Петрозаводск Државниот универзитет

Петрозаводск Државниот универзитет. Високото образование во Русија

Петрозаводск Државниот универзитет Детали

Се запишат на Петрозаводск Државниот универзитет

Преглед


Универзитетот PetrSU е основана во 1940 фински-Карелија универзитет и доби сегашното име во 1956. Во текот на својата 75-годишна историја PetrSU стана најголемиот универзитет во северо-европскиот дел на Русија и обучени повеќе од 60000 студентите. Таа успешно ги комбинира традиција на класичната образование и основните науки со иновативни решенија во областа на високо-технолошки научен развој.
PetrSU има неколку значајни алумни, вклучувајќи и истакнати политичари и поети. Тоа е ставен редовно меѓу најдобрите универзитети на Русија според различни ВТА (GreenMetric Светскиот универзитет Пласман - 2 место меѓу 100 најдобрите универзитети во Русија; «Интерфакс" и "Ехо Moskvi» независен национален рејтинг во категорија интернализација - 3-то место, итн)

СТРУКТУРА

На универзитетот зафаќа 8 згради низ градот и работи со ботаничка градина, базен «Onego», неколку лаборатории и издавачката куќа. Библиотеката има вкупно околу 1.4 милиони книги. PetrSU се наоѓа во Петрозаводск, но исто така има филијала во Apatity, градот во регионот Мурманск.
Денес, повеќе од 14800 учениците посетуваат настава во различни додипломски, дипломски и пост-дипломски програми. Тие се предава од страна на повеќе од илјада професори, Вклучувајќи 550 доктори на науки, 145 Доктори на науки, 26 членовите на Државната академии на науки.
На универзитетот се состои од 80 одделенија, 9 факултети, 7 образовни институции и 8 истражувачки институти.

Придонес за градот и регионот

Универзитетот има активна улога во високото образование подостапни за луѓето кои живеат во Outland области на Карелија и околните држави. Секоја област е доделен на факултет или институт и студентите од малите градови и села можат да аплицираат за работодавач-спонзорирана образование. Студентите од Петрозаводск училишта, lyceums и гимназии можат да присуствуваат на пред-универзитетско обука специфична за иднината на нивните поле на студии.
PetrSU учествува во организирање и спроведување на обединета држава испит (УПОТРЕБА), која е главна форма на дипломирањето испити во училиштата и главна форма на прелиминарните испитувања на универзитетите во Русија за последните 10 години. Универзитетот куќи Регионалниот на центарот за, кое обработува испитување на резултатите и овозможува онлајн советување за наставниците и учениците.
PetrSU е призната центар за истражување во областа на програмирање, ИТ, плазма истражувања, микроелектрониката, математика, физика, медицински науки, биологија, историја, филологија, политичките и општествените науки, закон, Економија, изградба, шумарство, земјоделството. Повеќе од 60 регионални, национални и меѓународни конференции се одржуваат секоја година, повеќе 300 државни и приватни проекти финансирани во областа на науката и образованието се врши, и десетици монографии, учебници и прирачници се објавуваат.

МЕЃУНАРОДНА СОРАБОТКА / ОДНОСИ

Со текот на годините PetrSU е многу активна на меѓународната сцена. Денес, повеќе од 200 меѓународни студенти од САД, Европа, Кина и други земји студираат на универзитетот, и 10 професори од различни земји учат во PetrSU.
Има 6 магистерски програми на англиски јазик започна во 2015: «Услуги на мрежата и системи», «Компаративна социјална политика и благосостојба», "Јавното здравство", «Туризам менаџмент», «Нордиските студии: Јазик, Култура и историја "и" Spintonics ». Студентите на додипломски студии може да се одлучат за една диплома или специјалист степен.
Универзитетот има 87 активен меѓународни договори со 27 земји (Финска, Шведска, Норвешка, Франција, Германија, Португалија, Обединето Кралство, Соединетите Американски Држави, Канада, Белгија, Кореја, земјите од Балтичкиот регион, итн) и меѓународни програми за размена, се започна со 20 странски универзитети. 30 меѓународни проекти се одржува секоја година со финансиска поддршка на различни меѓународни фондови, програми и организации (САД, ЕБОР, УСАИД, ЦРДФ, ИРЕКС, ДААД, CIMO).
PetrSU меѓународни единици вклучуваат Институтот за меѓународни програми, Центар на ЕУ во Баренцовото регион во Русија, Меѓународниот летен универзитет, Меѓународен програмирање специјалистички центар за обука, PetrSU Metso Центар, PetrSU Nokia центар и PetrSU Ponsse Центар. Институтот за меѓународни програми куќи Атлантикот и Центарот за соработка Азија, Информативен центар на Европската унија и Меѓународниот Центар за образование на.
Универзитетот соработува со УНЕСКО, Универзитетот на Арктикот, Заедничката работна група за образование и истражување на евро-Арктикот Баренцовото, Националниот одбор за образование во Финска, Меѓународната асоцијација на Finno-Ugric универзитети, Здружението на отворено иновации FRUCT, Баренцовото Образование Мрежа за мир.

