Бауман Москва Државниот технички универзитет

Бауман Москва Државниот технички универзитет

Бауман Москва Државниот технички универзитет Детали

Се запишат на Бауман Москва Државниот технички универзитет

Преглед


BMSTU е водечки центар за високо образование и истражување инженерство.

BMSTU научници соработуваат во истражувачки проекти со Руската академија на науки, како и се спроведува голем дел од активностите со истражување и развој со индустријата на Русија.

BMSTU учи за 750 меѓународни студенти и слушателите од 24 земји во светот. Па тоа го прави посебни аранжмани за да обезбеди поддршка и помош за нив. BMSTU има склучено договори за соработка со повеќе од сто универзитети.

Меѓународни активности како што се студентите и персоналот размена, заеднички образование и научно-истражувачки проекти, конференции и семинари, заеднички развој и објавување на соработка статии, учебници и монографии играат значајна улога.

BMSTU има развиена мрежа на кантини и buffets и во неговите згради.

Постои Домот на културата во BMSTU да се даде можност за студентите, постдипломци и кадар за да уживаат во широк спектар на рекреативни активности. Многу од ансамбли, исто така, меѓународно познат. Универзитетот нуди сеопфатна спортски објекти.

училишта / колеџи / оддели / курсеви / факултети


специјални машини (СМ)

 • Вселенски летала и Carrier Рокетс
 • воздушната системи
 • Балистика и Аеродинамика
 • Единици лет со висока точност
 • Автономна информации и контрола на системи
 • Проектили и Импулс системи
 • Специјални роботика и Мехатроника
 • Лансирање ракета комплекс
 • Повеќенаменски следи возила и мобилни роботи
 • тркала возила
 • Подморница роботи и Апарати
 • Технологија на производство за воздушната
 • Композитни материјали за воздушната

Информатика и системи за контрола (ИЕ)

 • Автоматска контрола на системи за Flight возила
 • Жироскопските инструменти и системи за ориентација, навигација и стабилизација
 • Информации и Мерна опрема и технологија
 • Електронски Дизајн и технологија опрема
 • Автоматска обработка на информации и контрола на системи
 • компјутерски системи, Комплекси и мрежи
 • Софтвер за компјутери и системи за автоматизација
 • безбедност на информации
 • Компјутерски дизајн и технологија

Материјали и технологија (МТ)

 • Метал-машина за сечење алатки
 • алатка Технологија
 • Технологии на Машински факултет
 • Метрологија и Заменливост
 • линеарна технологии
 • Технологија на обработка од страна на притисок
 • Технологии за заварување и дијагностика
 • материјали технологија
 • индустриски дизајн
 • На машини и технологија Flatting rinks
 • Електронски технологии во Машински факултет
 • Ласерски технологии во Машински факултет
 • Технологија на материјали за обработка

Роботика и комплекс автоматизација (RK)

 • инженеринг цртеж
 • Теорија на механизмите и машини
 • Основи на машина дизајн
 • Lifting-, транспортот, градежни машини
 • применета механика
 • Системи на автоматизирана Проектирање
 • Компјутерски системи на производство автоматизација
 • роботски системи

електроенергетика (Е)

 • ракетни мотори
 • клипни мотори
 • Гасната турбина Растенија и Nonconventional електрични инсталации
 • разладниот, Садови за ниски температури Технологија, Централна емитува и за поддршка на животот
 • Вакуум и компресори Технологија
 • ТОПЛОФИЗИЧНИТЕ
 • Нуклеарни реактори и инсталации
 • Плазма електрични инсталации
 • Екологија и индустриска безбедност
 • Hydromechanics, Hydromachines и хидро-Pneumoautomatics

RADIOELECTRONICS и ласерски технологии (RL)

 • Радио-електронски системи и уреди
 • Ласерски и оптички-електронски системи
 • -Оптички електронски уреди за научни истражувања
 • Теоретски основи на електротехнологијата
 • Подединици на апарати уреди
 • Технологии за инструмент кој

биомедицински технологии (трансплантација на коскена срцевина)

 • Биомедицински техничките системи
 • Медиќ-технички информациски технологии
 • valeology
 • Медиќ-технички менаџмент

фундаментални науки (FN)

 • повисоки математика
 • применета математика
 • теоретска механика
 • физика
 • хемија
 • Електронски факултет и Индустриска електроника
 • Калкулус математика и Математичка физика
 • математичко моделирање

ИНЖЕНЕРИНГ бизнис и менаџмент (EBM)

 • Економската теорија
 • Економија и организација на производството
 • индустриски логистика
 • управување со организација
 • Економија и менаџмент на претпријатија за потребите на единиците
 • Бизнис и надворешна трговија Активности
 • иновативно претприемништво

ЛИНГВИСТИКА (L)

 • Руската
 • Англиски јазик за Специјалности инструмент одлуки
 • Англиски јазик за Машинско инжинерство Специјалности
 • Романо-германски јазици

Социјални и хуманитарни науки (SSH)

 • историја
 • Социологија и културологијата
 • политички науки
 • Филозофија

СУДСКАТА ПРАКТИКА (JUR)

 • Судска пракса
 • правна експертиза

Физичка култура и Министерството канализација

Одделот военото образование

историја


Бауман Универзитетот е втората најстара високообразовна институција во Русија по Ломоносов Државниот универзитет во Москва (1755). во 1763 руската царица Катерина II ја основал Образовни кралската куќа. На 5 октомври 1826 на Dowager царицата Марија Feodorovnaissued декрет да се воспостави «големи работилници за различни занаети со спални, трпезарија, итн »како дел од Московскиот Домот за најденчиња во германската населба. Сите занает учениците се пресели од Домот за деца таму. 1 јули 1830 Царот Николај I го одобри «Статутот на Москва занает училиште». Тоа беше почетокот на првиот руски технички универзитет.

