Рас Ал Khaimah медицински и здравствени науки на Универзитетот

Рас Ал Khaimah медицински и здравствени науки на Универзитетот

Рас Ал Khaimah Медицински и здравствени науки на Универзитетот Детали

Се запишат на Рас Ал Khaimah Медицински и здравствени науки на Универзитетот

Преглед


Рас Ал Khaimah медицински и здравствени науки универзитет е првата сеопфатна Компјутери и наука универзитет во Обединетите Арапски Емирати под покровителство на Неговото Височество Шеикот Сауд бин Сакр Ал Qasimi, Владетелот на Рас Ал Khaimah и Врховниот совет Член, Обединети Арапски Емирати, кој воедно е и Ректорот на Универзитетот.

Со континуираниот unstinted поддршка од Неговото Височество, Рас Ал Khaimah медицински и здравствени науки на Универзитетот е маршираат напред, како на својата визија, мисија, Цели и задачи. сега, RAKMHSU е целосно во сопственост и управувани од страна на Владата на Рас Ал Khaimah. понатаму, сите програми се целосно акредитирани од страна на Комисијата за академски акредитација во рамките на Министерството за високо образование & Научно истражување. RAKMHSU е позната по својата апсолутно искрен и транспарентна администрација, фокусирајќи се на професионалност.

Од скромен почеток со 22 студентите, Рас Ал Khaimah медицински и здравствени науки на Универзитетот прерасна неверојатно добро, има 1300 плус студенти од 48 различни националности. Ист начин, RAKMHSU е горд на се 109 настава на Факултетот, 113 Асоцијативна факултет и 96 Ненаставен кадар како повикува њујоршко од 26 различни земји. всушност, RAKMHSU стана пример за синергија и соработка меѓу наставниците и студентите од различни националности и религии извршуваат со посветеност на нивните професионални кариери. Континуираното значаен придонес од нашите обврски факултет помогна RAKMHSU неизмерно во подобрување на академски стандарди. RAKMHSU е горд да го одржува показателот студент-професор на 7:1, што е повеќе од идеална ситуација.

Еден од најсреќните моменти за RAKMHSU беше Првата Свикувањето во 2010, што видов 19 медицински и 48 Нега на студентите добивање на нивните степени од рацете на Неговото Височество Шеик Сауд бин Сакр Ал Qasimi.

Тоа е исто така прашање на гордост за RAKMHSU за да се биде во можност да биде прв во ОАЕ да започне две години мајстори програма во медицински сестри и фармација. сега, во прилог на МСП во возрасни здравје на медицински сестри (МСН), МСП во клиничка фармација, ние, исто така, имаат MS во детска нега, МСП во Заедницата здравје медицински сестри, МСП во Психијатриската-ментално здравје медицински сестри, МСП во фармацевтска хемија, МСП во фармација и Pharm.D, програми, откако поради акредитација. Исто така е трогателна да се види нашите медицински сестри и фармација дипломирани добивање на пласмани во различни болници и индустрии веднаш по нивното дипломирање. Тоа е, исто така, задоволство е да се напомене дека нашите студенти имаат само направено и во некои од надворешните квалификациите за испити, но, исто така, имаат направено и во двете Дубаи здравствената заштита и здравственото орган на Абу Даби (Haad) испитувања.

RAKMHSU продолжува да се подобри на наставно-учење, вклучувајќи и клиничка настава. Вреди да се спомене да се спомене дека повеќе од 40% од нашите студенти се добитници на заслуги стипендии од било основа Шеик Сакр за извонредност или преку други владини и невладини организации. понатаму, повеќето од нашите студенти учествуваат во различни конференции и во рамките на и надвор RAKMHSU добива неколку награди, вклучувајќи спортски награди.

Гледајќи на напредокот направен во последните 9 години, RAKMHSU продолжи да се фокусира на ниво на студент задоволство. Тоа е многу пријатно да се види дека рејтингот базирани на повратни информации на Иро бележи постојано подобрување од толку ниско, како 2.50 надвор од 5 – до – 4.51 надвор од 5, во различни услуги како академски советување, Запишување, испитувања, студентски сервис, финансии & човечки ресурси, ИТ објекти, Библиотека и други услуги.

