Британскиот Универзитет во Дубаи

Британскиот Универзитет во Дубаи

The British University in Dubai Details

 • земја : Обединети Арапски Емирати
 • Сити : Дубаи
 • Акроним : BUID
 • основана : 2004
 • студентите (прибл.) : 6000
 • Не заборавајте да го discuss The British University in Dubai
Enroll at The British University in Dubai

Преглед


на Британскиот Универзитет во Дубаи (BUiD) е основана во 2004, и е регионот на Блискиот Исток е прв, базирана на истражување, постдипломски универзитет. Универзитетот има партнерство со Универзитетот во Единбург, Универзитетот во Манчестер, Универзитетот во Глазгов, и Кардиф Универзитетот.

Сите програми BUiD мајстори имаат акредитација за подобност од ОАЕ Министерството за високо образование и научно истражување.

BUiD се наоѓа во Дубаи Меѓународниот академски град, Дубаи.

Британскиот Универзитет во Дубаи (BUiD) е основана во 2003 Со одлука на Емират на Дубаи владетел, како прва во регионот, истражувања базирани на, постдипломски универзитет. BUiD offers a unique not-for-profit brand of higher education with high standards for study and research designed to contribute to the technological innovation and socio-economic development of the Arab world and beyond.

BUiD е формирана со цел да се олесни пристапот на Блискиот Исток на британскиот стил на светска класа образование, обука и истражување. At BUiD’s first anniversary celebrations His Excellency, Ричард Makepeace, тогашниот британски амбасадор во Обединетите Арапски Емирати, коментираше дека BUiD беше еден од највозбудливите настани во односите ОАЕ-Велика Британија видовме за многу години. По една деценија, возбудата и посветеност е одржлива!

Работа во соработка со водечките Велика Британија универзитети BUiD нуди врвни образование и истражување во клучните дисциплини. BUiD aspires to the highest, меѓународно призната британски стандарди како што се гледа во својата работа со универзитетите во Единбург, Кардиф, Глазгов, и Манчестер.

All BUiD Masters and Doctorate programmes have accreditation from the UAE Ministry of Higher Education and Scientific Research, as validated by its Commission for Academic Accreditation

BUiD is proudly located in Dubai International Academic City, како составен дел на образование слободната зона заедница на Дубаи.

училишта / колеџи / оддели / курсеви / факултети


Masters Programmes:

 • Master in Business Administration (МБА)
 • MSc Informatics (Knowledge and Data Management)
 • MSc Information Technology Management
 • MSc Project Management
 • Master of Education : (Special and Inclusive Education, Наставата по англиски јазик, Management Leadership and Policy, Information and Communication Technology)
 • MSc Sustainable Design of Built Environment : (Architectural Design, Дизајн на ентериер, Smart Buildings, Urban Design)
 • MSc in Finance
 • MSc/Diploma Human Resource Management
 • MSc Systems Engineering
 • MSc Construction Law and Dispute Resolution
 • MSc Intelligent Buildings Design and Automation
 • MSc Construction Management (CM)
 • MSc Engineering Management
 • MSc Structural Engineering

PhD Programmes:

 • Doctorate/PhD in Education
 • PhD in Project Management
 • PhD in Architecture and Sustainable Built Environment
 • PhD in Computer Science
 • PhD in Business Management


Дали сакаш discuss The British University in Dubai ? Секое прашање, коментари или критика


The British University in Dubai on Map


Фото


слики: Британскиот Универзитет во Дубаи официјалната Фејсбук

Видео

Сподели ја оваа корисни информации со вашите пријатели

The British University in Dubai reviews

Join to discuss of The British University in Dubai.
ТЕ МОЛАМ ЗАБЕЛЕЖИ: EducationBro списание ви дава можност да го прочитате информации за универзитети 96 јазици, но бараме од вас да ги почитуваат другите членови и да ја напушти коментари на англиски јазик.