Ajman на Универзитетот за наука и технологија

Ajman на Универзитетот за наука и технологија

Ajman University of Science and Technology Details

 • земја : Обединети Арапски Емирати
 • Сити : Ajman
 • Акроним : Ауст
 • основана : 1988
 • студентите (прибл.) : 4000
 • Не заборавајте да го discuss Ajman University of Science and Technology
Enroll at Ajman University of Science and Technology

Преглед


Ajman на Универзитетот за наука и технологија е основана во 1988 како Ajman Универзитетскиот колеџ за наука и технологија (AUCST) и потоа бил преименуван Ajman на Универзитетот за наука и технологија (Ауст).

На Ajman на Универзитетот за наука и технологија има две кампуси еден во Ajman, а другиот во Fujairah , главниот кампус се наоѓа на Универзитетот на улица во областа Jarf на Ajman, во близина на болницата Калифа, Заливот Медицински колеџ, Ajman Одделот за имиграција, Одделението за сообраќај и Ajman. на 215,000 квадратен метар (2.3 милиони квадратни стапки) кампусот има спортски објекти (фудбал, кошарка, атлетика, пливање), гимназија, книжарница, за здравство, ресторани, и џамии. Нејзините стандардни Академската година е поделена во есен (август) и пролетта (јануари) семестри; Таа, исто така има една летниот семестар (јуни).

Ajman на Универзитетот за наука и технологија нуди широк спектар на додипломски и постдипломски програми кои ги задоволуваат потребите на студентите и работодавците во однос на економија базирана на знаење, преку комбинација на теоретски знаења и практични вештини. Ajman на Универзитетот за наука и технологија е посветена на производство на глобално конкурентна дипломирани студенти кои се опремени со највисока смисла на професионалност и општествена одговорност преку постојано подобрување на квалитетот на своите основни функции: настава, истражување, обука, експертиза и пракса, сите остварува во иновативни животната средина.

Ауст ќе ја зајакне својата позиција како еден од водечките сеопфатна институции на високото образование во регионот на Персискиот залив да стане активен придонесувач за унапредување и развој на општеството Обединетите Арапски Емирати.

училишта / колеџи / оддели / курсеви / факултети


 • Колеџ за инженерство
 • Колеџот за информатичка технологија
 • College of University Requirements and Academic Counseling
 • Факултетот за стоматологија
 • Колеџот на информации, Mass Communication and Humanities
 • College of Pharmacy and Health Sciences
 • Колеџот за бизнис администрација
 • Академијата за образование & Basic Sciences
 • Колеџот на Законот


Дали сакаш discuss Ajman University of Science and Technology ? Секое прашање, коментари или критика


Ajman University of Science and Technology on Map


Фото


слики: Ajman на Универзитетот за наука и технологија официјалната Фејсбук

Видео

Сподели ја оваа корисни информации со вашите пријатели

Ajman University of Science and Technology reviews

Join to discuss of Ajman University of Science and Technology.
ТЕ МОЛАМ ЗАБЕЛЕЖИ: EducationBro списание ви дава можност да го прочитате информации за универзитети 96 јазици, но бараме од вас да ги почитуваат другите членови и да ја напушти коментари на англиски јазик.