развој на индустријата на Русија потребни квалификувана работна сила во многу занаети. така, Целта на новата учебна беше да се обучат вешти занаетчии со солидна теоретска основа да се подобри и прошири вештини во различни занаети низ цела Русија. Ново училиште е создаден за да учат разни занаети, како и основните науки. Со 1868 образование стана толку добар што MCS беше реорганизирана во Москва техничкото училиште Кралскиот (IMTS) во режија на Виктор Della-Vos. Главната цел на IMTS беше на «едуцираат градежни инженери, машински инженери и технолози индустриски ». IMTS постигнато извонредни резултати во технологијата, хемиски, прехранбената и текстилната индустрија, метал и дрво третман, и машински науки.

На IMTS беше финансиски поддржан од страна на Владата и индустријалци. Нејзиното управување е демократска. Но, клучна карактеристика на новата институција беше нејзиниот образовен систем наречен “руски метод”, која ги обединува широк и интензивна теоретска подготовка со длабоко практична настава тесно поврзани со индустријата. Под негово водство на училиште учествуваа во Универзалната Изложба во 1873 во Виена и Филаделфија Стогодишнина Изложба на 1876, каде што овој метод го освои златниот награда. Тоа се покажа како влијателен на Џон Даниел Runkle кога го претстави прирачник за обука заедно со теоретска обука во Масачусетс Институтот за технологија. Тоа беше исто така се применат во други американски технички универзитети. IMTS доби признание за најдобар машина за градење на образовна институција на Русија и се приклучи на редовите на водечките светски политехнички училишта.

Во советскиот период таа беше преименувана Бауман Москва повисоко техничко училиште (BMHTS). BMHTS континуирана едукација на инженери за градежна машина и инструмент. во 1938 нови воени институции беа создадени во MHTS: резервоарот, артилериски, и муниција. во 1948 е додаден ракета оддел.

Во текот на првата половина на 20-от век, Бауман Универзитетот формирана и основана пред повеќе од 70 технички универзитети во СССР. Некои од нив сега се добро познати институции, како што се Москва авијацискиот институт, Москва на енергија Инжинерство Институт, Московскиот Универзитет за градежништво, Москва Хемиски институт, Москва Комуникација и информатика на Универзитетот, Централна Aerohydrodynamics Институтот TSAGI, и Воената академија на воздухопловна инженеринг Joukovski.

27 јули 1989 СССР Државната комисија за народите образование доделени на Москва повисоко техничко училиште на име на Бауман Москва Техничкиот универзитет (Bmstr). BMSTU беше чест да биде првиот руски технички универзитет. Близу 200.000 дипломирани студенти од Универзитетот. Повеќето од нив избраа да станат научници и инженери во водечките истражувачки центри, универзитети, приватни и државни компании. Многу од владини претставници, шефот на дизајнерите, Извршни директори на големи претпријатија, космонаути се дипломирани Бауман

Многу дипломирани студенти Бауман Универзитетот се светски познати: Сергеј Королев за прв сателит во вселената и првиот маж и првата жена во вселената, Андреј Туполев за првпат во светот суперсоничен патнички авион, Николај Dollezhal за првпат во светот цивилна нуклеарна централа, Владимир Шухов за прв метод и светот напукнување централа првата бензиска како и за прв hyperboloid структури во архитектурата, Николај Жуковски за основање на аеродинамиката и хидродинамика науки, Павел Сухој за основање на Сухој Воздухопловна Бирото дизајн. Некои од специјализирани одделенија на BMSTU се наоѓа во близина на Москва во градовите на Москва област: Krasnogorsk , Reutov , Королјов . Исто така постои и најголемиот гранка на Универзитетот во Калуга


Дали сакаш разговараат Бауман Москва Државниот технички универзитет ? Секое прашање, коментари или критика


Бауман Москва Државниот технички универзитет на сајтот


Фото


слики: Бауман Москва Државниот технички универзитет официјалната Фејсбук

Видео

Сподели ја оваа корисни информации со вашите пријатели

осврти Бауман Москва Државниот технички универзитет

Зачлени се за да разговараат за Бауман Москва Државниот технички универзитет.
ТЕ МОЛАМ ЗАБЕЛЕЖИ: EducationBro списание ви дава можност да го прочитате информации за универзитети 96 јазици, но бараме од вас да ги почитуваат другите членови и да ја напушти коментари на англиски јазик.