Урал Сојузна универзитет

Урал Сојузна универзитет

Ural Federal University Details

 • земја : Руска Федерација
 • Сити : Екатеринбург
 • Акроним : URFU
 • основана : 1920
 • Students (прибл.) : 34000
 • Не заборавајте да го discuss Ural Federal University
Enroll at Ural Federal University

Преглед


Урал Сојузна универзитет (UrFU) е еден од најголемите институции за високо образование во Русија ги здружи основните образование и иновативен пристап кон предизвиците на новото време.

Нашиот стремеж е да стане светска класа универзитет во срцето на Евроазија посветена на сложени и одржлив развој на истражување и настава.

Currently the university is home to more than 30 000 студенти од 80 countries of the world and more than 2 000 faculty members including the top-notch global experts in the spheres of natural sciences, инженерството и општествени науки. нашата 17 Институти нудат повеќе од 350 диплома, Магистерски и докторски програми во природните науки, инженеринг, општествени науки, хуманистичките, економија и менаџмент учи во Русија и на англиски јазик. The number of UrFU alumni exceeds 300 000 луѓе.

Пробивот на студии се преземаат во 72 research excellence centres. The university is open to international collaboration having more than 500 партнери од целиот свет и да биде активен учесник на некои иницијативи, како на Универзитетот на БРИКС мрежа, Универзитетот SCO мрежа, ЗНД Универзитетот.

Урал Сојузна Универзитетот постојано се работи на градење на својата глобална репутација и во моментов е рангирана меѓу првите универзитети во светот:

 • 7 ставен меѓу руските универзитети (Webometrics Пласман на светски универзитети)
 • Топ 10 најдобрите руски универзитети (рејтинг агенција "експерт РА");
 • Топ-60 на најдобрите универзитети на новите Европа и Централна Азија (QS Quacquarelli Сајмондс);
 • Топ-650 (QS Светскиот универзитет рангови);
 • поставени 13 во рангирањето на национални универзитети од Агенцијата Интерфакс Оценка;
 • поставени 77-та меѓу земјите на БРИКС универзитети (QS Светскиот универзитет рангови: БРИКС);
 • поставени 3, како на бројот на патенти меѓу компаниите во Русија (Истражувачкиот & innovation performance of the G20 (Русија) - Томсон Ројтерс).

училишта / колеџи / оддели / курсеви / факултети


 • Faculty of Accelerated Learning
 • Graduate Engineering School
 • Graduate School of Economics and Management
 • Institute of Chemical Engineering
 • Институтот за градежништво
 • Institute of Fundamental Education
 • Institute of Further Education and Vocational Training
 • Institute of Humanities and Arts
 • Institute of Material Sciences and Metallurgy
 • Institute of Mathematics and Computer Sciences
 • Institute of Mechanics and Machine Building
 • Institute of Military Technical Education and Security
 • Institute of Natural Sciences
 • Institute of Open Educetional Technologies
 • Институтот за физичка култура, Sport and Youth Policy
 • Институт за физика и технологија
 • Institute of Public Administration and Entrepreneruship
 • Institute of Radioelectronics and Information Technologies
 • Institute of Social and Political Sciences
 • Ural Power Engineering Institute

историја


Ural Federal University is the oldest higher educational institution in the Ural region. It was founded in Ekaterinburg in 1920 by the decree of Vladimir Lenin, the head of the Soviet Government. After some time the University split into two: Ural State University (USU), specializing in fundamental, natural and mathematical sciences, humanities and social studies, and Ural Polytechnic Institute (UPI, laterUral State Technical University, USTU-UPI) which was essentially focused on training engineers for metallurgical, heavy engineering, изградба, radio technology and power engineering industries. UPI was also engaged in the dynamic development of the knowledge areas which were new for the USSR back then: nuclear power engineering, органската хемија, telecommunication technologies.

Both universities maintained close ties with each other and their partners – Ural industrial enterprises, which turned Ekaterinburg into one of the largest university cities in Russia. Construction of the University campus started in the 1940-s; now it occupies the whole district in the city.

во 2008 the modernisation reform of the Russian higher education system was launched. A number of universities already having close relations were merged, received a federal status and additional financing.

Federal universities are located in Rostov-on-Don, Краснојарск, Казан, Arkhangelsk, Yakutsk, Kaliningrad, Владивосток, Stavropol and Ekaterinburg. They now rank among Russia’s top higher educational institutions along with Moscow State University and St.Petersburg State University.

The merger process of USTU-UPI and USU to create Ural Federal University (UrFU) began in 2009 and was fully completed by the spring of 2011.


Дали сакаш discuss Ural Federal University ? Секое прашање, коментари или критика


Ural Federal University on Map


Фото


слики: Урал Сојузна универзитет официјалната Фејсбук

Видео

Сподели ја оваа корисни информации со вашите пријатели

Ural Federal University reviews

Join to discuss of Ural Federal University.
ТЕ МОЛАМ ЗАБЕЛЕЖИ: EducationBro списание ви дава можност да го прочитате информации за универзитети 96 јазици, но бараме од вас да ги почитуваат другите членови и да ја напушти коментари на англиски јазик.