Јужна Кореа

Јужна Кореа Јужна Кореа универзитет

KAIST Details

 • земја : Јужна Кореа
 • Сити : Даежеон
 • Акроним : Јужна Кореа
 • основана : 1971
 • студентите (прибл.) : 11000
 • Не заборавајте да го discuss KAIST
Enroll at KAIST

Преглед


почитувани гости, Претседател Мјунг О; Доверители Гил-Saeng Чунг и Сем-Soo Pyo; Претходни претседатели Наскоро-Дал Чои и Чанг-Сонце Хонг; поранешен член на Народното собрание, Г-дин. Јонг-Kyung Ли; Претседател Дае-Im Канг на Асоцијацијата на шефови на S&Т организации и нејзини претседатели член – Претседателот Јанг-Мјунг Чои Кореја Институтот за нуклеарно неширење и контрола, Претседателот Јанг-Joon Ким на Гвангжу Институтот за наука и технологија; и г-ѓа. Soo-Јанг Ли, претседателот на Фондацијата за развој на Јужна Кореа, кој не го поштеди својата енергија да работат за Јужна Кореа заедно со г-дин. Eung-Сонце Ли, Заменик Претседателот на Фондацијата, Заменик-претседателот на Hang-Ku Чунг од Јужна Кореа Училиште Поддршка асоцијација, Претседателот Kwi-Ро Ли од Националниот центар Изработка Нано, Претседателот Doo Чул Ким Кореја Институтот за напредни науки, Професорот Јанг-Hyuk Квон, директорот на Академијата на науките Кореја, истакнати факултет и кадар, класата на 2017, враќање студенти, алумни, родители, моите роднини и пријатели, и на крај мојата сопруга Myoung А (ми) Канг, Најискрено ви се заблагодарам за тоа што тука за почеток на 15-Јужна Кореа претседателство.

За мене да се стои тука и денес е уникатно значајни и доведува до многу спомени од минатото. Пред точно педесет години, во јануари 1963, Јас бев во воената обука како нов enlistee на 111-класа (111 мажите) на воздухопловните сили на Корејскиот тука во Yuseong. Поминав два месеци има за основна воена обука, и 9 месеци за техничка обука во електронска комуникациска опрема услуги. Во месец јануари беше сериозно студено време со температура од -20 степени Целзиусови - тоа беше толку студено во фактот дека заливот Инчеон беше замрзнат. Во ноември тогаш бев префрлен во воздухопловната база во Kangneung, Kangwon-do. Се сеќавам дека бев на чекање во Osan за авион да Kangneung, Слушнав тажната вест дека претседателот Џон Ф.. Кенеди беше убиен во Далас, Тексас, која беше прилично шокантно.

во 2002, Јас бев визитинг професор на Јужна Кореа и во текот на летото имав задоволство од гледањето Кореја Националниот фудбалски тим дојде од позади за да стигне на моќни италијанскиот тим 2:1. До денес, Се сеќавам живо оние два драматични головите на корејскиот тим, и чувство на национална гордост и оптимизам.

денес, Се враќам во Yuseong да послужи како нов претседател на Јужна Кореа. Тоа е голема чест, Но, задачата да го носат на е од национално значење и предизвик на многу начини.

Јужна Кореа е основана во 1971 со нејзиниот основачки цели, како што е наведено во Уставот Член на Јужна Кореа 1, првиот, да се едуцираат и да се поттикне врвната идните научници опремени со ригорозни основните теории и способноста за практична примена; вториот, за извршување на двата долгорочни и краткорочни основни и применети истражувања која им овозможува на стратешки технолошки достигнувања на нацијата; и третиот, за да се обезбеди истражувачки соработки со разновидна група на истражувачки институции и индустријата

Во такви банер Јужна Кореа го предводеше развојот на науката и технологијата во Кореја за минатото 40 години од своето основање и, стана глобално призната различни истражувачки универзитет, благодарение на ненаплатени факултет и кадар посветени на одлична истражување и образованието на нашите идни лидери. Длабока благодарност исто така се должи моите претходници, д-р. Нам Pyo Suh и други поранешни претседатели и нивните административни членови на тимот, кои работеле заедно со нив.

денес, многу дипломирани студенти Јужна Кореа се прават значајни придонеси како истакнати професори во високото образование и еден од првите истражувачи во областа на науката и инженеринг области.