Со имплементација на системот за управување со Универзитетот, функционирањето на универзитетот е читливо, брзо и поефикасно. Ништо не може да биде повеќе ги задоволува на Универзитетот како што знаеме дека нашите студенти, кои се на крајните корисници, не само што разбираат објекти на располагање, но, исто така, ги користат правилно. Во врска со ова, Јас навистина го цениме напорите на истражување Службата за институционален (Иро), кој работи многу напорно за да се соберат и анализираат податоци многу систематски и сите други канцеларии на Универзитетот и на четири конститутивни колеџи.

Благодарение на Меморандумот за разбирање (Меморандум за разбирање) меѓу RAKMHSU и Министерството за здравство (МЗ), преку кои нашите студенти добијат рацете на клиничко искуство во двете Шеик Сакр и Obaidulla болници во Рас Ал Khaimah, и во Fujairah болница. Пуштање во работа на геријатриска болница со 140 кревети е додадена на сеопфатност на клиничка настава. понатаму, Клиничка настава за студентите по медицина е зајакната со додавање на 10 Основни клинички факултет. во прилог, Министерството за здравство исто така, спонзори ОАЕ државјани за медицински сестри програма, и за додипломски и магистерски.

РАК колеџ за стоматологија науки нуди бесплатна услуга на пациентите што се однесува до стоматолошка заштита е загрижен, кој стана голем благодет за не само на луѓето од Рас Ал Khaimah, туку и на целиот ОАЕ.

За понатамошно проширување на објекти за Изборни предмети и клиничката обука во други области, како и, RAKMHSU има Меморандум за општење со двете домашни и меѓународни институции и болници односно., Шеикот Калифа Специјалност болница, Рас Ал Khaimah; Tawam болница, Ал-Аин, Обединетите Арапски Емирати; Julphr Фармацевтски производи, Обединетите Арапски Емирати; Dabur International Ltd (ДИЛ), Рас Ал Khaimah; Здружението ОАЕ генетски болести, Обединетите Арапски Емирати; Mafraq болница, Дубаи, Обединетите Арапски Емирати; Американскиот универзитет во Рас Ал Khaimah, Обединетите Арапски Емирати; Ahalia болница Ал, Абу Даби; Универзитетот Хашемитското, Јордан; Универзитетот на Findlay, САД; Државниот универзитет во Луизијана здравствени науки Центар – Њу Орлеанс Факултетот за медицински сестри, САД; Меѓународниот Американскиот универзитет Колеџот за медицина, За Vieux, St. lucia, САД; Cyberjaya Универзитетскиот колеџ на медицински науки, Малезија; Карловиот универзитет, Прага; Универзитетот во Басра, Ирак; Datta Meghe Институтот за медицински науки (смета Универзитетот), Нагпур, Индија; Rajarajeswari Медицински колеџ & болница, Индија; д-р. Mgr образование и Институтот за истражување, Индија; Католичкиот универзитет во Мурсија, Шпанија; Чунг-Анг Универзитетот, Кореја; Универзитетот Хачетепе Турција; На Универзитетот за здравствени науки Антигва Факултетот за медицина, Антигва; Лондон Стоматолошки факултет, Велика Британија.

RAKMHSU е среќна што има за појавување на физичките и инфраструктурни објекти како што се училници, повеќенаменски лаборатории и клинички вештини лабораторија, кои се од клучно значење за факултетот за постигнување на целите и задачите на секој и секој се разбира, на различни програми. Универзитетот признава мошне пофално сработеното од страна на канцеларијата на финансии & Администрација, и управувањето со објектот во создавањето на овие објекти во рекордно време. сега, изградба на две дополнителни објекти за да се исполнат барањата на двете медицински сестри и фармација колеџи, Веќе започна заедно со спортски комплекс, кој се очекува да биде завршен во февруари 2016. во прилог, на РАК колеџ за стоматологија науки има своја држава на уметноста зграда со сите ултра-модерна стоматолошки објекти.

Нашата држава на уметноста библиотека прерасна во еден од најдобрите библиотеки во Обединетите Арапски Емирати со повеќе од 21,305 учебници и 9484 онлајн списанија (PROQUEST и CINAHL) во прилог на компјутер, Интернет и Wi-Fi објекти. Студентите и факултетот, вклучувајќи хонорарен клинички факултет имаат пристап до овие објекти надвор од кампусот исто така и преку два сателитски библиотеки. Micromedex, кој е база на податоци на лекови, специјално служи на клиничка фармација Одделот и мајстори студентите. Во прилог на главната библиотека, RAKMHSU има сателитска библиотеки во РАК колеџ на науките и Стоматолошки сите наставни болници на Министерството за здравство.