Три центри за говор на универзитетот им обезбеди можност да ги донесе следните јазични тестови:

трева (Тест на руски јазик како странски јазик)

ТОЕФЛ (Тест за англиски како странски јазик)

СОСТОЈБА (Тест за правни познавање на англискиот јазик)

СМЕСТУВАЊЕ за меѓународни студенти

Меѓународните студенти имаат неколку сместувачки опции да изберете од, меѓу кои се станови за изнајмување, хотел / хотел соби или живеење во семејство. Од најпопуларните опција иако е студентски дом. PetrSU има 10 дом згради расфрлани низ градот. На универзитетот не имаат главниот кампус, но е лесно да се постигне од секој дом преку јавниот превоз. Сите згради имаат пристап до интернет, салони и студија сали, спортски сали. Тие исто така се опремени со машини за перење и печки.

училишта / колеџи / оддели / курсеви / факултети


 • Институтот за странски јазици
 • Институтот за историја, Политички и социјални науки
 • Институт за шумарство, Инженеринг и градежништво науки
  • Институтот за управување со животната средина во Европската Северна
 • Институт за медицина
  • Институт за висок биомедицински технологии
 • Институтот за образование и Phycology
 • Институтот за физичка култура, Спорт и туризам
 • Карелија Регионален институт за менаџмент, Економија и право на PetrSU (KRIMELTE)
 • Институтот за меѓународни програми
 • Институтот за континуирана едукација

 

 • Земјоделски факултет
 • Факултет за рударство и геологија
 • Факултетот за математика и информатички технологии
 • Факултетот за физика и технологија
 • На Филолошкиот факултет
 • Факултет за екологија и биологија
 • Факултет за економски науки
 • Правен факултет
 • подготвителни факултет

историја


Благодарение на координирана работа на факултет и другите вработени универзитет, на почетокот на 1970-тите во надлежност на Државниот универзитет во Карелија-Фински станаа многу значајни во Република Карелија и целата северозападниот дел на земјата.

во 1973 Михаил Shumilov стана нов ректор на Универзитетот. Со д-р во историјата, тој бил добро познат по својата монографии за историјата на Карелија и Европската Северна.

во 1975 нова Одделението за сметководство отвори на Универзитетот како дел од Факултетот за математика и физика. Главната причина за отворање на овој оддел беше недостатокот на квалификувани сметководители и економисти во Карелија. Првата класа на сметководство дипломирани студенти во 1979 и се состои од 52 млади специјалисти. во 1980 школа за економија е отворена. Тој се состои од три одделенија: политичка економија, сметководство и економската активност, и секторски економија. Првиот декан на Школата беше S. N. Полјаков и во 1982 тој беше заменет од страна на. G. Rusakov

Да се ​​зголеми популарноста на Универзитетот меѓу потенцијалните студенти, одделенија и училишта на Универзитетот се стави многу напор во дистрибуција на информации за Универзитетот во Карелија и соседните области. Покрај тоа, голем број на специјални курсеви за обука (за регрутирање 1,800 луѓе) беа организирани. Универзитетски професори организирани средби со средношколци, каде се разговараше за можностите за ученици ќе добијат на универзитетот. Т.н. “Отворени денови на врата” се организираат редовно. Како резултат, конкурс за прием се зголеми на околу 2.3 студенти на располагање слот.

Посебно внимание беше посветено на подобрување на ниво на квалификација на наставници. Наставниците сега може да се преземат дополнителни одмор за да заработите магистерски и докторски (д-р) степени. На универзитетот имаше 40-50 дипломирани студенти секоја година.

Во 1970-тите години, исто така, беше посветено посебно внимание на техничката опременост на универзитет. Осум училници се опремени за прикажување на филмови и две училници стана јазик лаборатории. Компјутерски училници, исто така, се надградува и се инсталирани третата генерација на компјутери ES-1022 и ES-1035.

PetrSU беше еден од првите универзитети, спроведува интегрирана програма на Министерството за високо образование на СССР се нарекува “ICS-универзитетски”. За подобрување на работата на универзитетот, Истражувачите на Универзитетот развиено голем број на софтверски системи вклучувајќи “учесник”, “Број на студенти”, “сесија”, “тековната контрола”, “Социјалната и политичка практика,” “Дипломиран студент,” “Контрола на спроведувањето на одлуки”, и “Персоналот на човечки ресурси”.

Од почетокот на 1970-тите години 1985, околу 14300 дипломирани студенти од универзитетот.

 


Дали сакаш разговараат Петрозаводск Државниот универзитет ? Секое прашање, коментари или критика


Петрозаводск Државниот универзитет на сајтот


Фото


слики: Петрозаводск Државниот универзитет официјалната Фејсбук
Сподели ја оваа корисни информации со вашите пријатели

осврти Петрозаводск Државниот универзитет

Зачлени се за да разговараат за Петрозаводск Државниот универзитет.
ТЕ МОЛАМ ЗАБЕЛЕЖИ: EducationBro списание ви дава можност да го прочитате информации за универзитети 96 јазици, но бараме од вас да ги почитуваат другите членови и да ја напушти коментари на англиски јазик.