ажурирање на Универзитетот

Ажурирање на Универзитетот во Јужна Кореја

Ajou University Details

 • земја : Јужна Кореа
 • Сити : Suweon
 • Акроним : AU
 • основана : 1973
 • студентите (прибл.) : 11000
 • Не заборавајте да го discuss Ajou University
Enroll at Ajou University

Преглед


Историјата на Универзитетот Ajou е исполнет со нови предизвици: Тоа не само што отвори нови граници во високото образование Кореја со воведување на системот за двоен степен со странски универзитети за прв пат меѓу корејски универзитети, но расте како еден од водечките универзитети во само околу четириесет години од своето постоење.
сега, Ajou е подготвен да го преземе уште еден предизвик. Тоа е сонување на своите "Второ Објект" со цел да се постават темелите за својата стотинка година како водечки универзитет и да стане лулка на вистински лидери на нашето општество.
Преку квантитативни раст и квалитативен скок, ние сме посветени на отворање на ерата на "Ajou Премиум" и менување на светот во име на Ajou како што следува:
прво, Ажурирање на Универзитетот ќе се произведуваат одлични таленти, кој импресионира и на себе и на целото општество студенти.
Ajou Универзитетот ќе се инсталира на студентите со "Способност за опстанок" во нашата конкурентска општество со основни знаења и солидна едукација во нивната специјалност, на "Способност за преземање на иницијативата" така што тие може да се најде она што го сакате и да ги реши проблемите на сопствените, и "Способноста на хармоничен живот" со кои тие се внимателен на другите и почитување разновидност.
Второ, Ajou Универзитетот ќе го зајакне нашето истражување лидерство и доведе на патот за двете академските институции и индустријата.
Ажурирање на Универзитетот ќе продолжи "Еволуциски истражување" преку креативност и конвергенција врз основа на клучните компетенции и "Одлична истражување" преку здрава конкуренција и иновативен систем на поттик, и ние ќе генерира "Ефективни истражување"резултатите преку соработка помеѓу индустрии, академијата, истражувачки институции, и јавни организации.
Трето, Ajou Универзитетот ќе ја исполниме нашата улога и одговорности за промена на општеството и отворање на нова ера.
Ќе се фокусираме на нашите можности за "Градење на социјалниот капитал" за хармоничен живот, "Подобрување на социјалната мобилност" кој им овозможува на поединци да се движат нагоре врз основа на нивните сопствени напори, и "Се подготвува за обединување на двете Кореи" во прилог на проширување на нашата глобална дофат.
За да се оствари оваа визија, the people of Ajou University will begin three “Pleasant Innovations.”
Иновации е израз на нашата силна решеност да се надминат и да ја промени сегашната реалност, креирање на иднината кои се надеваме дека за. Тоа не е ниту повторување на она што ние сме го направиле во минатото, ниту пак по начинот на кој другите ги направиле само побрзо. Се отвора нови патишта на нашите сопствени со ентузијазам.
Е иновации на животната средина со цел да се креативно надминување на предизвиците со кои се соочуваме; иновации за себеси, отцепување од и менување на нашите претходни начини на размислување и работење, и други системи за нас; и социјални иновации за развој на нашето општество на соодветен начин во услови на конфликти и поделби.
Овие се Пријатен иновации бидејќи ние сме среќни да ги прават, наместо да им се кажува на другите.
Овие пријатен иновации на Ajou луѓе ќе доведе до пријатен иновации во текот на целото општество на Република Кореја.
Ако Надградба Шангај, нашето општество ќе се промени, како и. Со оваа доверба, не постои ограничување во нашата храброст да се соочи со предизвиците со кои се соочуваат САД, и ентузијазам за остварување на нашите соништа е бесконечна.
Ве молиме поддршка на храброста на и да ги здружат силите за Pleasant иновации на Ajou луѓе.

ажурирање на Универзитетот, основана во 1973 под мотото “најдобар универзитет во Азија за 21-от век”, е една од водечките истражувачки универзитет со 10 колеџи во Кореја. Се наоѓа во Сувон, на околу 30 километри јужно од Сеул, надградба има 14,000 студентите (9,000 додипломски, 3,500 дипломира, и 1,500 во други предмети).
Силата во академски програми и истражувања Ajou лежи во Инжинерство, ИТ, БТ, NT, Medical Science, Бизнис и меѓународни студии. Ajou е широко признати за нејзината иновативна меѓународни програми и силна поддршка за меѓународните студенти и има соработка и партнерство со повеќе 200 универзитети во 58 земји. Постои широк спектар на меѓународни програми во Ajou вклучувајќи ги и студентите и факултетот размена, Меѓународната летна школа, програма корејски јазик, итн. Меѓународните студенти се преземање на курсеви понудени на англиски јазик од страна на различни специјалност. Надградба Денес е за добредојде 750 меѓународни студенти годишно.

училишта / колеџи / оддели / курсеви / факултети


 • Колеџ за инженерство
 • Колеџот за информатичка технологија
 • Колеџ за природни науки
 • Школата за Бизнис
 • Академијата за науки
 • Колеџот за општествени науки
 • Колеџот на Законот
 • Факултетот за медицина
 • Колеџ на медицински сестри
 • Колеџ за фармација
 • Одделение за меѓународни студии
 • Универзитетскиот колеџ

историја


во 1971, when modernization and industrialization were under way in Korea, Korea and France entered into an agreement for the establishment of Korea-France Technology Junior College in order to exchange technology and culture through education. According to the agreement, Ajou Engineering Junior College, the forerunner of Ajou University, was founded in March 1973 by Yusin Institute established by Park, Chagn-won, the chairman of Yusin Express Tourism Co., Ltd. Starting as Ajou Engineering Junior College, Ajou College recruited 280 students during its first year from four departments, including Electronics, Precision Mechanical Engineering, Fermentation Chemical Engineering, and Industrial Management. The school was promoted to Ajou Engineering College a year later and produced its first graduates in 1997. во 1997, Ким, Woo-jung, the chairman of Daewoo International, contributed his personal wealth to establish Daewoo Institute and took over Ajou University.


Дали сакаш discuss Ajou University ? Секое прашање, коментари или критика


Ajou University on Map


Видео

Сподели ја оваа корисни информации со вашите пријатели

Ajou University reviews

Join to discuss of Ajou University.
ТЕ МОЛАМ ЗАБЕЛЕЖИ: EducationBro списание ви дава можност да го прочитате информации за универзитети 96 јазици, но бараме од вас да ги почитуваат другите членови и да ја напушти коментари на англиски јазик.