Московскиот државен институт за меѓународни односи

Московскиот државен институт за меѓународни односи

Московскиот државен институт за меѓународни односи Детали

Се запишат на Московскиот државен институт за меѓународни односи

Преглед


MGIMO е најпрестижната високообразовна институција во Русија за млади луѓе со меѓународните интереси. За меѓународни студенти, MGIMO е тоа и повеќе: модерен, добредојде, и интелектуално стимулативна место да учат во најголемиот град во Русија.

разновидна студент тело на MGIMO е 6,000 е составен од врвот редовите на руски студенти и од партнерските универзитети од целиот свет. MGIMO нуди широк спектар на курсеви на додипломски и постдипломски нивоа - од меѓународните односи, политички науки, Економија, и меѓународното право, на новинарството, Бизнис менаџмент, и енергетската политика. Меѓународниот студенти можат да аплицираат за целосно на англиски-предава B.A. програма или изберете од предизвик и возбудлив курсеви во Русија. Студентите бараат Магистер степен може да аплицираат за еден од ваков вид програми MGIMO е двојно-степен, понудено во партнерство со меѓународни институции, или бараат место во една од повеќе од триесет р програми учи во Русија.

За својата историја, MGIMO продолжува да се преправи. Во последните пет години, Универзитетот има формирано бројни нови партнерства со водечки институции низ целиот свет. MGIMO интегрира целосно во договор Болоња, најават строги стандарди за европско високо образование институции. На Универзитетот, исто така, е посветена на поттикнување на постојано се развива студентите на телото, Наставната програма, и кампус живот кој продолжува да ги одразуваат неговата репутација како најпрестижните и најнапредните Русија место за разбирање на меѓународните односи.

 1. ПРЕМИЕР НА УНИВЕРЗИТЕТОТ Русија

MGIMO е Русија најпознатите и престижни хуманистички институција. Тоа е од светска класа во секоја смисла на зборот – познатиот совршеност, независни, coeducational, и јавно обдарени. MGIMO седум училишта и четири образовни институции опфаќаат бројни академските оддели, поделби, и програми за награди, како и интердисциплинарна центри и научните програми за работа се протега надвор од традиционалните граници одделенски.

 1. Вистински меѓународен

повеќето глобален универзитет на Русија, MGIMO е руски дом за студентите од целиот свет за речиси 60 години, обезбедување на повеќе од 5,000 меѓународни студенти за образование да се развива како лидери во јавниот и приватниот сектор на глобално ниво. во прилог, MGIMO има блиски врски со водечките образовни центри во светот, низ Европа, Азија, Америка, и Африка. MGIMO е горд на глобален фокус и MGIMO е дом за глобалната студенти.

 1. глобален признание

MGIMO универзитет е еден од првите руски универзитети да се приклучат на Европската асоцијација на универзитети, и е потписник на договор Болоња. Филозофијата на MGIMO обезбедува обука за диплома и магистратура програми кои се признати во целиот свет, со студентите стекнување на квалификации кои се клучни за вработување и академска можности на меѓународно ниво. MGIMO почесни докторати се доделува на глобално еминентни.

 1. Широк избор на курсот

MGIMO Универзитетот нуди меѓу најширокиот спектар на образовни програми и специјализации на располагање во еден универзитет од ваков тип каде. Кога станува збор за обезбедување на студентите со контекст за разбирање на современиот свет - било да е тоа преку меѓународната дипломатија, јавната администрација, бизнис, Економија, закон, и новинарството, да не зборуваме за 53 јазици ги учи - MGIMO е уникатна.

 1. Одличен академски пристап

MGIMO Универзитетот носи заедно најдобрите аспекти на либерални уметности колеџ со оние на главните истражувачки универзитет. Овој пристап им нуди на студентите со блиски пристап до повеќе од 1200 професори и членови на факултет, Вклучувајќи 20 полноправни членки и соодветните претставници на реномирани Руската академија на науките, уште 113 доктори на науки и 400 докторат на науки кандидати. академијата MGIMO е се гордее со своите ученици.

