Јужна Сојузна Универзитетот

Јужна Сојузна Универзитетот

Southern Federal University Details

 • земја : Руска Федерација
 • Сити : Ростов
 • Акроним : SFedU
 • основана : 1915
 • студентите (прибл.) : 45000
 • Не заборавајте да го discuss Southern Federal University
Enroll at Southern Federal University

Преглед


Јужна Сојузна Универзитетот е модерна истражувачки универзитет, со акцент на иновации и претприемништво. Во своите академски активности што ги комбинира студии со фундаментални и применети науки, како и врвни технологии и иновативни пристапи.

SFedU траги на нејзината историја назад кон 1915.

позиција на Универзитетот во националниот универзитет рангови обезбедува убедливи докази за своите достигнувања, позитивна слика и страст за совршеност: SFedU беше доделена на 5-то место во годишниот независен национален универзитет рангови.

 

Во текот 33 илјади SFedU студенти (на 2015 податоци) веќе имаа можност да ја ценат предностите на студирањето на SFedU, од кои некои се наведени подолу.

 • Заслужената врвот место окупирана од страна SFedU во академската рангирање на руските универзитети; добро воспоставени традиции се одржува од страна SFedU во областа на образованието и истражувањето; сликата што е позитивно и изгледа привлечен за потенцијалните барателот
 • Различни можности за постдипломски и натамошно образование; добро развиена мрежа на филијали универзитетот во јужниот дел на Русија
 • Водечка позиција во областа на иновации и истражувања; интеграција на истражување во образованието; добитна комбинација на основни и применети истражувања; многу познат школи на мислата; отворен и креативен кадар; до-to-date истражувачки капацитети и апарати; соработка со Руската академија на науки и меѓународни истражувачки капацитети
 • Широка инфраструктура за зголемена ефикасност на професионални и обука за истражување (истражувања & Центри за образование, Центри за јавен пристап до истражувачки капацитети, научни списанија објавени од страна SFedU, SFedU издавачкиот центар, итн)
 • Голема разновидност и флексибилност на студии programsSFedU кандидати да ги собереш и изберете од широката палета на диплома, Господар, и докторски степен програми во најширока палета на науки: историја, филозофија, уметност, Економија, закон, психологија, биологија, хемија, физика, математика, Компјутерски науки. Секоја програма содржи голем број на основни курсеви, Но, за разлика од нив, студентите можат да изберат помеѓу изборни предмети. Исто така е можно да се примени за неколку програми.
 • До-to-date истражувачки капацитети и можности за младите истражувачи

SFedU е горда на своите бројни истражувачки институти кои датираат од советската ера, но опремен со врвни објекти. Истражувачите наградуваниот поседуваат над 150 меѓународни патенти работат и учат во SFedU. SFedU истражувачите се стремиме да се разменат искуства со странски колеги и често се посетуваат меѓународни конференции. Висока Scopus цитат резултат носи докази за важноста на нашите научни публикации.

 • Добро воспоставена вековна традиција се одржува од страна SFedU

SFedU history dates back to 1915, and since then the university has gained a strong reputation for the achievements of its faculty and researchers, as well as students and graduates. Nobel Prize winner Aleksandr Solzhenitsyn is among them.

 • Глобалната stength на нашиот углед и квалификации. меѓународна димензија

SFedU се стреми да бидете сигурни дека сите студиски програми што ги нудиме се чува во согласност со меѓународните стандарди, како и принципите на Болоњската декларација. Има 28 програми кои биле подложени на меѓународна акредитација. SFedU одржува партнерство врски со голем број на високо реномирани универзитети и истражувачки центри низ целиот свет. Ние ја негуваме различноста и добредојде на меѓународна размена и соработка.

 

Јужна Сојузна Универзитетот (SFedU) е голема академска, научен и културен центар кој беше еден од првите универзитети федерални да се појави во Русија. Денес SFedU е иновативен истражувачки универзитет, кој нуди на студентите со сеопфатна едукација, одржува преку интеграција помеѓу образовниот процес и на фундаментални и применети научни истражувања, врз основа на најсовремена технологија и техники.

