Иркутск Државниот универзитет

Иркутск Државниот универзитет 1

Иркутск Државниот универзитет Детали

Се запишат во Иркутск Државниот универзитет

Преглед


Иркутск Државниот универзитет е основана во октомври 1918 во Иркутск.

Денес Иркутск Државниот универзитет е голема научна и образовна институција на студентите обука во општествените науки, природно, технички и применети науки. ISU објекти вклучуваат 7 образовните институции, 10 факултети, 1 филијала во Братск, научната библиотека која е една од најголемите универзитетски библиотеки во Русија. ISU нуди диплома, господар, пост-дипломски програми за повеќе од 18000 студенти кои имаат можност да се специјализираат под надзор на светски познати научници.

Меѓу другите објекти Иркутск Државниот универзитет Центарот за напредна обука и преквалификација на платите, 3 истражувачки институти, Меѓурегионална Институтот за општествени науки, Центарот за нови информатички технологии, Бајкалското истражување и образование, Одделението за постдипломски и докторски курсеви, научни библиотеки, астрономска опсерваторија и ботанички градина.

Факултети и институции универзитет се наоѓа во 9 образовни објекти во Иркутск и во Братск. Поголемиот дел од овие згради се од голема историска и архитектонска вредност. Тие датираат од векови 18 на 19. Апсолвентите на сите факултети имаат специјализирани курсеви и стажирање во лаборатории и истражувачки институции на ISU и сибирски филијала на Руската академија на науките.

Со децении, Иркутск Универзитетот има обучени повеќе од 80 илјади високо квалификувани специјалисти, познати научници, наставниците, писатели, и државници, вклучувајќи ги и победниците Државната награда и познати талентирани писатели V. Распутин, А. Vampilov, и M. Sergeev.

И покрај географската оддалеченост од главниот град на Русија, Москва, Иркутск и Oblast Иркутск, живописен регион на земјата, сепак имаат богата историја, сибирски климата, и големи можности за посета на ученици и жители слично.

1. Oblast Иркутск се наоѓа во срцето на Сибир. Нејзиниот главен град е градот на Иркутск. Растојанието од Москва за Иркутск е пет илјади километри. На 6-ти област е рангирана од 20 политички региони во Сибир, во однос на областа. Аеродромот ужива меѓународен статус со врски со неколку околни нации.

2. Историјата на Oblast Иркутск зема својот почеток во 1682 кога домен (војвода) Иркутск беше формирана, кој потоа беше трансформиран во провинција 1719. Во целата област, има 2.700.000 жителите сметководство за 30% на целото население на Источен Сибир. Главниот град на оваа територија е градот Иркутск, основана во 1661, и одржување на овој ден се повеќе од 600,000 луѓе.

3. Oblast Иркутск се карактеризира како што имаат остро континентална клима со многу долги и студени зими со малку атмосферски врнежи. И покрај тоа, летата се прилично топло и влажно. Просечната годишна температура не excede 0ºC насекаде во област.

Во најстудениот месец на зимата, јануари, температурата се рангира од -20 да -50ºC. Во јули, најтопол месец, просечната температура е + 18 ° C со максимална температура од + 37ºC. Најдолгиот сезона е зима, трае во просек 180-200 дена. Особено во текот на зимата имате единствена можност да се размислува и да уживаат во зимските убавини на градот, регионот, и Бајкалското. Во однос на бројот на сончеви денови, Иркутск и јужниот дел на област да се споредат со Јужна Калифорнија, во просек 300 дена на сонце годишно.

4. Иркутск денес е голем индустриски, академска, и културен центар. Градот е прилично добро се наоѓа на бреговите на реката Ангара, 65 км од Бајкалското Езеро.

Иркутск е дом на една од гранките на Научниот академија, одржување осум институти на науката. Постојат десет универзитети, Шеесет и осум библиотеки, осумдесет училишта, драма театар, музички театар, куклен театар, детски театар, органот сала, забавни сцени, ресторани, и мноштво на кафулиња, сите лоцирани во Иркутск.

