Канадски универзитет во Дубаи

Канадски универзитет во Дубаи

Canadian University of Dubai Details

  • земја : Обединети Арапски Емирати
  • Сити : Дубаи
  • Акроним : CUD
  • основана : 2006
  • студентите (прибл.) : 5000
  • Не заборавајте да го discuss Canadian University of Dubai
Enroll at Canadian University of Dubai

Преглед


Канадски универзитет во Дубаи, основана во 2006, се наоѓа во срцето на Дубаи. Секој од нашите академски програми се базира на наставната програма на Канада и принципи образование. Ова дава можност на канадски образование на студентите со почитување на културата и вредностите на Обединетите Арапски Емирати. со повеќе 100 различни националности, кои се нарекуваат нашиот универзитет дома, нашите студенти се градење на мостови низ култури и континенти.

Нашата цел е да се движи напред секој студент како добро заоблени доживотно ученик и добар глобален граѓанин. За да се постигне ова, акцент се става не само на академски достигнувања, но исто така и за воннаставни вмешаност. Нашите различни студентски живот нуди за секого по нешто, од спортски до концерти, и разни меѓународни патувања помеѓу. Студентите исто така се вклучени во многу различни видови на социјални активности, вклучувајќи заедница прибирање финансиски средства, тимско Градење, и вмрежување настани.

10 причини да се избере канадски универзитет во Дубаи

Постојат многу причини да се избере канадски универзитет во Дубаи за вашиот додипломски или постдипломски студии, но да ви кажам она што ни се издвојува од нашите врсници:

1. Канадскиот-базирана програма

Ние нудиме образование врз основа на Канада програма, давајќи ни меѓународно признати квалитет и кредибилитет.

2. Опција за да дипломираат во Канада

Како портал на канадски високо образование, можете да почнете со вашиот степен на тогаш Искуси ја заврши својата студии и завршување на еден од нашите партнерски институции во Канада.

3. ОАЕ акредитација

Сите наши програми се акредитирани од страна на Министерството за образование на Обединетите Арапски Емирати: Високото образование работи.

4. меѓународен факултет

Нашите меѓународни факултет се високо квалификувани и инспиративни во својата област, спроведување креативни стилови на учење и филозофии од целиот свет.

5. можностите за вработување

Со образование врз основа на принципот на канадски пропишани резултати од учењето, Искуси дипломирани студенти се високо употребим во пазарот на меѓународни работни места.

6. флексибилно учење

Ние ви нудиме флексибилни планови програма - вечерните часови и викенд класи се достапни за двете додипломски и постдипломски програми.

7. Бизнис-област локација

Ние имаме погодно место во центарот на градот во срцето на бизнис-област на Дубаи, со состојба на уметноста академски и рекреативни објекти.

8. Студент-центрирани пристап

Искуси е студент-центрирано универзитет, каде што ние цениме Студентски успех над сè друго.

9. можности за истражување

Нашите истражувачки центар нуди на студентите со можност да бидат вклучени во најсовремена истражување на меѓународно ниво и во Обединетите Арапски Емирати.

10. Мултикултурна студентската заедница

Имаме навистина мултикултурна средина за учење, со студенти од повеќе 100 националности.

училишта / колеџи / оддели / курсеви / факултети


School of Architecture and Interior Design

The School of Architecture and Interior Design offers two Bachelor programs; Диплома за наука во Ентериери, and Bachelor of Architecture. Both degrees in this School take approximately 4–5 years, and the first two years of study are the same within the school, allowing students the flexibility of changing between programs should they choose prior to the commencement of the third year.

Факултетот за бизнис администрација

The School of Business Administration offers five programs, four of which are four year programs, categorized under the Bachelor of Business Administration degree, with differing specialists; маркетинг, Управување со човечките ресурси, Accounting and Finance and E-Business. An associate degree in Marketing is also available as a 2-year program.

Факултетот за инженерство, Applied Science and Technology

The School of Engineering, Applied Science and Technology offers two specialist degrees; Bachelor of Science in Telecommunications Engineering, and Bachelor of Computer and Networking Engineering Technology.

School of Environment and Health Sciences

The School of Environment and Health Sciences offers two major degrees that train individuals to be proactive and capable even prior to their Masters, the degrees available are; Bachelor of Science in Environmental Health Management and Bachelor of Science in Health Organization Management.

School of Communication and Media Studies

The School of Communication and Media Studies offers studies in three different fields, новинарство, Public relations and Advertising, for now however, three degrees, two of which are the same in content but are either achieved in English or Arabic. The Bachelor of Arts in Communication degree is available in the English or Arabic languages and will possibly be increased in the near future. The third degree is a Bachelor of Arts in English Language and Translation.

Додипломски студии на училиште

  • Мајстор за бизнис администрација (МБА)
  • Master in Information Technology Management and Governance (MITGOV)


Дали сакаш discuss Canadian University of Dubai ? Секое прашање, коментари или критика


Canadian University of Dubai on Map


Фото


слики: Канадски универзитет во Дубаи официјалната Фејсбук

Видео

Сподели ја оваа корисни информации со вашите пријатели

Canadian University of Dubai reviews

Join to discuss of Canadian University of Dubai.
ТЕ МОЛАМ ЗАБЕЛЕЖИ: EducationBro списание ви дава можност да го прочитате информации за универзитети 96 јазици, но бараме од вас да ги почитуваат другите членови и да ја напушти коментари на англиски јазик.