Краснојарск држава Медицински универзитет

Краснојарск држава Медицински универзитет. Студира медицина во Русија

Krasnoyarsk State Medical University Details

 • земја : Руска Федерација
 • Сити : Краснојарск
 • Акроним : KSMU
 • основана : 1942
 • студентите (прибл.) : 4500
 • Не заборавајте да го discuss Krasnoyarsk State Medical University
Enroll at Krasnoyarsk State Medical University

Преглед


Краснојарск држава Медицински универзитет е еден од најдобрите универзитети не само во Сибир и на Далечниот Исток, но, исто така, во Русија. Нашите дипломци работат низ целиот свет, вклучувајќи ги Антарктикот. Повеќе од 30 меѓународни договори за соработка потпишани со универзитети од други земји.

Краснојарск држава Медицински универзитет е првиот да се воведе и да потврдат дека системот за управување со квалитет, и во 2007 ние доби диплома на сите-руските конкуренција на "квалитетот на системот за подготовка на дипломирани студенти на образовните институции за професионално образование". во 2008 Универзитетот победи на натпреварот "Систем на обука на специјалисти квалитет". во 2009 KrasSMU беше вклучен во регистарот на "100 најдобри високообразовни институции од Русија". во 2010 Договорот за соработка беше потпишан со Светската федерација за медицинска едукација (WFME) и Здружението за медицинска едукација во Европа (AMEE). во 2011 Универзитетот е рангирана како една од топ-ниво на универзитети на Русија и беше вклучен во Националниот регистар на водечките образовни институции на Русија. Во истата година ја освоивме Сите-руските конкуренција "здрав начин на живот високообразовна институција". во 2012 и во 2014 нашиот универзитет стана победник на сите-руските конкуренција "Најдобар образовни програми на Иновативни Русија".

Неколку нашите научници беа наградени со Руската Федерација Владата награда и наградата на претседателот на Руската Федерација за млади научници во областа на науката и технологијата.

Краснојарск држава Медицински универзитет работи напорно за да се осигура дека секој студент кој влегува во Краснојарск држава Медицински универзитет именувана по проф. V.F Voino-Yasenetsky ќе добие најдобра едукација.

училишта / колеџи / оддели / курсеви / факултети


 • Faculty of Basic Medical Education
 • медицински факултет
 • Факултет за педијатрија
 • Institute of dentistry
 • Фармацевтски факултет
 • Department of Clinical Psychology
 • Psychological center
 • Department of Medical Cybernetics and Control in Health Care
 • Faculty of pre-university and continuous vocational training
 • Branch training towards social work

историја


Krasnoyarsk State Medical Institute was established November 21, 1942 decision of the All-Union Committee on Higher Education at the Council of People’s Commissars and the People’s Commissariat of Health of the USSR by the merger evacuated to Krasnoyarsk Voronezh Dental Institute, part of the 1st Leningrad Medical and 2-First Leningrad Medical Institute, as well as the Leningrad pediatric Institute and the Leningrad Institute of Dentistry. [2]

In the first issue of students KSMI was fifty-one doctor.

Пред 1958, the Institute was the only training program – општа медицина, во 1958, pediatric faculty was opened.

во 1978, the Dental School has been opened.

во 1992-2013 години, the graduates of higher nursing education faculty.

во 2006, the Faculty of Pharmacy was opened.

во 2010, the Department of Clinical Psychology was opened

во 2011, medical cybernetics faculty was opened.


Дали сакаш discuss Krasnoyarsk State Medical University ? Секое прашање, коментари или критика


Krasnoyarsk State Medical University on Map


Фото


слики: Краснојарск држава Медицински универзитет официјалната Фејсбук
Сподели ја оваа корисни информации со вашите пријатели

Krasnoyarsk State Medical University reviews

Join to discuss of Krasnoyarsk State Medical University.
ТЕ МОЛАМ ЗАБЕЛЕЖИ: EducationBro списание ви дава можност да го прочитате информации за универзитети 96 јазици, но бараме од вас да ги почитуваат другите членови и да ја напушти коментари на англиски јазик.