Сибирски држава Медицински универзитет

Сибирски држава Медицински универзитет. Студира медицина во Русија. Студија MBBS во Русија

Siberian State Medical University Details

 • земја : Руска Федерација
 • Сити : Томск
 • Акроним : SSMU
 • основана : 1878
 • студентите (прибл.) : 6000
 • Не заборавајте да го discuss Siberian State Medical University
Enroll at Siberian State Medical University

Преглед


сибирски Државниот Медицински универзитет возови на следната генерација на лекарите од вршење на висок квалитет на медицинските истражувања и нуди извонредно образование.

основана е во 1878, Сибирски држава Медицински универзитет е еден од најпознатите и високо реномирани медицински школи во Русија се должи на неговата врвен калибар академски и научни тело, и искусни лекари чии имиња се светски познати. Меѓу дипломирани студенти се двајца претседатели на Руската академија за медицински науки, 25 придружни членки на Руската академија за медицински науки, 42 академици.

Сибирски држава Медицински универзитет’основна мисија е да се унапреди грижата за пациентот и јавното здравство во Руската Федерација преку учење, истражување и клиничка пракса.

На Универзитетот има за цел подобрување на квалитетот на животот и здравјето на населението преку иновации во образованието, истражување и грижата за пациентот нудејќи врвен квалитет на обука, образовни и истражувачки можности на студентите.

 • повеќе од 5000 студентите
 • студенти од 47 региони на Русија
 • студенти од 13 странски земји
 • 80% студенти од цела Русија
 • 12% странски студенти
 • повеќе 80% на академската факултет се научни работници
 • 15% работодавачот спонзорирана образование, Inc. 30% Томск за системот на здравствена заштита
 • 72 000 студенти на 120 националности во Томск

 1. Сибирски држава Медицински универзитет е рангирана во топ 3 медицински училишта и во топ 30 високообразовните институции врвот 30 високообразовните институции во Руската Федерација (2015).
 2. Годишно SSMU обезбедува образование на над 5 000 учениците од сите делови на Русија и ЗНД регионот, како и многу странски држави (Германија, на Хаити, Летонија, Литванија, Кипар, Нигерија, Малезија, Индија, Монголија). Универзитетот може да се пофали на повеќе 80% академски факултет со академски степени (375 MDS, DMedSci). Во текот 60 000 лекари и фармацевти дипломирале од Универзитетот во текот на годините; повеќе 40 000 Специјалисти beencertified.
 3. SSMU им нуди на студентите со одличен образование и важечко лекарско степен.

  Сибирски држава Медицински универзитет обезбедува исклучителни образовна средина за студентите заинтересирани за кариера во здравството, како лекари или истражување на научниците клиничкото испитување и истражување.

  Сибирски држава Медицински универзитет е една од неколку медицински универзитети во Русија со свои Универзитетската болница, истражувачки центри и лаборатории, анатомски музеи со уникатни колекции, најголемата научна медицинска библиотека во Сибир и многу други објекти.

 4. SSMU дипломирани студенти се високо квалификувани професионалци.

  На знаење стекнато во текот на студиите се стави во пракса во еден од двата Европски акредитирана обука симулација центри во Русија. меѓу SSMU дипломирани студенти се на водечките лекари на руски и странски клиники: повеќе од 700 лекарите, 42 академици, Министерот за здравство на Руската Федерација, Заменик-министерот за образование на Руската Федерација.

  дипломираните студенти се во високата побарувачка во целата земја. Нашите дипломци работат во сите региони на Русија, ЗНД, Германија, Норвешка, Израел, САД, Канада, Франција, Белгија, Јужна Кореа, Шведска, Чешка.

 5. студирање во SSMU Интересно е и пријатно.

  Сибирски држава Медицински универзитет нуди многу можности за оние кои сакаат да се збогати на студентите на нивниот живот со различни активности. Студентите можат да учествуваат во текот на целата година рекреација, вклучувајќи фудбал, Тенис, кошарка, пливање во лето, или скијање и уметничко лизгање во зима.

  Голем број на клубови интересни и студентски организации се достапни на Универзитетот: студент научно општество, волонтерски клубови, Зборуваат англиски клуб, и многу други.

училишта / колеџи / оддели / курсеви / факултети


 • Medical Doctors (терапија, хирургија, obstetric and gynecology)
 • педијатриски
 • фармацевтска
 • Medicine–Biology (биохемија, biophysics, medical cybernetics)
 • Higher Education for Nurses
 • Advanced Training and Professional Development (Postgraduate Education)
 • Management and Economics in Health Care
 • Clinical Psychology and Psychotherapy
 • Социјална работа

историја


 • 1878 –Alexander II established Tomsk Imperial University as the Faculty of Medicine
 • 1888 јуни, 22 –The official opening date
 • 1930 –The Faculty of Medicine of Tomsk State University was converted/reorganized to Tomsk Medical Institute
 • 1992 –Tomsk Medical Institute received university status and changed its name to Siberian State Medical University

Сибирски држава Медицински универзитет is one of the leading medical universities in Russia. Its history dates back to 1878, when the Emperor Alexander II founded the first university in the Asian part of Russia. Imperial Tomsk University opened in 1888 with only one faculty – the Faculty of Medicine.

Основана пред повеќе од 135 Пред години, the university was originally formed as a research and educational center. Преку годините, the University has become one of the best educational, scientific and medical complexes in Russia for training and certification of healthcare professionals in the field of surgery, интерна МЕДИЦИНА, педијатрија, pathology, histology, фармакологија, microbiology and many others.

SSMU today includes 7 факултети, Medical and Pharmaceutical College, Централна лабораторија за истражување, 8 истражувачки центри, interdisciplinary teaching and research laboratories and its own clinics, three anatomic Museums with unique collections and the region’s largest scientific medical library.

За многу години Сибирски држава Медицински универзитет has been among the top five leading medical universities in Russia according to the Ministry of Education of the Russian Federation. The university enrolls more than 5000 луѓе годишно. From year to year there is a steady increase in the number of students coming to study in the Siberian State Medical University from other regions of Russia, CIS and from abroad


Дали сакаш discuss Siberian State Medical University ? Секое прашање, коментари или критика


Siberian State Medical University on Map


Фото


слики: Сибирски држава Медицински универзитет официјалната Фејсбук

Видео





Сподели ја оваа корисни информации со вашите пријатели

Siberian State Medical University reviews

Join to discuss of Siberian State Medical University.
ТЕ МОЛАМ ЗАБЕЛЕЖИ: EducationBro списание ви дава можност да го прочитате информации за универзитети 96 јазици, но бараме од вас да ги почитуваат другите членови и да ја напушти коментари на англиски јазик.