Институтот за нафта

Институтот за нафта

The Petroleum Institute Details

 • земја : Обединети Арапски Емирати
 • Сити : Абу Даби
 • Акроним : PI
 • основана : 2000
 • студентите (прибл.) : 1000
 • Не заборавајте да го discuss The Petroleum Institute
Enroll at The Petroleum Institute

Преглед


на Институт за нафта (PI) е инженеринг универзитет се наоѓа во Sas Ал Nakhl, Абу Даби, Обединети Арапски Емирати, ви нуди широк избор на инженеринг степени, а е финансиран од страна на конзорциум на национални и меѓународни нафтени компании. Целта на оваа институција е да им обезбеди на локалните нафтената и гасната индустрија со инженерите.

ПИ е основана во 2000 со декрет Emiri под раководство на Неговото Височество Шеик Халифа бин Зајед Ал Нахјан, владетелот на Абу Даби и претседателот на Обединетите Арапски Емирати. Тоа е финансиран и управуван од страна на конзорциум од пет големи нафтени компании: ADNOC, Ројал Дач Шел, БП, Вкупно S.A., и Јапонија Масло за развој на компанијата, целосно во сопственост на подружница на INPEX. На Универзитетот се соработува со следниве универзитети: Колорадо Факултетот за рударство (CSM), Johannes Kepler Universitat Linz, Универзитетот во Мериленд, Универзитетот во Минесота, на Универзитетот на Тексас во Остин, Рајс Универзитетот и Кина Универзитетот на нафта.

ЈУ призна својот прв студенти во есента на 2001. Во моментов, повеќе 800 додипломски машките и 100 студентки студираат на еден од следниве пет инженерски дисциплини: Механички инжинеринг, Нафтено инжинерство, електротехника, Хемиски инженеринг, нафта науки за земјата,Полимерни науката и материјалните науки.

Институтот за нафта, исто така, нуди програми за постдипломски ниво.

Институтот Универзитетот на нафта и Истражувачкиот центар (PI) е основана во Абу Даби, главниот град на Обединетите Арапски Емирати во 2001 со цел да стане светска класа институции во двете инженеринг образование и истражување енергетската индустрија. ПИ моментов има повеќе од 2000 додипломски и постдипломски студенти, повеќе 200 факултет, и брзо стана една од водечките наставата и истражувачки институции во регионот на Блискиот Исток. спонзори и партнери на ЈУ вклучуваат во Абу Даби националната нафтена компанија (ADNOC) и четири големи меѓународни нафтени компании, кои вклучуваат БП, Јапонија Масло за развој на компанијата, Шел и вкупно. Во кампусот има модерни наставни лаборатории и училница објекти, и наскоро ќе биде домаќин на голем истражувачки центар, Центар за истражување на ЈУ (Пирц) треба да се отвори во 2016.

училишта / колеџи / оддели / курсеви / факултети


 • Academic Bridge Program
 • Колеџ на науките и уметностите
 • Хемиски инженеринг
 • електротехника
 • Механички инжинеринг
 • Нафтено инжинерство
 • нафта науки за земјата

историја


 • 2000, PI founded by Emiri decree under the direction of H.H. Sheikh Khalifa bin Zayed Al-Nahyan
 • 2001, admitted first class of 139 male undergraduate students
 • 2005, first cohort of male students graduated
 • 2006, admitted first class of 104 female undergraduate students
 • 2007, master’s degree programs started with 46 male and female students
 • 2009, full accreditation for undergraduate programs by the Commission for Academic Accreditation (Агенцијата за цивилно воздухопловство)
 • 2010, Gas Processing and Materials Science Research Center (GRC) launched
 • 2012, first cohort of female students graduated
 • 2012, USA based Accreditation Board for Engineering and Technology (ABET) granted accreditation to five engineering and applied sciences programs
 • 2014, Re-Licensure of the Institute by the CAA


Дали сакаш discuss The Petroleum Institute ? Секое прашање, коментари или критика


The Petroleum Institute on Map


Фото


слики: Институтот за нафта официјалната Фејсбук

Видео

Сподели ја оваа корисни информации со вашите пријатели

The Petroleum Institute reviews

Join to discuss of The Petroleum Institute.
ТЕ МОЛАМ ЗАБЕЛЕЖИ: EducationBro списание ви дава можност да го прочитате информации за универзитети 96 јазици, но бараме од вас да ги почитуваат другите членови и да ја напушти коментари на англиски јазик.