tokugawa shogunate (1603–1867), and played an important role in the importation and translation of books from Europe.

Kikuchi Dairoku, an important figure in Japanese education, served as president of Tokyo Imperial University.

For the 1964 Летни олимписки игри, the university hosted the running portion of the modern pentathlon event.

На 20 јануари 2012, Todai announced that it would shift the beginning of its academic year from April to September to align its calendar with the international standard. The shift would be phased in over five years. But this unilateral announcement by the president was received badly and the university abandoned the plans.

Во согласност со Japan Times, Универзитетот има 1,282 professors in February 2012. Of those, 58 were women.

Во есента 2012 and for the first time, the University of Tokyo started two undergraduate programs entirely taught in English and geared toward international students — Programs in English at Komaba (PEAK) — the International Program on Japan in East Asia and the International Program on Environmental Sciences. во 2014, the School of Science at the University of Tokyo introduced an all-English undergraduate transfer program called Global Science Course (GSC).


Дали сакаш discuss University of Tokyo ? Секое прашање, коментари или критика


University of Tokyo on Map


Фото


слики: Универзитетот во Токио официјалната Фејсбук

Видео

Сподели ја оваа корисни информации со вашите пријатели

University of Tokyo reviews

Join to discuss of University of Tokyo.
ТЕ МОЛАМ ЗАБЕЛЕЖИ: EducationBro списание ви дава можност да го прочитате информации за универзитети 96 јазици, но бараме од вас да ги почитуваат другите членови и да ја напушти коментари на англиски јазик.