Само пред една недела, мојата сопруга и јас бевме поканети на Јужна Кореа алумни прием во Меѓународниот солидна држава кола конференција (ISSCC) во Сан Франциско, која присуствуваа голем број Јужна Кореа алумни, сегашните студенти и нивните професори, и гости. Мислам дека оваа година уште еднаш научиле, Јужна Кореа го претстави повеќето документи во ISSCC каде што стандардот бар на прифаќање е доста висока. Ова е само уште еден показател за тоа како Јужна Кореа е постигнување на нови височини. Факултет и студентите Јужна Кореа има објавено повеќе трудови во разни глобално почитуван списанија како што се природата и наука.

Јужна Кореа мора да продолжи да оди погоре и подалеку од овие првични достигнувања, и Јужна Кореа мора да биде моќна алатка за економски и индустриски унапредување на Кореја. Како нација во која нема длабок базен на природните ресурси, Кореја мора да најде нови начини да се натпреваруваат на глобално ниво за да се обезбеди просперитет и благосостојба на нејзините граѓани. Јужна Кореа мора да стори сé за да го води народот кон границите на науката и технологијата со страст и одговорност.

Во наредните денови, Јужна Кореа треба да прерасне во голем овошни дрвја во областа на истражување и образование, доверлив и почитувана не само во Кореја, туку и ширум светот. Почнувајќи од Корејскиот Полуостров, неговите корени треба да span надвор од националните граници, премин преку пет океаните на многу континенти да се подготви во богата и разновидна група на идеи од светска класа и иновации за да се произведе плодовите нивни - добро подготвени дипломирани студенти кои ќе бидат почитувани лидери и соработници на општество.

Глобално поврзани образованието е од суштинско значење во оваа возраст на зголемување на трговската овозможено од страна на напредна интернет, суперсоничен авијација, Најголема и бродови. дипломирани студенти Јужна Кореа мора да се оценат како иноватори, со во-длабочината на знаење, креативност, способност за тимска работа силна и јасна комуникација со познавање на јазици. Каде и да отидат, тие може да продолжи да се шири нивната етика, вредности, вештини и знаења, и од која сите ние може да се види како Јужна Кореа дрвја цвет во светот.

Крајната цел на науката, технологија и менаџмент лежи во благосостојбата на нашето општество. И ова благосостојба мора да бидат обезбедени на универзитетите што се учењето куќи, соседните региони, нацијата и светот.

Во своите напори да се обезбеди ова благосостојбата на општеството, Јужна Кореа претрпе растечка болка среде својата извонреден раст. Ние мора да се ублажи болката преку доверба и грижа еден за друг, и да се приклучат во единство да ги преземе чекори кон посветло утре на Јужна Кореа. Јас смирено бара вашата помош, и да се обврзат да полагам мојата најголема напор како лидер на слугата.

Што можеби знаете од филм наречен "мисија". Во овој филм, платеник и роб трговец игра од страна на Роберт Де Ниро се движи од проблематичниот живот да го следат скромен језуитски свештеник и да почне животот одново. Во една сцена, Де Ниро и свештеникот се качува по стрмната карпа водопад. При решавањето на најтешките искачување, носи со него многу тежок товар на стоката како покајание за своите гревови, тие беа пречекани од страна на група на мајчин Индијците, кој ја отсече багажот и го фрли во текот на карпа. И покрај тоа што не му се допадна лесно со Де Ниро ги загубија своите некогаш се сметаше предмети, товарот беше укината од сите, и нивниот живот продолжи напред.

За да се отвори ново поглавје, Јужна Кореа мора да вложи таква храброст. Наместо да расправаат и да ги обвинуваме луѓето за грешките од минатото, Јужна Кореа мора колективно да се фокусира на својата иднина и да стори сé за да ги извршуваат важни задачи пред. И ние мора да си помагаат едни на други за да се ослободи од нашиот дофат оние работи кои ќе го направи нашиот пат и нашата мисија лигави и непотребно тежок. Мојата жена и јас сме тука да работат со вас за градење на Јужна Кореа за доброто на нашата мајка нација.

Кон крајот на духовен водач Махатма Ганди предупреди против големите седум гревови. Меѓу нив, кои се најпогодни за Јужна Кореа се "науката без совест,'' Знаење, без карактер,'' Политика без принципот,"И" религија без жртва. "Ние треба да се бориме за промовирање на науката, знаење, и карактер со чиста совест, бескомпромисни принципи и доброволните жртви.

Јужна Кореа, со цел да стане лидер и да придонесе за наука, технологија и индустриски развој, мора да се направи и во следните пет области - секој нагласи со користење на пет букви во името на нашата институција.

