Универзитетот на Цукуба

Универзитетот на Цукуба

University of Tsukuba Details

 • земја : Јапонија
 • Сити : Цукуба
 • Акроним : OUT
 • основана : 1973
 • студентите (прибл.) : 17000
 • Не заборавајте да го discuss University of Tsukuba
Enroll at University of Tsukuba

Преглед


Универзитетот на Цукуба има за цел да се воспостави слободна размена и блиски односи во двете основни и применети науки со образовни и истражувачки организации и академски заедници во Јапонија и во странство. Додека во развој на овие односи, ние имаме намера да ги извршуваат образование и истражување да се посветам на мажите и жените со креативна интелигенција и богата човечки квалитети.

Универзитетот на Цукуба настојува да придонесе за напредокот на науката и културата. порано, Јапонски универзитети тенденција да остане затвараат во својот тесен, специјализирани области, создавање поларизација, стагнација во образованието и истражувањето и отуѓеност од нивните заедници.

Универзитетот на Цукуба одлучи да функционира како еден универзитет кој е отворен за сите во рамките на и надвор од Јапонија. Кон оваа цел, Универзитетот има направено тоа има за цел да се развие една организација подобро костуми на функции и управување со нов концепт на образование и истражување високо меѓународен карактер, богата со разновидност и флексибилност и способна да се справи со чувство на промените кои се случуваат во современото општество.
За реализација на оваа, тоа е во рацете на својот персонал и административни власти овластувања потребни за извршување на овие.

Универзитетот на Цукуба има за цел да биде отворен универзитет во сите аспекти, а ние сме лидер во реформите на Универзитетот во Јапонија. Нашиот основен принцип е да се создаде флексибилни образование и истражување структура, како и универзитетски систем за да се задоволат потребите на следната генерација. Ние се стремат да бидат сеопфатна универзитет, континуирано запознавање на нови предизвици и развој на нови области. Најистакнатите мисијата на универзитетот е да обезбеди средина која им овозможува на идните лидери да го остварат својот потенцијал во целост. Универзитетот на Цукуба дава можност на студентите да развијат својата индивидуалност и вештини преку образование, кој е поддржан од страна на врвни истражувања. Кон оваа цел, ние во собата на следните цели.

1. Наша цел е да активно да се прошири интердисциплинарен и интегративен пристапи кон истражување образование, дополнителни специјализирани стручност и производство истакнат истражување.

2. Наша цел е да обезбеди работна средина која им овозможува на идните лидери да го остварат својот потенцијал во целост и им дава можност да се развие својата индивидуалност и вештини преку образование, кој е поддржан од страна на врвни истражувања.

3. Како јадро на Цукуба наука Сити со својата концентрација на научно-истражувачки институти, Наша цел е да промовира соработка меѓу индустријата, академските институции и владата, и активно да придонесуваат во општеството, додека продолжува да се зајакне нашето образование и истражувачките капацитети.

4. Промоција на основни и применети истражувања со научни и социјалните вредности, и истражувања кои придонесуваат за наследството на науката и културата на следната генерација

5. Нашиот универзитет има врски со земји и региони низ целиот свет и имаме за цел да стане некој универзитет со висок меѓународен углед и влијание од страна на активно промовирање на светска класа образование и истражувачки активности за соработка и интеракција.

6. Ние ја преземе иницијативата во универзитетската реформа преку заедничка работа помеѓу вработените и членови на факултет и вреднување на нивната индивидуалност и способности.

училишта / колеџи / оддели / курсеви / факултети


Undergraduate schools and colleges

 • School of Humanities and Culture
  • Академијата за науки
  • College of Comparative Culture
  • College of Japanese Language and Culture
 • School of Social and International Studies
  • Колеџот за општествени науки
  • Колеџот за меѓународни студии
 • Факултетот за хумани науки
  • Академијата за образование
  • College of Psychology
  • College of Disability Sciences
 • Училиште на животот и животната средина науки
  • College of Biological Sciences
  • College of Agro-Biological Resource Sciences
  • College of Geoscience
 • Факултетот за наука и инженерство
  • College of Mathematics
  • College of Physics
  • College of Chemistry
  • College of Engineering Sciences
  • College of Engineering Systems
  • College of Policy and Planning Sciences
 • School of Informatics
  • College of Information Sciences
  • College of Media Arts, Наука и технологија
  • College of Knowledge and Library Sciences
 • School of Medicine and Medical Sciences
  • Факултетот за медицина
  • School of Nursing
  • School of Medical Sciences
 • School of Health and Physical Education
 • School of Art and Design