 1. Светски познатиот ИСТРАЖУВАЊЕ

Со извонредна репутација и академски статус MGIMO постојано е рангирана високо во универзитет рејтингот. Нивните истражувања се прошири на глобално ниво преку соработка со водечки истражувачки институти во Русија, ЗНД земји, и во целиот свет.Под капата на Министерството за надворешни работи, MGIMO е почитувана политиката тинк-тенк и форум за дебата и анализа на меѓународните случувања и тековни настани, со својот придонес во глобалната анализа мошне барани.

 1. иновативни образование

Од визија и филозофија своето основање MGIMO има спои традиционалниот академски строгост со интелектуална иновации. Иновативен образовна програма на универзитетот, спроведени во 2007-2008, го обнови својот фокус на компетентност базирана на образование. Програмата, исто така, видов MGIMO се развие нов систем за квалитет одразува современите научни и образовни трендови, со нови практики и технологии за управување со, и привлекување на интернационални и надворешни образовни лидери.

 1. Академска извонредност

Универзитетот е познат по своите извонредни академски достигнувања, што значи најсветлиот на идни лидери на Русија се школуваат сега, со зголемувањето на бројот на нивните меѓународни партнери. Секоја година најдобрите матуранти Русија се натпреваруваат за речиси илјада нови места, со некои програми – особено економија, закон, и меѓународни односи – имајќи до 30 кандидати за секое место.

MGIMO дипломирани студенти вклучуваат претседатели, премиерите, и министрите за надворешни работи на Азербејџан, Ерменија, Белорусија, Бугарија, Казахстан, Монголија, Словачка, Украина и други земји.

 1. СВЕТОТ ВМРЕЖУВАЊЕ

MGIMO обезбедува не само со повисоко образование, но сигурен можност да се здобијат со професионални контакти, кои ќе издржи и надвор од формалното образование. Своите ригорозни и предизвикувачки академски рамка е надополнета од страна на здрава социјална средина, каде што студентската заедница и алумни се многу достапни и добредојде на странски студенти. Во оваа средина денешните студенти може да стане пријатели на утрешниот меѓународната политичка, законски, бизнис и социјални лидери.

 1. ВЕЛИКИ општествениот живот

надвор студија, MGIMO студентите ќе се најдат себеси привлечени голем број концерти, игри, комедија ноќи, и настани во секој замисли спорт. Различни студентски организации се пополни календарот со дополнителни социјални настани. Секако, MGIMO е во Москва, еден од најголемите градови во светот, со низа на културни и историски богатства, енергична култура и блескави ноќен живот. Таа, исто така нуди лесен пристап до различноста и енергија на современа Русија, и неговата епска културното наследство. MGIMO е прекрасно искуство живот за меѓународни студенти.

училишта / колеџи / оддели / курсеви / факултети


 • Факултетот за меѓународни односи
 • Факултетот за меѓународни економски односи
 • Меѓународниот Правниот факултет
 • Школата за меѓународни новинарство
 • Факултет за политички науки
 • Факултетот за меѓународен бизнис и бизнис администрација
 • Училиште за применета економија и трговија
 • Меѓународниот институт за енергетска политика и дипломатија
 • Меѓународниот институт за администрација
 • Европскиот институт студии
 • Школа на Владата и меѓународни работи

историја


MGIMO, кои, во Русија, се залага за Московскиот државен институт за меѓународни односи, беше основана во октомври 14, 1944 кога СССР Советот на народните комесари реорганизира создадена неодамна Факултетот за меѓународни односи на Државниот универзитет во Москва во независен институт. Првично наречен институт за меѓународни односи (ММО) својата прва 200 Студентите беа ветерани, кои беа преживеале искушенијата на Втората светска војна и биле решени да се изгради меѓународниот мир и стабилност.

 

Од самиот почеток MGIMO имаше за цел да стане единствена академски истражувања и образование центар. Таа брзо стана водечки дипломатски институција за обука на Русија, со MGIMO академици правејќи голем придонес во склопот на областа на меѓународните односи, земјата и регионални студии, меѓународното право и меѓународните економски односи. Покрај тоа, го зеде позиција во првите редови на научни настојуваат, со формирањето на неколку светски реномирани научни училишта, и како на работното место на голем број истакнати руски научници, вклучувајќи академија на науки членови E.Tarle, L.Ivanov, V.Trukhanovskiy, S.Tikhvinskiy, N.Inozemtsev, и Y.Frantsev.