Универзитетот возови високо квалификувани експерти во областа на природните науки, инженеринг, хуманистичките, архитектура и уметност, педагогија.

Во моментов понуди SFedU 53 програми диплома, 80 програми мајстор 's степен (Вклучувајќи 200 специјализирани курсеви мајстор), 18 Специјалист програми, како и 25 постдипломските образовни програми за истражување.

Традиционално во SFedU посебно внимание се посветува на образованието на студенти од странство, бидејќи ние нудиме квалификувани образование на глобален стандард, фокусирана на производство на компетентни професионалци, кои се способни да се биде успешен во својата област во било која земја на светот. SFedU е обука на меѓународни експерти од 1948. Во овој период во текот на 7000 професионалци од 120 земји имаат завршено SFedU.

Јужна Сојузна Уни
versity е најголемиот универзитет во јужниот дел на Русија, регионот кој одамна е познат по своите мултикултурни традиции и угостителство. локација на Универзитетот додава на својата уникатност. Повеќето од SFedU факултети и одделенија се сместени во Ростов-на-Дон кој е прекрасен јужниот град, голем индустриски и културен центар кој се наоѓа на брегот на реката Дон сценско, и, исто така, главниот град на Donskoi крај. Техничките факултети на SFedU се наоѓа во Таганрог во Таганрог Заливот на Азовското море.

Ростов-на-Дон е регионален центар, и Donskoi крај е голем руски регион која во минатото била дом на Дон Козаците. Козачки регион е познат по својата оригинална култура и интересна историја. Donskoi крај е татковина на големиот руски автори А. P. Чехов и M. А. Sholokhov.

училишта / колеџи / оддели / курсеви / факултети


 • Academy of Architecture and Fine Arts
 • Academy of Biology and Biotechnologies
 • Academy of Psychology and Educational Sciences
 • Academy of Physical Culture and Sport
 • Висока школа за бизнис
 • Institute for Advanced Technologies and Piezotechnics
 • Institute of History and International Relations
 • Institute for Mathematics, механика, and Computer Science in the name of I.I. Vorovich
 • Institute for Earth Sciences
 • Institute for Sociology and Regional Studies
 • Institute of Philology, новинарство, and Intercultural Communications
 • Institute of Philosophy and Social and Political Studies
 • Факултет за менаџмент
 • ФзФ
 • Факултет за хемија
 • Факултет за економски науки
 • Правен факултет

историја


Јужна Сојузна Универзитетот (SFedU), along with Siberian Federal University, was founded as the pilot project of new federal universities establishments. во моментов, there are only ten federal universities in Russia. SFedU embraces four former higher educational establishments of the Rostov region: Rostov State University tracing back to 1915 the year Imperial Warsaw University was transferred to the city of Rostov;Rostov State Teachers’ Training University formed in 1930 out of the Teachers’ Training Faculty within North Caucasian University; Taganrog State Radio Engineering University основана во 1952; и Rostov State Academy of Architecture and Artformed in 1988 on the basis of the Faculty of Architecture within Rostov Civil Engineering Institute.

 

Во јули 2010, Southern Federal University acquired the status of an автономнитеeducational institution. Greater autonomy will enable SFedU to increase the efficiency of student training and research work as well as to improve the mechanisms of university administration.


Дали сакаш discuss Southern Federal University ? Секое прашање, коментари или критика


Southern Federal University on Map

Сподели ја оваа корисни информации со вашите пријатели

Southern Federal University reviews

Join to discuss of Southern Federal University.
ТЕ МОЛАМ ЗАБЕЛЕЖИ: EducationBro списание ви дава можност да го прочитате информации за универзитети 96 јазици, но бараме од вас да ги почитуваат другите членови и да ја напушти коментари на англиски јазик.