училишта / колеџи / оддели / курсеви / факултети


институти

 • Бајкалското меѓународна бизнис школа
 • Институт за математика, Економија и информатика
 • Институтот за општествени науки
 • Меѓународниот институт за економија и лингвистика
 • Педагошкиот институт
 • правен институт

факултети

 • Факултетот за биологија и почвата студии
 • Географски факултет
 • Факултетот за геологија
 • Факултетот за историја
 • Факултет за психологија
 • Факултет за религиозни студии и теологијата
 • Факултет за Користење и Рекламирање
 • На Филолошкиот факултет и новинарство
 • ФзФ
 • Факултет за хемија

историја


Иркутск Државниот универзитет е основана на октомври 27, 1918.

Таа го даде импулс кон развојот на високото образование во Сибир и рускиот Далечен Исток. Иркутск Државниот универзитет стана голем образовен, научен и културен центар на огромна територија од источен Сибир одеднаш. Во прво време имаше само два факултети на Универзитетот: Факултетот за историја и филологија и Правниот факултет.

 

1919 Отворањето на Источна оддел каде санскрит, монголски, Кинески, тибетски, и јапонски учеа. Физика-математичкиот факултет е основан.
1920 Медицинска гранка стане независна факултет.
1930 Реорганизација на универзитетот: медицина, финансии-економија, и педагогија институти се основани.
1941-1945 За време на Големата патриотска војна повеќе од 100 Членовите на универзитетскиот кадар Излегов пред.
1947 Институт за физика и хемија научни истражувања е основан како дел од Универзитетот
1949 Геологијата факултет е формирана.

Филијала на Исток-Сибирската академија на науките е отворена во Иркутск.

1950s Истражувачите од Универзитетот заедно со колегите од геолошко истражување Иркутск и Источниот-сибирскиот филијала на Академијата на науките учествуваа во roject резултираше со изградба на хидроцентрали во Иркутск и Братск.
1954 Правниот факултет е отворена.
1959 Компјутерски центар опремен со електронски компјутерска машина (СКМ) беше отворена.
1966 Почеток на изградба на нов универзитет зграда во Akademgorodok. Зградата беше отворен во 1973.
крајот на 1960 година Нов универзитет зграда на четири спрата е изграден за четири факултети и нивните одделенија.
1970 интегриран советски монголски Khubsugul експедиција беше лансиран во соработка со Универзитетот и Монголски државен универзитет со активно учество на научници од сибирскиот филијала на Академијата на науките и другите универзитети од Иркутск. Учесниците во експедиција предводена заедничката студија на природните води на вода слив на Khubsugul езерото и минералните води на Монголија. Тие го објавија "Атлас на Khubsugul Езеро" и на сајтот "минерални води на Монголија."
1991 ISU дојде под контрола на Државната комисија за наука и високо образование на РСФСР (Русија)
1993 На Факултетот за психологија и социјална работа е отворена.
1998 Бајкалското длабоко под вода Неутрино телескоп беше лансиран во употреба и до ден денес останува единствениот активен телескоп од ваков вид во светот.
2000 Во долината Tunkinskaya е овластена за инсталирање на широк-аголни cherenkovsky за применета физика.
2001 Меѓурегионална Институтот за општествени науки е формирана со цел да ги-на проектот "Сибир во Русија и во светот: Повикува на стратегии за развој. "
2011 ПРАШАЊА, заедно со 55 други универзитети во Русија, победи на натпреварот организиран од страна на Министерството за образование и наука на Руската Федерација за поддршка на програмите за стратегиска

развој. Програмата обезбеди поддршка за научно истражување и создавање на научно-образовен комплекс во врска со институти на научен центар Иркутск

на сибирски филијала на Академијата на науките.

2013 Министерството за образование и наука на Руската Федерација го објави вклучувањето на Институтот Иркутск Државниот педагошки под ISU.


Дали сакаш разговараат Иркутск Државниот универзитет ? Секое прашање, коментари или критика


Иркутск Државниот универзитет на сајтот


Фото


слики: Иркутск Државниот универзитет официјалната Фејсбук
Сподели ја оваа корисни информации со вашите пријатели

осврти Иркутск Државниот универзитет

Зачлени се за да разговараат на Иркутск Државниот универзитет.
ТЕ МОЛАМ ЗАБЕЛЕЖИ: EducationBro списание ви дава можност да го прочитате информации за универзитети 96 јазици, но бараме од вас да ги почитуваат другите членови и да ја напушти коментари на англиски јазик.