Првично MGIMO се состоеше од три училишта: Факултетот за меѓународни односи, Факултетот за меѓународни економски односи и на Факултетот за меѓународно право. Меѓународните студенти, почнаа да доаѓаат да MGIMO од 1946. Од тогаш MGIMO најинтересните станаа национални бизнис, дипломатски и правни лидери во многу земји, со неколку станува министрите за надворешни работи, шефови на влади, па дури и претседатели.

во 1954 Московскиот институт за ориентални студии, една од најстарите руски институти и наследник на Lasarevsky Училиште создадени во 1815, беше интегриран во MGIMO. Библиотеката на Институтот е во голема мера збогатен со додавање на познатиот Lasarevskaya библиотека, кој немаше peer за неговото големо тело на ориенталната литература.

во 1958 MGIMO приклучи на Институтот за надворешна трговија, кој претходно работеше под покровителство на Министерството за СССР за надворешна трговија. Ова доведе до проширување на Факултетот за меѓународни економски односи и се фокусира на обука на надворешна трговија и економски специјалисти. во 1969 Меѓународната новинарска школа е основана.

Во доцните 1980-ти и раните 1990-ти, длабоки општествени и економски промени убедливо Русија се соочи големи промени во структурата и образовни програми MGIMO е. во 1991 ново училиште на Меѓународен бизнис и бизнис администрација е основана.

 

од 1992 Институтот е предводена од страна на Ректорот, Професор Анатолиј Torkunov, чие раководство е инструментална во надминување на криза од 1990-тите. Во неговиот мандат MGIMO тргна на сеопфатна програма за образовни модернизација и иновација, вклучувајќи ги и интеграција со европското високо образование, преку влез во Болоњскиот процес, проширување на меѓународни контакти, и на подигање на Институтот на чело на меѓународно образование и наука.

во 1994 MGIMO беше доделена универзитет статус. Истата година за создавање на Меѓународниот институт за администрација, по одлуката на руската влада на државната администрација и општинските обука за управување со. 1998 видов основањето на Факултетот за политички науки, прв од ваков вид во Русија да се фокусира на обука на менаџерите на јавните услуги.

во 2000 е основана на Меѓународниот институт за енергетска политика и дипломатија, под покровителство на MGIMO, на иницијатива на водечките руски енергетски компании. Мисијата на Институтот е да се обучуваат менаџери за промоција на меѓународната енергетска соработка.

Европски образовни MGIMO Институтот е основан во 2006, одраз заеднички напори од страна на Руската Федерација и Европската унија да го организира континуираното образование програми за руски и европски официјални лица.

2011 го видел основањето на најмладиот училиште MGIMO е, на Факултетот за применета економија и трговија. Таа е уникатна за своите БА програма во Екологија и дивиот свет менаџмент, која се развива експертиза во областа на економските и еколошките прашања.

Секоја година MGIMO прифати повеќе од илјада нови студенти, од секој дел на Руската Федерација, и на меѓународно ниво од повеќе од 60 земји. Во текот 35 илјади руски и глобалната алумни, горди сме што дипломирал на Московскиот државен институт за меѓународни односи. Поделбите на Здружението на MGIMO алумни се активни во многу земји ширум светот. во 2007, Здружението на MGIMO Алумни основана првата Русија универзитет донација - Фондација за развој на MGIMO.


Дали сакаш разговараат Московскиот државен институт за меѓународни односи ? Секое прашање, коментари или критика


Московскиот државен институт за меѓународни односи на сајтот


Фото


слики: Московскиот државен институт за меѓународни односи официјалната Фејсбук
Сподели ја оваа корисни информации со вашите пријатели

Московскиот државен институт за меѓународни односи коментарите

Зачлени се за да разговараат на Московскиот државен институт за меѓународни односи.
ТЕ МОЛАМ ЗАБЕЛЕЖИ: EducationBro списание ви дава можност да го прочитате информации за универзитети 96 јазици, но бараме од вас да ги почитуваат другите членови и да ја напушти коментари на англиски јазик.