Hanyang Универзитетот

Hanyang Универзитетот на Јужна Кореја

Hanyang University Details

 • земја : Јужна Кореа
 • Сити : Сеул
 • Акроним : HU
 • основана : 1939
 • студентите (прибл.) : 36000
 • Не заборавајте да го discuss Hanyang University
Enroll at Hanyang University

Преглед


Hanyang Универзитетот отворена како надежен инженерство институт во 1939 со основачките принципи: "Примена на знаење" и "Љубов во дело." Врз основа на оваа традиција на спроведувањето на иновации и услуги за општеството, Hanyang го зацврсти својата позиција како еден од нацијата врвот ранг институции.

Од најраните денови, Hanyang е сторено за да се подготват дипломците да бидат влијателни лидери во нивните заедници. Ние сме Горди во нашата заедница на алумни, кои ни помагаат да се заработи на нашиот углед како "Моторот на Кореја." Како Јужна Кореја беше обновата на целата нација од пепелта на војната, нашите дипломирани студенти се бидејќи биле многу инструментална во поставување на темелите за обликување Кореја да биде просперитетна, модерна нација што е денес.

Таквите сигурен трансформација беше резултат на искористување на нашето колективно знаење и сочувство како земја. Јас сум сведок на овој чудесен развој кој Јужнокорејци заедно е постигнато за време на мојот живот, и јас сум среќен за да видите повеќе резултати од колективната синергии кои истомисленици луѓе од целиот свет може да се постигне заедно.

 

Ние планираме да се прошири опсегот на нашето образование, истражување, вклученост на заедницата и партнерства до секој агол на светот. Со цел да се зајакне нашата способност да придонесе за светот, на извршување на совршеност и креативни истрага се во срцето на сето она што го правиме. Значи без разлика дали сте потенцијален студент, родител, донатор или член на заедницата, Ве повикувам да се разгледа она што придонесите може да се направи со Hanyang. Join us in our journey to make a difference in our world.

Младите Му Ли

Претседателот на Hanyang Универзитетот

 

училишта / колеџи / оддели / курсеви / факултети


 • инженеринг
 • медицина
 • хуманистички
 • Општествени науки
 • природни науки
 • науки политика
 • Економија & финансии
 • бизнис
 • образование
 • човечки Екологија
 • музика
 • Art and Physical Education
 • меѓународни студии
 • медицински сестри
 • Industrial Convergence
 • инженеринг науки
 • аптека
 • наука & технологија
 • јазици & култури
 • Порака & Општествени науки
 • бизнис & Економија
 • дизајн
 • Спорт & уметност
 • Факултетот
 • Urban Studies
 • меѓународни студии
 • Global Business
 • Факултетот за медицина
 • На Правниот факултет
 • биомедицински науки & инженеринг
 • технологија & Innovation Management
 • инженеринг
 • јавна политика
 • образование
 • новинарство & Масовна комуникација
 • International Tourism
 • Information and Clinical Nursing
 • иновации
 • Бизнис менаџмент

историја


Hanyang University was founded as Dong-A Engineering Institute on July 1, 1939 during the Japanese occupation of Korea. Dong-A Institute started with 630 студентите и факултетот од 13 професори и 22 instructors in Jongno-gu, Сеул. After producing its first graduates in 1941, Dong-A tried to elevate itself to college status, to no avail. Во Мај 1941, the Institute relocated and offered education specializing in engineering and technology to 100 students who had finished secondary school. во 1943, with Korea still under Japanese occupation, the Institute was suspended from recruiting new students, which resulted in a temporary shut-down of the school on March 15, 1944, when the last 78 students graduated.

Upon the restoration of the nation’s independence in August 1945, Dong-A Institute renamed itself the Engineering Institute for National Foundation and settled at 251 Shindang-dong, Сеул. Institute founder Dr. Kim Lyun-joon foresaw the importance of industrial advancement in the reconstruction of Korea, and established Hanyang as a judicial and academic body. The board of trustees at that time included Myowook Lee, Byeongok Cho, Kwansoo Baik, Wonchul Lee, Waljoon Kim, Taeyong Choi, and Lyunjoon Kim, who had led the nation’s independence movement. Во јули 1948, the school was accredited as the first four-year engineering college in Korea with Kim Lyun-joon as the first Dean. Six departments were set up including Electrical, Машински, и градежништво, архитектура, хемиски, and Mining as well as an Engineering High School and a middle school.

Although during the Korean War, many of the school’s facilities were destroyed and the professors and students were scattered, classes were continued in Busan with temporary teachers. Сепак, even during their refuge, the College fostered numerous competent science teachers by building a training center for secondary school teachers in the technical fields. во 1953, it was authorized as a graduate school by the Ministry of Education. The building was restored in Haengdang-dong, Seongdong-gu, Seoul and it is still the current address of Hanyang University.

во февруари 1959, its status was raised to that of a four-year university. The following month Hanyang University formed the university foundation and Kim Lyun-joon was inaugurated as the first President. The University started with 19 одделенија во 3 колеџи (the College of Engineering, the College of Liberal Arts and Science and the College of Politics and Economy) и 6 departments offering evening courses. As the University has expanded its size, the Colleges of Music, Physical Education and Education were newly established. By adding the College of Medicine, 46 departments of 7 colleges and 9 departments offering night courses were established.

Hanyang University Medical Center was established in 1972, и во 1979, a second campus was established at the newly built industrial city of Ansan. The newly established campus was named the “Hanyang Banwol Campus” at that time and was renamed as the “Ansan Campus” in 1987 which was used until the campus was renamed as the Education Research Industry Cluster at Ansan (ERICA), во септември, 2009.

The Hanyang Student council was first formed at university and college levels in 1960. During the 1970s and 1980s when the dictatorships of Chunghee Park and Doohwan Chunwere at their peaks, the Student Union of Hanyang University engaged in student protests against political injustice.

во 1994 Hanyang University set up a masterplan for mid-term and long-term development. во 1997 departments were merged into divisions and at the same year Hanyang University established the Hanyang-Victoria International Language Institute in alliance with the Универзитетот Викторија, Канада. во 1998 the Paiknam Academic Information Center & Library was constructed. Во март 2008 Hanyang University hosted the 8th Asian and Pacific University President’s Conference.

Од 2016 Hanyang University consists of 23 колеџи (15 in the Seoul Campus, 8 in the ERICA Campus) и 15 дипломиран училишта (1 regular Graduate School, 7 Professional Graduate Schools, 13 Specialized Graduate Schools) каде 35,324 студенти се запишуваат. Hanyang University is run by 928 Staff members and 3,758 членови на факултет & предавачи.


Дали сакаш discuss Hanyang University ? Секое прашање, коментари или критика


Hanyang University on Map


Фото


слики: Hanyang Универзитетот официјалната Фејсбук

Видео

Сподели ја оваа корисни информации со вашите пријатели

Hanyang University reviews

Join to discuss of Hanyang University.
ТЕ МОЛАМ ЗАБЕЛЕЖИ: EducationBro списание ви дава можност да го прочитате информации за универзитети 96 јазици, но бараме од вас да ги почитуваат другите членови и да ја напушти коментари на англиски јазик.