Прво, "К" е за креирање на знаење. членови на факултет и студентите ќе се изложуваат на пионерски истражувања за создавање на нови знаења и технологии. Јужна Кореа ќе соработува со извонредни истражувачки центри во земјата во Daedeok Индустрискиот парк и други места, и на меѓународно ниво со другите во светот вклучувајќи ги и оние во Силиконската долина. креирање на знаење висока вредност често бара од светска класа објекти и поддршка на животната средина. Ние ќе се потрудиме да се промовира активна поддршка и ангажман од владата и другите водечки организации.

Предавалните и истражувачки лаборатории професорите се бунарите на создавање нови знаења. Во студентот и факултет предводена истражувачки програми, мотивирани тешко- работа на студентите, двете додипломски и постдипломски, во голема мера може да имаат корист од различни и единствени можности. Сепак, не сите продуктивни истражувачите се директно студенти А. Се сеќавам на еден исклучително истражувач од Универзитетот на Калифорнија, Беркли кога бев студент. За него истражување беше огромно, и со денови и ноќи во експерименти во лабораторијата спроведување. Тој, сепак, ќе биде во неговата клупа по полноќ, дури и ако на испитување беше да се даде следното утро. Тој не се сите како, но во создавањето на знаење, тој беше втор на ништо. Веднаш по дипломирањето, тој почна да amaze светот преку голем број научни откритија. Јужна Кореа мора да го цениме и ги поддржува ваквите таленти, инаку тоа е национална загуба.

Интердисциплинарни истражувања ќе се поттикне истражување на untraveled територијата на која може да се најде многу скапоцени камења. Во истражувачки универзитет, индивидуални академски оддели треба да бидат центри на извонредност. Тоа може да се спореди со совршена сфера или топка. Сепак, ако просторот познавање на Јужна Кореа е да биде исполнет со сфери само, тогаш 48% на целиот простор ќе останат непополнети, која е простор за да истражуваат за earthshaking истражување.

Интердисциплинарни истражувања повикува на факултет членови од различни академски служби тесно да соработува со кршење на ѕидовите и надминување непријатности. Врежани во холот на Bell Labs, Мареј Хил, Њу Џерси е учењето на Александар Греам Бел кој бара да ја посетите неиспитани територии да се најде нови работи.

Јужна Кореа треба да континуирано да се промовира и истражувачи поддршка за да учествуваат во интердисциплинарни програми за истражување институти како што се Јужна Кореа Завод и другите со убедување и ентузијазам.

Второ, "А" е за унапредување на сите фронтови. во јануари 30, Нара-хо беше успешно лансиран да кружат низ земјата со цел да се соберат и да ги пренесуваат информациите дека ќе биде од корист на сите луѓе од целиот свет. И како Нара-хо, Јужна Кореа треба да се започне со повисока надморска височина да се направи светот подобро место.

За да стане глобално водечки институт, Јужна Кореа мора да стори сé за да се обезбеди потребните поддржува и морално и финансиски. Секој член на Јужна Кореа мора да има непоколебливо уверување дека сите работи можат да се направи подобро, дека иновативни начини може да се најде и дека работите може да се подобри. Добри навики треба да се гради и се практикува непрестано. Јужна Кореа, исто така, ќе се најдат начини за подобрување на целокупната ефикасност.

Јужна Кореа мора да најде начини за зајакнување на соработка со Институтот за основните науки и многу истражувачки центри во индустрискиот парк Daedeok. Тоа е добро познато дека успехот на Силиконската долина шарки на истражување и едукација на соседните универзитети, како што Стенфорд, Беркли, и Сан Хозе држава. Фредерик Терман декан на Универзитетот Стенфорд охрабруваат и им помогна на Вилијам Хјулит и Дејвид Пакард за создавање на Hewlett-Packard Company.

Иднината планот на Јужна Кореа треба да се прерасна во консултација со сите состојки и на Одборот на доверители. Ко-сопственост на таков план може да се негува, одржуваат и да се реализираат со целосно учество на сите.

Трето, "Јас" се залага за интегритет. Интегритетот на Јужна Кореа ќе се обезбеди доследно добар баланс меѓу теоријата и практиката, слобода и принципот, чесност и тимска работа, и вредност и акција. Интегритет мора да бидат вреднувани и се практикува во сите истражувачки публикации, финансиски менаџмент, и човечки односи.