Graduate schools and programs

 • Master’s Program in Education
  • School Leadership and Professional Development
  • Средно образование
 • Graduate School of Humanities and Social Sciences
  • Doctoral Program in Philosophy
  • Doctoral Program in History and Anthropology
  • Doctoral Program in Literature and Linguistics
  • Master’s Program in Modern Languages and Cultures
  • Doctoral Program in Modern Languages and Cultures
  • Master’s Program in International Public Policy
  • Doctoral Program in International Public Policy
  • Master’s Program in Economics
  • Doctoral Program in Economics
  • Master’s Program in Law
  • Doctoral Program in Law
  • Master’s Program in International Area Studies
  • Doctoral Program in International and Advanced Japanese Studies
 • Graduate School of Business Sciences (Programs for working individuals)
  • Master’s Program in Systems Management
  • Master’s Program in Advanced Studies of Business Law
  • Doctoral Program in Systems Management and Business Law
  • Law School Program
  • MBA Program in International Business
 • Graduate School of Pure and Applied Sciences
  • Master’s Program in Mathematics
  • Doctoral Program in Mathematics
  • Master’s Program in Physics
  • Doctoral Program in Physics
  • Master’s Program in Chemistry
  • Doctoral Program in Chemistry
  • Doctoral Program in Nano-Science and Nano-Technology
  • Master’s Program in Applied Physics
  • Doctoral Program in Applied Physics
  • Master’s Program in Materials Science
  • Doctoral Program in Materials Science
  • Doctoral Program in Materials Sciences and Technology
 • Graduate School of Systems and Information Engineering
  • Master’s Program in Policy and Planning Sciences
  • Master’s Program in Service Engineering
  • Doctoral Program in Policy and Planning Sciences
  • Master’s Program in Risk Engineering
  • Doctoral Program in Risk Engineering
  • Master’s Program in Computer Science
  • Doctoral Program in Computer Science
  • Master’s Program in Intelligent Interaction Technologies
  • Doctoral Program in Intelligent Interaction Technologies
  • Master’s Program in Engineering Mechanics and Energy
  • Doctoral Program in Engineering Mechanics and Energy
  • Master’s Program in Social Systems Engineering
  • Master’s Program in Business Administration and Public Policy
  • Doctoral Program in Social Systems and Management
 • Graduate School of Life and Environmental Sciences
  • Doctoral Program in Integrative Environment and Biomass Sciences
  • Master’s Program in Geosciences
  • Doctoral Program in Geoenvironmental Sciences
  • Doctoral Program in Earth Evolution Sciences
  • Master’s Program in Biological Sciences
  • Doctoral Program in Biological Sciences
  • Master’s Program in Agro-bioresources Science and Technology
  • Doctoral Program in Appropriate Technology and Sciences for Sustainable Development
  • Doctoral Program in Biosphere Resource Science and Technology
  • Doctoral Program in Life Sciences and Bioengineering
  • Doctoral Program in Bioindustrial Sciences
  • Master’s Program in Environmental Sciences
  • Doctoral Program in Sustainable Environmental Studies
  • Doctoral Program in Advanced Agricultural Technology and Sciences
 • Graduate School of Comprehensive Human Sciences
  • Master’s Program in Medical Sciences (Tokyo Campus (Evening Programs for Working Adults))
  • Master’s Program in Sports and Health Promotion
  • Master’s Program in Education Sciences
  • Doctoral Program in Education
  • Doctoral Program in School Education
  • Master’s Program in Psychology
  • Doctoral Program in Psychology
  • Master’s Program in Disability Sciences
  • Doctoral Program in Disability Sciences
  • Master’s Program in Lifespan Development (Tokyo Campus (Evening Programs for Working Adults))
  • Doctoral Program in Lifespan Developmental Sciences (Tokyo Campus (Evening Programs for Working Adults))
  • Master’s Program in Kansei, Behavioral and Brain Sciences
  • Doctoral Program in Kansei, Behavioral and Brain Sciences
  • Master’s Program in Nursing Sciences
  • Doctoral Program in Nursing Sciences
  • Master’s Program in Health and Sport Sciences
  • Doctoral Program in Physical Education, Health and Sport Sciences
  • Master’s Program in Art and Design
  • Doctoral Program in Art and Design
  • Master’s Program in World Heritage Studies
  • Doctoral Program in World Cultural Heritage Studies
  • Doctoral Program in Human Care Science
  • Doctoral Program in Sports Medicine
  • Doctoral Program in Coaching Science
  • Doctoral Program in Biomedical Sciences
  • Doctoral Program in Clinical Sciences
 • Graduate School of Library, Information and Media Studies
  • Master’s Program in Library, Information and Media Studies
  • Doctoral Program in Library, Information and Media Studies
 • School of Integrative and Global Majors (SIGMA)
  • д-р. Program in Human Biology
  • д-р. Program in Empowerment Informatics
  • Master’s Program in Life Science Innovation
  • Doctoral Program in Life Science Innovation

историја


The current university was established in October 1973. A forerunner of this university was Tokyo University of Education originally founded in 1872 as one of the oldest universities in Japan, Tokyo Higher Normal School.

во октомври 2002, the University of Tsukuba merged with the University of Library and Information Science. The School of Library and Information Science and the Graduate School of Library and Information – Media Studies were established.

The University of Tsukuba has provided several Nobel Prize winners so far, such as Leo Esaki, Hideki Shirakawa and Sin-Itiro Tomonaga. д-р. Satoshi Ōmura was an auditor at Tokyo University of Education.


Дали сакаш discuss University of Tsukuba ? Секое прашање, коментари или критика


University of Tsukuba on Map


Фото


слики: Универзитетот на Цукуба официјалната Фејсбук

Видео

Сподели ја оваа корисни информации со вашите пријатели

University of Tsukuba reviews

Join to discuss of University of Tsukuba.
ТЕ МОЛАМ ЗАБЕЛЕЖИ: EducationBro списание ви дава можност да го прочитате информации за универзитети 96 јазици, но бараме од вас да ги почитуваат другите членови и да ја напушти коментари на англиски јазик.