Центарот за развој на образованието и истражување (CEDAR) продолжи со своите напори за организирање на неколку важни работилници со главна цел да им помогне на факултет да се здобијат со потребните вештини на предавање, учењето и оценувањето.

Канцеларијата на Испити продолжува да ги унапредат процесот на испитување и нејзината организација. Неколку книги за MCQs беа набавени во секој курс за да и помогне на факултетот да излезе со подобар квалитет прашања. во прилог, неколку процеси на испитите се рационализирани. Проверка комисии за MCQs и PBLs се прави сериозен обид за подобрување на квалитетот и покрај униформа нивната примена во сите колеџи. Заводот е спроведување на испит за повеќе од 130 курсеви за секој семестар на четири составни колеџи во многу систематски начин. Прецизен напорна работа на нашите студенти резултираше со севкупниот процент додавање на повеќе 95% со повеќе од 26% добивање на одлични или извонредни оценки. Почнувајќи од годината 2010, Универзитетот ги воспоставил систем на академско почести за студентите со одличен академски достигнувања.

Во прилог на прославата на ОАЕ Националниот ден, RAKMHSU културен ден и Студентски научна конференција беа некои од главните моменти на студентски активности секоја година. Тоа е многу пријатно да се забележи на високо ниво на учество на студентите во двете усни и постер презентации на Конференцијата. Во прилог на академски достигнувања, нашите студенти да ексел во неколку ко-наставни и воннаставни активности, вклучително и на спортските активности во и надвор RAKMHSU, носат слава на Универзитетот. Канцеларијата на студентски прашања треба да се пофали за поведување на сите активности и управување со високо ниво на учеството на студентите.

RAKMHSU беше доста среќа да биде домаќин на неколку високи функционери кои ја посетиле RAKMHSU во неколку наврати. Да споменам неколку, д-р. Лорен Арнолд, Советник на министерот за здравство, Обединетите Арапски Емирати; д-р. Fathima ал Рифаи, секретар, NMC, Обединетите Арапски Емирати; Г-дин. Ричард Mottershead, виш предавач, GLYNDON Универзитетот; д-р. Мохамед Shein, претседателот, Занзибар (Танзанија); д-р. Маријам Matar, претседател, Здружението ОАЕ генетски болести; д-р. Сатиш Чандра, директор за истражување & Раководител, клинички истражувања, Tawam болница, Ал-Аин; д-р. Udupa, главен, Manipal колеџ за фармацевтски науки, Manipal, Индија; д-р. Jey Pillai, клинички Фармацевт, St. Роуз болница, Сиена на глобално ниво, САД; д-р. Фадил Читаку, извршен директор, Академија за лидерство науки, Швајцарија; проф. Франциско Ј. Гутиерез, Лауреат образование Inc; Делегација од Стејт департментот за образование на Њујорк, САД; фламански Делегацијата; Салфорд универзитет и шеикот Калифа Специјалност болница.

RAKMHSU спроведува неколку програми на КМЕ со помош на факултет. Голем број на делегати присуствуваа на CMEs и тоа беше убаво чувство за нас да се добијат признанија од сите за објектите и беа организирани на начин CMEs. Рас Ал Khaimah медицински и здравствени науки на Универзитетот благодарение целото срце на Министерството за здравство, Додаток клинички факултет и други невладини организации како AKMG за тесна соработка во организирањето на овие CMEs. КМЕ програми за “кардиологија ажурирање” која е домаќин на повеќе од 600 делегатите, “Светскиот ден на хипертензија” 2ри RAKCON научно медицински сестри конференција “Изработка на разликата: Зајакнување на образование на медицински сестри, Пракса и истражување за грижа за пациентите со квалитет”, беа другите CMEs во организација на RAKMHSU.

Ние сме свесни, дека угледот и реномето на Универзитетот не зависи само врз тули или физички капацитети, но за квалитетот на факултет и на приредба на учениците. Тоа е задоволство да се напомене дека нашите студенти се соочуваат многу добро со своите барајќи графиците. факултет се, без сомнение играат својата улога ефикасно како пријатели, филозофи и водичи за студентите на телото.