Пред неколку години јас присуствуваше на меѓународна конференција во островот Кос, Грција. За време на ова патување научив повеќе за суштината на интегритет преку легендарна приказна. Според приказната, скулптор е овластена за производство на биста во спомен на сакана херој. Но, тоа е преземање премногу долго и на одговорното лице на проектот во посета на скулпторот и прашање зошто производ не може да се достави веднаш. За него се појави за да се направи, но скулптор рече дека му треба повеќе време за да се заврши на задната страна. Во фрустрација на посетителот праша кој ќе се грижи да се види на задната страна. Одговорот на скулпторот бил, "Мојата почитуван Бог гледа на задната страна."

Верувам дека некое лице или организација со интегритет може да се постави и да застане на тестот на времето. Интегритет треба да биде врз основа на Јужна Кореа.

Четврто, "S" е за одржливост. Образование и истражување на Јужна Кореа на крајот мора да бараат одржлив вистината. самите истражувачки теми мора да биде одржлив и не премногу управувано од краткорочни цели. На програмата EEWS ги реши клучните глобални прашања во енергија, животната средина, Вода и одржливост. Со успехот на одржливост-управувано истражување и развој, Јужна Кореа ќе се зголеми за да биде топ-ешелон глобален лидер во областа на науката и технологијата. истражување одржливост-управувано ќе цвета под големо охрабрување и поддршка. Често истражувачки резултати се мери со индекс на цитат, но не помалку важно е квалитетот увери од страна на еден свој убедување и доверба.

Јас може да се осврнам на оваа точка, цитирајќи еден пример на д-р. Клод Шенон кои не истражување во AT&Т Bell Labs, а подоцна станал професор на МИТ. Тој објави повремено, но секоја од неговите публикации беше скапоцен камен. До денес, неговите информации теорија се применува широко. Ние треба да се поддржи Јужна Кореа да се направи многу одржлив придонеси од ист калибар.

Петто, "Т" е за доверба. Јужна Кореа мора да биде институција која е доверени од страна на владата, својот народ, и родителите на учениците. Довербата се смета како вредни како пари во кеш.

Културата на доверба е овозможена преку разбирање и грижа еден за друг околностите. Фондовите ќе се постојан коренот на кампусот како дел од Јужна Кореа култура кога факултетот, кадар и студентите, сите членови на заедницата Јужна Кореа, слушаат и разбираат многу различни идеи и размислувања од сите други и споделување на достигнувањата на другиот и искрени честитки еден за друг. Исто така, кога ние самите се посвети да се направи нашите сопствени делови во националното и социјалното потфат во областа на науката и технологијата со гордост и чувство на одговорност, таа ќе го врати и да се зајакне довербата на нацијата и на јавноста, како и глобалното општество, држете за Јужна Кореа. На поголем обем, ние, исто така, треба да биде доверлив институција баран од страна на многу професори и студенти во странство. Со таква довербата воспоставена, Јужна Кореа дипломирани студенти и луѓе од Кореја може да се најдат повеќе и поголеми можности на глобално ниво.

За да резимираме, Јужна Кореа треба да биде одличен во поглед на создавањето на знаење, динамичен напредок, интегритет, одржливост и доверба.

Јужна Кореа го достигна своето место како глобално признат универзитет преку сесрдна поддршка на народот на Кореја. Јас разбирам дека влечни Јужна Кореа да се приклучат во редовите на водечки светски универзитет стремел од страна на општеството, преку постојани промени и иновации е единствениот начин да се врати љубовта и поддршката на нацијата, што е и мисијата бев повикан да се земе на како што јас сум отворен во Јужна Кореа претседателство.

почесните гости, семејство и пријатели, Јас би сакал да се забележи на само уште една многу важна точка пред да се заокружи мојот говор.

минатата, но не и најмалку, Би сакал да им честитам на класа на 2017 за вашите достигнувања. Вие совлада жестоката конкуренција за да се дојде до Јужна Кореа, и ќе истрајале низ ригорозен предизвици да се постигне оваа точка. Иако можеби сте Очајни пред да направите вашата одлука да се запишат тука, сте избрани мудро. Сите членови на семејството Јужна Кореа ќе стори сé за да се обезбеди својата иднина успех како да се движат надвор од овие ѕидови. Мојата врата е секогаш широко отворени за да ја посетите, и јас секогаш добредојдени и ги цениме вашите прашања, забелешки и предлози.

Кокошка станува збор за образованието и водство во генерален, Ве молиме да се увери дека Јужна Кореа професори и поддршка на членови на персоналот се тука за студентите и за нивниот најдобар образование.

класа на 2017, може вашиот успех во Јужна Кореа и пошироко биде магнет за привлекување на повеќе талентирани средношколци за науката и инженеринг образование. Јужна Кореа професори се вашите модели и може да биде доживотно вашите ментори и тренери.