Нашите факултети направиле почеток со посета на повеќе конференции, национални и меѓународни, во прилог на објавување на околу 87 истражувачки трудови во престижни списанија и 161 истражувачки проекти.

Ние сме благодарни на Неговото Височество Шеик Сауд бин Сакр Ал Qasimi, за неговата континуирана насоки и поддршка. Неговото Височество беше доволно љубезни да додели повеќе од четириесет целосна стипендија за заслужен студенти преку Шеик Сакр Програмата за влада совршеност (SSPGE). понатаму, Универзитетот, исто така, дава на заслуги стипендии врз основа на оценки во соодветните семестри.

Јас го изразам моето длабоко чувство на благодарност до Комисијата за академска акредитација (Агенцијата за цивилно воздухопловство), Министерството за високо образование и научно истражување (MOHESR) и Министерството за здравство (МЗ), за нивните насоки и брза акција и навремена помош.

RAKMHSU е задолжена за членови на Управниот одбор, Советодавниот одбор и РАК Канцеларијата инвестирањето за нивната постојана совети, водство и поддршка.

Сите наши деканите на Универзитетот, вклучувајќи на Колеџот Деканите се постојан извор на сила од почетокот. Јас сум исклучително благодарен за нив. Ние го цениме напорите на сите претставници од универзитетите на, факултет и студентите за одржување на знамето на Рас Ал Khaimah медицински и здравствени науки на Универзитетот летаат високо.

Најискрено се надеваме дека со соработка на Владата и народот на Рас Ал Khaimah, и насоки од Комисијата за академска акредитација и Министерството за здравство, RAKMHSU ќе маршира напред успешно да се постигне своите цели и да се создаде лажат за здравствена едукација и здравствена заштита.

д-р. S Gurumadhva Рао
Вице-канцелар

училишта / колеџи / оддели / курсеви / факултети


Колеџ на медицински науки

Колеџ на медицински науки нуди диплома за медицина и диплома за хирургија (Nbrbsh), бара две години на основните науки, три години на клинички науки и обука, и една година стаж. На програмата MBBS добиени почетна акредитација од Министерството за високо образование, Обединетите Арапски Емирати во јули 2006 и на првиот академски сесија започна во октомври 2006. На првата група на дипломирани студенти во септември 2011.

Колеџ за стоматологија науки

Диплома за дентална хирургија (БДС) Програмата е со времетраење од пет години, проследено со една година на пракса. Програмата се состои од шест месеци на општо образование, две години од основна медицинска и стоматолошка науки и две и пол години на клинички стоматолошки науки. Ова е проследено со една година на стоматолошка пракса. На програмата БДС доби почетна акредитација од Министерството за високо образование & Научно истражување, ОАЕ и прием е во тек за академската сесија почнуваат септември 2009.

Колеџ за фармацевтски науки

Диплома за фармација (B Pharm), се состои од 6 месеци на општо образование, една година од основните науки, две и пол години на фармацевтските науки и обука и 6 месеци на пракса Факултетот. Вкупното времетраење на програмата е четири и пол години. B.Pharm програма има добиено почетна акредитација од Министерството за високо образование и научно истражување и приеми е во тек за академската сесија почнуваат септември 2007.

Колеџ на медицински сестри

Колеџ на медицински сестри нуди диплома за наука на медицински сестри (B.Sc медицински сестри) со времетраење од четири години. На програмата B.Sc.Nursing доби почетна акредитација од Министерството за високо образование & Научно истражување, Обединетите Арапски Емирати.


Дали сакаш разговараат Рас Ал Khaimah Медицински и здравствени науки на Универзитетот ? Секое прашање, коментари или критика


Рас Ал Khaimah Медицински и здравствени науки на Универзитетот на сајтот


Фото


слики: Рас Ал Khaimah медицински и здравствени науки на Универзитетот официјалната Фејсбук

Видео

Сподели ја оваа корисни информации со вашите пријатели

Рас Ал Khaimah Медицински и здравствени науки на Универзитетот коментарите

Зачлени се за да разговараат за Рас Ал Khaimah Медицински и здравствени науки на Универзитетот.
ТЕ МОЛАМ ЗАБЕЛЕЖИ: EducationBro списание ви дава можност да го прочитате информации за универзитети 96 јазици, но бараме од вас да ги почитуваат другите членови и да ја напушти коментари на англиски јазик.