лично, дури и по повеќе од 40 години од моето дипломирање од Беркли, јас и жена ми да одат посета наставниците ми во Беркли, Професори Леон Чуа и Ернест Kuh, за да уживаат оброци заедно и да имаат интимни разговори на многу аспекти од животот. Само овој месец, тие беа среќни да се слушне на мојата инаугурација како Јужна Кореа претседател и го даде најдобри желби за новата улога во Јужна Кореа.

Почитувани почесни гости, Ви благодарам за се тука денес да го означи почетокот на ова ново поглавје во Јужна Кореа. Јас искрено верувам и да побарате дека вашата поддршка ќе продолжи да оди Јужна Кореа и да имаат корист на сите нас, нашиот народ, и светот.

Претседателот на Јужна Кореа

училишта / колеџи / оддели / курсеви / факултети


Колеџ за природни науки

 • Катедрата за физика
 • Department of Mathematical Sciences
 • Одделот за хемија
 • Graduate School of Nanoscience & технологија

College of Life Science & биоинженеринг

 • Одделот за биолошки науки
 • Department of Medical Science and Engineering

Колеџ за инженерство

 • Училиште Машински, Aerospace and Systems Engineering
  • Одделот за Машински факултет
  • Одделот за воздушната инженеринг
  • Graduate School of Ocean Systems Engineering
 • Факултетот за електротехника
 • Факултетот за компјутер
  • Graduate School of Web Science and Technology
  • Graduate School of Information Security
 • Одделот за граѓански & инженерство на животна средина
 • Department of Bio & Brain Engineering
 • Department of Industrial Design
 • Department of Industrial and Systems Engineering
 • Department of Chemical and Biomolecular Engineering
 • Department of Materials Science and Engineering
 • Department of Nuclear and Quantum Engineering
 • Department of Information and Communication Engineering
 • The Cho Chun Shik Graduate School for Green Transportation
 • Department of Knowledge Service Engineering
 • Graduate School of EEWS (енергија, животната средина, вода, and Sustainability)

College of Liberal Arts and Convergence Science

 • Department of Humanities and Social Sciences
 • Graduate School of Culture Technology
 • Department of Business and Technology Management
 • Graduate School of Future Strategy
 • Graduate School of Science and Technology Policy

Колеџот за бизнис

 • Колеџот за бизнис
 • Факултетот за менаџмент
 • Факултетот за финансии
 • Факултетот за информатички & медиумите за управување со
 • Graduate School of Green Growth

историја


Институтот е основан во 1971 as the Korea Advanced Institute of Science (KAIS) by a loan of US$6 million (US$34 million 2014) from the United States Agency for International Development (УСАИД) and supported by President Park Chung-Hee[ The institute’s academic scheme was mainly designed by Frederick E. Terman, vice president of Универзитетот Стенфорд, and Chung Geum-mo, a professor at the Polytechnic Institution of Brooklyn. The institute’s two main functions were to train advanced scientists and engineers and develop a structure of graduate education in the country. Research studies began by 1973 and undergraduates studied for bachelor’s degrees by 1984.

во 1981 the government merged the Korean Advanced Institute of Science and the Korean Institute of Science and Technology (KIST) to form the Korea Advanced Institute of Science and Technology, or KAIST. Due to differing research philosophies, KIST and KAIST split in 1989. In the same year KAIST and the Korea Institute of Technology (KIT) combined and moved from Seoul to the Daedeok Science Town inDaejeon. The first act of President Suh upon his inauguration in July 2006 was to lay out the KAIST Development Plan. The ‘KAIST Development Five-Year Plan’ was finalized on February 5, 2007 by KAIST Steering Committee. The goals of KAIST set by Suh were to become one of the best science and technology universities in the world, and to become one of the top-10 universities by 2011. Во јануари 2008, the university dropped its full name, Korea Advanced Institute of Science and Technology, and changed its official name to only Јужна Кореа.


Дали сакаш discuss KAIST ? Секое прашање, коментари или критика


KAIST on Map


Фото


слики: Јужна Кореа официјалната Фејсбук

Видео

Сподели ја оваа корисни информации со вашите пријатели

KAIST reviews

Join to discuss of KAIST.
ТЕ МОЛАМ ЗАБЕЛЕЖИ: EducationBro списание ви дава можност да го прочитате информации за универзитети 96 јазици, но бараме од вас да ги почитуваат другите членови и да ја напушти коментари на англиски јазик.